Санта чи Мороз?

Побачивши в цьому промисел Божий, чоловік видав старшу дочку заміж. Святитель Миколай побачив, що його милосердя принесло бажані плоди, впродовж наступних ночей залишає золото в хатині цього чоловіка, який згодом видав всіх дочок заміж.

Саме цей епізод з життя Св. Миколая став в основі давньої традиції таємного дарування подарунків. Власне дарування подарунків на свято Св. Миколая вперше з’являється в Голландії у XIV ст. і згодом розповсюдилось по інших країнах.

Але ми постараємось зрозуміти чому, маючи традицію дарування подарунків в ніч на Св. Миколая, ми також приймаємо до себе в гості Діда Мороза та Санта Клауса.

Всі ми звикли, що на Новий Рік до кожної домівки приходить Дід Мороз і дарує подарунки дітям. Він приходить не один, а обов’язково в супроводі своєї помічниці – внучки Снігуроньки. Цю ідилію новорічного свята не один рік вбивала в голову дітям і їх батькам радянська ідеологічна система. І, чесно кажучи, вони добилися грандіозних успіхів.

А мета була звичайна - замінити святкування Різдва, якимось іншим, - нерелігійним святом, якнайкраще для цього підходить Новий Рік.

В дореволюційній Росії Діда Мороза ніхто не знав. На Різдво дарувальником виступав Різдвяний Дід, який все-таки мав відношення до свого прообразу – Св. Миколая.

Різдвяний Дід потрапив у Російську імперію з Західної Європи. Після приходу до влади більшовиків все змінилось.

Розпочалося все з того, що була введена календарна реформа і тепер святкування Різдва припадало не на 25 грудня, а на 7 січня.

Далі більше, у 1925 році розгорнулася масова антирелігійна пропаганда, тут, мабуть, слова зайві, оскільки всі розуміють, що святкування Різдва та інших релігійних свят було заборонено.

Така сама доля спіткала і різдвяну ялинку, яку так любили прикрашати вищі верстви населення в Російській імперії.

Але зрозуміло, що традиції народу указом не заборониш.

І 28 грудня 1935 року в газеті „Правда” з’являється стаття «Організуємо до Нового року дітям гарну ялинку!» написаною, партійним діячем - Павлом Постишевим.

Ялинку офіційно реабілітовано, але тепер вона гостя не різдвяних свят, а Нового Року.

Очевидно, якщо неможливо заборонити святкування Різдва, то потрібно його чимось замінити. Отож, святкування Нового Року 1 січня набрало всесоюзного характеру.

Тут звичайно і календарна реформа зіграла на руку, святкуємо Різдво за старим стилем, а Новий Рік за новим так і до цього часу у Різдвяний піст припадає новорічне святкування з танцями, пиятикою та іншими розвагами.

Відомо, що вперше Дід Мороз зі Снігуронькою з’явився у 1937 році на новорічне свято в "Домє Совєтов" у Москві і сучасні новорічні «утрєнікі» для дітлахів беруть початок саме з цього періоду.

Але хто ж вони такі цей Дід Мороз та Снігуронька? Сучасний Дід Мороз доволі молодий йому навіть не виповнилося і ста літ, народився і як особистість сформувався у кабінетах Кремля.  Їхні образи запозичені із казок „Морозко” та „Снігуронька”, а також творів російських письменників: п'єси А. Н. Островського «Снігуронька», поеми Н. А. Некрасова «Мороз, Червоний ніс», вірша В. Я. Брюсова «Цареві Північного полюса».

Але слід зазначити, що в казках він не такий вже і хороший дядечко - дарувальник подарунків. У фолькльорних традиціях слов’янських народів збереглися згадки про Мороза. На святвечір господар виходив з ложкою куті на вулицю і говорив:

„Морозе, морозе, ходи до нас куті їсти, а коли не йдеш, то не йди і на жито, пшеницю і всяку пашницю”.

В українській демонології він зображається як крижана потвора, що заподіємо шкоду не тільки господарству, але і людям. Снігуронька за російськими легендами вважалась дочкою Мороза та Снігової Цариці, а її образ внучки та посередниці між дітьми та Дідом Морозом сформувався у 30-их роках.

Ще один персонаж – дарувальник подарунків прилітає до діточок на санях із Лапландії. Оточений помічниками – ельфами, Санта Клаус тихенько підкладає подарунки у дитячі шкарпетки, які діточки звечора вішають біля каміна. Загалом з таким образом Санта Клауса знайомі усі діточки та їх батьки. Яким же чином цей заморський друг опинився тут?

Сучасний образ Санта Клауса, як веселого дідугана в оточені ельфів ми зустрічаємо у творі Климента Кларка Мура «The Night Before Christmas» 1823 р.

Традицію вшанування Св. Миколая принесли на американський континент голландські емігранти. Відомо, що назва Santa Clause походить від голландського Sinter Nikolass під впливом англомовного населення вона перетворилась на "Санта Клаус".

У 30-их роках 20-ого сторіччя на замовлення компанії «Кока-Кола» американський художник Х. Сандблом малює серію малюнків для реклами компанії і з того часу формується більш сталий зовнішній образ Санти, який ми звикли бачити й зараз.

Отож, наше суспільство познайомилось з Санта Клаусом в основному через фільми та телерекламу. Остання максимально намагається використати образ Санти у своїх цілях, тим самим надає йому комерційного забарвлення.

Меркантильні інтереси людей зазіхають на найсвятіше, тим паче якщо це має відношення до дітей.

З однієї сторони ідеологія, а з другої - комерція, нещадно б'ються за володіння людськими душами.

Але скільки б не „зафарбовували” образ різдвяних дарувальників подарунків, за ними всіма стоїть прообраз Св. Миколая, приклад смирення, благочестя та безкорисливості, який несе дітям добро, радість та відчуття чуда.


01.12.2022 Роман Тадра 6640
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

997
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

543
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

906
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1953
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3470
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2369 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

733

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

636

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

608

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10270
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1115
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5171
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

921
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2725
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1123
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

313
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

637
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

548
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

607
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

956 2