Розслідування походження Covid-19: команда ВООЗ у лабораторії Інституту вірусології в Ухані

3 лютого 2021 року персонал служби охорони стоїть біля Інституту вірусології в Ухані, Китай.


У середу група слідчих Всесвітньої організації охорони здоров'я в Ухані відвідує лабораторію, яка була предметом змов та спекуляцій щодо походження пандемії коронавірусу. Слідчі ВООЗ розпочали дослідження в центральному китайському місті минулого тижня після 14-денного карантину та бюрократичних затримок.

Їхня робота зазнала жорсткого контролю та політичного тиску як з боку Китаю, так і за його межами.

Мало місць, які вони відвідують, є такими суперечливими, одне з них - це лабораторія Інституту вірусології Уханя, яка, на думку представників адміністрації колишнього президента США Дональда Трампа, без надання доказів могла бути причиною коронавірусу.

Лабораторія, про яку йде мова, яка є афілійованою з центральною урядовою Китайською академією наук, є єдиною в материковому Китаї, обладнаною для найвищого рівня біологічного захисту, відомого як рівень біобезпеки 4 (BSL-4).

Лабораторії BSL-4 призначені для вивчення найнебезпечніших у світі патогенних мікроорганізмів - тих, які становлять високий ризик передачі, часто мають летальний результат і найчастіше не мають надійного лікування, наприклад, як коронавіруси.

Пітер Дашак, член групи ВООЗ, яка займається розслідуванням походження Covid-19, розмовляє зі ЗМІ після прибуття до Інституту вірусології в Ухані.


Лабораторія Ухань під керівництвом китайської "жінки-кажана"

Лабораторія Ухань створена внаслідок епідемії смертельно важкого гострого респіраторного синдрому (ГРВІ), яка охопила Китай та інші частини Азії у 2002 та 2003 роках.

Зокрема, команда лабораторії Ухань на чолі з вірусологом Ши Чженлі, відомою як "жінка-кажан" за роки експедицій з полювання на віруси в печерах кажанів, зосередилася на коронавірусах, що передаються кажанами, як вважають, саме вони спричинили поточну пандемію.

Кажани є головним резервуаром для вірусів, і хоча вони не страждають від них завдяки природній стійкості, вони є відомими носіями багатьох інфекційних патогенів, що вбивають людей, включаючи Еболу, сказ, ГРВІ та респіраторний синдром Близького Сходу (MERS).

Сучасний науковий консенсус полягає в тому, що SARS-Cov-2, вірус, що стоїть за пандемією Covid-19, також еволюціонував у кажанів, а потім поширився на людей, можливо, із посередником-господарем тварин.

Це робить роботу таких лабораторій, як в Ухані, надзвичайно важливою, оскільки розуміння того, як віруси еволюціонують та поширюються від кажанів до людей, може дати змогу вченим допомогти боротися з майбутніми інфекціями.

Це також означає, що такі лабораторії можуть приймати низку потенційно смертоносних патогенів, і їм слід бути особливо обережними щодо того, щоб вони "не втекли".

Хоча адміністрація Трампа припускала, що це могло статися в Ухані, більшість експертів не погодилися з таким припущенням.

У статті, опублікованій у журналі "Nature Medicine" у березні минулого року, провідні спеціалісти-інфекціоністи з США, Великобританії та Австралії заявили, що "неймовірно", що новий коронавірус з'явився в лабораторії, посилаючись на порівняльний аналіз геномних даних.

"Наші аналізи чітко показують, що SARS-CoV-2 не є лабораторною конструкцією або цілеспрямовано маніпульованим вірусом", - йдеться у статті.

Пітер Дасак, член групи ВООЗ, яка зараз перебуває в Ухані, і президент Альянсу екологічного здоров'я, який є некомерційною організацією з охорони навколишнього середовища, сказав, що він впевнений у протоколах безпеки лабораторії.

"Я дуже добре знаю цю лабораторію", - сказав Дашак, який раніше тісно співпрацював з вірусологом Ши. "Це хороша вірусологічна лабораторія, яка робила хорошу роботу і наблизилася до пошуку того, яким буде наступний коронавірус, пов'язаний з ГРВІ. Але, наскільки мені відомо, його не знайшли".

Деякі припускають, що команду ВООЗ будуть обмежувати в тому, що вона може побачити під час інспекцій у Китаї, оскільки Пекін почав просувати альтернативні, часто абсолютно безпідставні теорії про походження вірусу, - але Дашак сказав, що він сподівається на свої особисті відносини з керівництвом лабораторії, що означає, що вони група отримає усе необхідне.

"Ми вже говорили з Ши Чженлі, і вона відкрита щодо цих питань. Я сподіваюся, що у нас буде однаковий рівень відкритості та прозорості", - сказав він.

Однак Дашак висловив занепокоєння тим, що ширше розслідування може запізнитися зі знаходженням важливої ​​інформації в Ухані, де стався перший спалах вірусу.

"Ми мали бути тут рік тому і зробили б хорошу роботу", - сказав Дашак, хоча додав: "Ми отримуємо хороший доступ ... весь час ми у пошуку, щоб дізнатись все більше і більше інформації про кожен можливий шлях."

Доктор Ши Чженлі з Інституту вірусології Уханя в лабораторії разом із Пітером Дасаком, президентом Альянсу екологічного здоров’я, 2014 рік.


Відвідування ринку морепродуктів в Ухані

У неділю команда ВООЗ відвідала дезінфікований і закритий ринок морепродуктів в Хуанані, де вперше ​​в кінці 2019 року виявили декілька випадків захворювання схожих на пневмонію. Ринок довгий час вважається потенційним джерелом спалаху.

Пітер Бен Ембарек, керівник групи ВООЗ та фахівець з безпеки харчових продуктів, сказав CNN, що "навіть якщо місце було певною мірою дезінфіковано, всі магазини є - і обладнання є. Це дає вам гарну ідею стану ринку з точки зору обслуговування, інфраструктури, гігієни та потоку товарів і людей".

Команда змогла поговорити з місцевими жителями та робітниками, сказав Бен Ембарек, додавши, що робити висновки ще рано.

"Зрозуміло, що щось сталося на цьому ринку", - сказав Бен Ембарек. "Але також може бути так, що інші місця виконували таку ж роль, а обрали саме це, тому що деякі лікарі були досить розумні, щоб поєднати кілька епізодичних випадків".

Інший член команди ВООЗ, професор Теа Фішер, сказала CNN, що вона була здивована "корисністю" бачення ринку, який був безлюдним протягом останнього року.

"З нами були дуже хороші люди в галузі охорони здоров'я, які насправді брали деякі зразки навколишнього середовища на ринку ... пояснюючи нам, де саме вони взяли проби з вентиляційної системи".

Дашак, який спеціалізується на зоонозах - хворобах, які можуть передаватися від тварин до людей, - сказав, що відвідування ринку було "для мене критичним моментом у поїздці".

"Ми повинні побачити місце, де у кожного зараженого з цього ринку стояв кіоск, яка тут інфраструктура", - сказав він. "Тож це було надзвичайно корисно".

Вся команда ВООЗ застерігає, що будь-які підбиття висновків поточного розслідування, ймовірно, займе значну кількість часу, і говорить про необхідність "керувати очікуваннями", навіть попри те, що погляд світу спрямований на них.

за матеріалами СNN


04.02.2021 1562
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1748
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

870
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

944
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2033
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3532
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2438 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

770

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

672

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

644

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

661
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10310
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1159
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5230
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

971
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2769
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1155
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

367
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

683
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

589
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

634
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

989 2