Ростислав Микитюк: Міністерство має спуститись з небес і частіше звертати увагу на наші земні проблеми

 

/data/blog/65674/714eeda6d2adb3cf8c8edaaa0156d25a.jpg

 

Улітку цього року управління молоді та спорту облдержадміністрації отримало нового начальника – Ростислава Микитюка. Свого часу Микитюк професійно займався спортом, був учителем фізкультури, тренером з плавання і баскетболу. А до того, як очолити молодіжно-спортивний напрямок в ОДА, працював в управлінні у справах сім’ї, молодіжної та гендерної політики міськвиконкому.

 

В інтерв’ю SPORT.IF.UA Ростислав Микитюк розказав, якими були півроку на новій посаді, чого очікувати від реформи спорту, а також що його насторожує в новому міністрі молоді та спорту.

 

- Ростиславе Степановичу, яку спадщину ви отримали від попередніх керівників обласного спорту?

- У першу чергу – понад 2 мільйони гривень боргу перед нашими спортсменами і тренерами за поїздки на змагання і навчально-тренувальні збори. Ми постарались якомога швидше ліквідувати цю заборгованість і станом на 1 серпня виплатили 80%. Деякі тренери навіть втратили надію, що отримають гроші, які витратили за півтора роки. Ми розуміємо, що зараз уже інший курс долара, ціни не ті, але принаймні щось ми людям повернули. Цікаво, що деякі тренери потім нас питали, чи всі гроші їхні. Ми навіть спочатку не зрозуміли, про що йдеться, а потім, звісно, запевнили, що всі належать їм. Попередні керівники досі створюють нам проблеми – не віддають ключі від приміщень, залякують наших працівників. Для нас важливо, щоб нам не заважали працювати.

- Яка ситуація зі спортивною інфраструктурою області?

- Багато об’єктів у незадовільному стані і потребують ремонту. Зокрема веслувальна навчально-тренувальна база в Бурштині, трампліни у Ворохті, які, правда, належать не нам, а приватним структурам, спорткомплекс "Олімп", який за попереднього керівництва теж опинився у власності Прикарпатського університету. Також у нас нема жодного стадіону зі стандартними біговими доріжками. Це велика проблема, і ми працюємо над тим, щоб хоча б десь в Івано-Франківську або області на базі хороших стадіонів зробити стандартні легкоатлетичні доріжки з нормальним покриттям, де можна було би проводити чемпіонати області та України.

- А що з кадрами?

- Ми стикнулися з тим, що у нас немає тренерів з деяких видів спорту. Наприклад, в області є дві льодові арени, а спеціалістів з вищою освітою на посади тренерів з хокею та фігурного катання нема. Навіщо тоді будувати такі комплекси? Лише для заробляння грошей? От у нас діє національна програма розвитку хокею, а втілювати її немає кому.

- Як зараз з бюджету виділяються гроші на спорт?

- Багато проблем вийшло з того, що за попереднього керівництва з бюджету на 2014 рік забрали гроші, виділені на підтримку спортивних об’єднань і товариств. Ми розуміємо, що йде війна, але занадто легко віддали 1 млн. грн., передбачених на федерації, і 960 тис. – на спортмайданчики по області. Більше того, ці кошти не завжди прозоро розподілялись – не за якимось рейтингом, а за особистими симпатіями. Ми у свою чергу хочемо робити ставку на рейтинговість і відкритість. Схема розподілу коштів має оприлюднюватись і обговорюватись, щоб це вирішували не один-два чиновники, а рада федерацій, яку ми зберемо.

Ми стикнулись з тим, що управління не може придбати елементарний спортінвентар – наприклад, для потреб спортивних шкіл чи інших навчальних закладів, не може екіпірувати спортсменів. Нам не дозволено мати таку статтю витрат, тож ми змушені ходити і просити спонсорів, бо робити це якимись обхідними шляхами ми не хочемо.

Інша проблема. У нас в місті діти займаються в закладах, які належать міському управлінню освіти, а управління освіти вимагає орендну плату за приміщення. У спортшкіл не передбачена така стаття витрат – є на зарплату, на інвентар, на якісь поїздки, а на оренду нема. Виникає питання, чий це заклад? Освітянський. Чиї це діти? Наші освітянські діти. Ми їх не ділимо. Там працюють тренери, яким ми платимо зарплату і таким чином знімаємо це навантаження з міста. Тому місто мало би піти на поступки. За законом, діти мають займатися безкоштовно, а керівники спортшкіл, виходить, змушені збирати гроші (що ми забороняємо), щоб сплачувати комунальні послуги.

Також у нас діє така система, що спортсмени та тренери отримують компенсацію за витрати під час змагань (проїзд, проживання, харчування) лише після повернення. Тобто вони мають поїхати за свої, а потім ходити по кілька тижнів до казначейства, щоб повернути власні гроші.

- Які пріоритетні напрямки роботи управління?

- Наш пріоритет – дитячий спорт. Без масового дитячого спорту не буде високих досягнень. Це дуже велика проблема, що діти мають випрошувати гроші, уже з’їздивши на змагання. Велика шана тим тренерам, що працюють за мізерну зарплату, і велика шана тим батькам, які віддають дітей на заняття спортом.

- Зараз активно обговорюється проект реформи спорту. У чому її суть і який вплив вона матиме на Прикарпаття?

- Очевидно, що реформа спорту назріла, бо ми користуємось нормативно-правовими базами, які створювались ще в 90-х роках. Ми самі подали багато пропозицій до самої концепції реформи – зокрема, щоб частина акцизного збору з сигарет і алкоголю відправлялась на розвиток фізкультуру і спорту. Також дуже важливо, щоб прийняли закон про меценатство, який би в багатьох напрямках зняв навантаження по фінансуванню з держструктур. Меценат би тоді міг певну частку свого прибутку давати не в "загальний котел", а на конкретну ціль – нехай то буде спорт або мистецтво. Цей закон діє в усіх прогресивних країнах світу і сприяє скачку розвитку спорту. Також ми хочемо, щоб фізкультура у вишах була не факультативом, а заліковим предметом. Студенти мають не лише сидіти за підручниками, а й розвиватись фізично.

Окрім того, у нас обов’язково має бути патріотичне виховання – і в спорті, і в освіті. Подивіться на провідних спортсменів, збірників – вони іноді не знають слів державного гімну. Мають розвиватись військово-прикладні види спорту, адже кожен повинен вміти захистити свою державу. Усі діти повинні вчитись плавати, і треба розвивати мережу басейнів, бо у нас можна поплавати тільки в Івано-Франківську, Калуші, Бурштині, Коломиї і Долині. У сільських школах є басейни, які не працюють. Наприклад, у селі Ріпне стоїть напівзруйнованим один з найстаріших басейнів України, побудований ще за часів Австро-Угорщини. Виходить, що на щось вистачає коштів, а на здоров’я – ні.

- Одне з основних нововведень реформи – це рейтингова система розподілу коштів. Хто би міг очолити рейтинг на Прикарпатті?

- Нам треба розрізняти, які види спорту у нас є пріоритетними, а які непріоритетними. Я підтримую клубну систему, але зрозуміло, що ми не можемо просто закрити дитячо-юнацькі школи. Проте разом із ними мають створюватись приватні заклади, і ми повинні фінансувати їх також, якщо у них займається багато дітей і вони показують високі результати. У ринкових відносинах працює система замовлення. Фактично держава замовляє високі спортивні результати і має надавати перевагу тому, хто дає більший ефект. Бо виходить несправедливо, якщо у приватній школі займаються 100 дітей, вони регулярно посідають високі місця на змаганнях, а ми виділяємо їм стільки ж, скільки і державній, де 20 осіб і жодного призера бодай якихось турнірів. Є ще інша можливість – якщо держава виділятиме гроші федераціям і робитиме замовлення їм, але тут також має враховуватись рейтинговість.

Окреме питання, яким треба буде зайнятись після впровадження реформи – це інфраструктура. Зараз наші об’єкти належить різним структурам і відомствам. А якщо не буде стадіонів чи басейнів, можна навіть не говорити про заняття спортом.

- У нас новий міністр спорту. Чи вже спілкувались з ним? Чого від нього очікуєте?

- Ще не спілкувався. Можу оцінювати його як політика, адже міністерська посада – більше політична. Ігор Жданов був одним із ведучих Майдану 2004 року, працював аналітиком у штабі Ющенка. Він непоганий організатор і політичний аналітик, але мене насторожує одне. В його автобіографії у графі "Захоплення" спорт узагалі не фігурував. Мені здається, майже в кожної людини є якийсь улюблений вид спорту. Політики, наприклад, дуже люблять писати про шахи. Хоча він говорив, що буде займатись насамперед молодіжними проблемами, а за спорт більше відповідатиме його перший заступник. Знаючи його досвід організаційної роботи, це може спрацювати.

- Чи потрібно реформувати саме міністерство?

- Наразі у нас Міністерство молоді і спорту – єдине, яке не має чіткої структуризації на місцях. Необхідно розраховувати, скільки людей на місцях мають керувати спортом і допомагати людям ним займатися. Щоб було прописано, що на 10 тис. населення потрібен, припустімо, один працівник, який займається питаннями спорту. У деяких районах Франківщини одна людина відповідає і за молодь, і за спорт, і за оздоровлення дітей. Не маючи достатнього фінансування і підтримки, вона має всюди встигнути. А тут варто пам’ятати, що спорт – це не завжди молодь, а молодь – не завжди спорт. Треба плодити менше зайвих паперів, а вирішувати питання конкретно. Міністерство має спуститись з небес і частіше звертати увагу на наші земні проблеми.

 

Марія Чала, sport.if.ua


19.12.2014 1173 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

290
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1699
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3152
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1139
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1162
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1201 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

238

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1114

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

932

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

413
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

324
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2486
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1237
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1312
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

545
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15176
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7477
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

328
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

632 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

462
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

381
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

471