Селяни на Прикарпатті активно заготовляють дрова на зиму. Машина дров — 800-1000 гривень

 

На Прикрапатті активно заготовляють на зиму дрова. Зважаючи на високу ціну газу навіть ті, у кого є голубе паливо, згадують дідівські способи обігріву осель.

 

— Е-е-е-ех, ще трішки і дорубаю оцю купу, — крекче 70-річна Анастасія Матущак з Косівщини. Замахується сокирою, поліно розлітається навпіл. Кожне завдовжки до 40 сантиметрів А біля жінки величезна купа дров. Щойно привезли з лісу.

 

Цього разу бабі Насті пощастило: вдалося домовитися, що заплатить на 30 гривень дешевше. Жінка вже не переживає, що узимку мерзнутиме, чи платитиме за газ суми часом більші за її пенсію. Але роботи самотній пенсіонерці додалося. Проте баба Настя дякує Богові, що здоров’я у неї ще нівроку. Може сама, хоча й поволі, дрова рубати, пишуть Вікна.

 

«Що перерубаю — складу в полінницю, дитинко, — каже, ставши на кількахвилинний перепочинок старенька, а що не зможу — взимку родину чи сусідів проситиму». Дровами жінка, яка має в оселі газ палить уже четверту зиму. Добре, що велика пічка збереглася. У ній можна й газом палити, й дровець підкидати. «Так наші діди й батьки палили, газу зроду-віку не бачили. А коли провели його до хати, десь років сорок тому, — тішилася як дитина. Згодом ще гіркіше плакала, — зазнається бабця. — Ціну ж на паливо так підняли, що де ж до цього доробитися, аби взимку хату опалити. Добре, що пічка-матінка виручає». Так, як Анастасія Матущак, живуть тисячі селян. Чимало палять і газом, і дровами. Навіть у містах, де є великі старі печі, вже переходять на дрові. У когось газу взагалі немає і не було ніколи. Комусь допомагають діти, онуки, родичі. Хтось, самотній, просить чужих людей допомагати.

 

А хтось мерзне та молить Бога про весну й тепло.

 

— На зиму, аби опалити невеличку сільську хату, потрібна машина дров, — розповідає Ганна Кавацюк з села Мишин Коломийського району. — У нас теплі дари лісу возять на ГАЗ-66. Коштує це 800-1000 гривень. Тому гроші часом збирають кілька місяців. Менше вартує підвода-парівка, тобто запряжена парою коней.

 

Привезти дрова таким «хвостатим» транспортом дешевше — 350-400 гривень. Але їх буде менше. Дехто на цьому непогано заробляє, особливо, коли є пара здорових коней та зо дві підводи в господарстві. Нарізають дерева, обрубують гілля. Конями підтягують деревину з лісу на купу, щоб іншим доїзд був. Везуть дрова із лісу, де лісівники проводять планові вирубки. Привозять, як правило, сирівець, який згодом сушать. Палити такими дровами можна лише після року сушіння. Спеціально для зберігання порубаної деревини збивають із дощок дровітню з накриттям. Полінця там добре провітрюються, не намокають під дощем. За рік дрова висохнуть і потім добре горітимуть.

 

— Найкраще у пічці палити грабом, буком. Візьмеш таких полінець оберемок — і в хаті на цілу ніч тепленько. Рідше використовую смереку та березу, — радить баба Настя. Щоправда, заготовляють дрова там, де недозволено. Селяни кажуть, що за таке рідко штрафують. Хоча покранння таки передбачені законом. Але у селах закони інші. Я тобі — кум, ти мені сват, а сусід Микола голові сільради брат. В окремих селах самотнім пенсіонерам, ветеранам, репресованим, виселеним чи заслуженим колишнім колгоспникам із дровами допомагає сільрада. Можуть безкоштовно привезти чи порізати.

 

Часом допомагають... депутати та меценати. Хоча останнє, швидше, добрий виняток із загального правила байдужості народних обранців.


11.10.2012 2425 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

338
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13841 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1581
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

873
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6149
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1727

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

642

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1469

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1280

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1169
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

523
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

662
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1584
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

606
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

883
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5927
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13671
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

253
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

551
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

488
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

795 2