Про гірську магію (Повертаючись з Тибету)

 

Світлина від Oleg M. Golovenskyy.

 

Кажуть, що кількість та якість магії не залежать від ландшафту. Що в долинах сильних ворожок не менше, аніж на верховині. Мандруючи глибинами Азії, починаєш у цьому сумніватися. Там традиція каже про гору і озеро, необхідні для мешкання Сили. Якщо їх немає, то будують храмову вежу і риють штучну водойму. Нехай невеличку, але достатню для того, щоби віддзеркалити вежу.

Тут відкривається необмежене поле для символічних спекуляцій. Можна згадати про вежу (гору) як втілення чоловічого, а озеро – жіночого. Можна цитувати літераторів, котрі відшліфували до дзеркального блиску образ сивої скелі, яка довгі епохи медитує на непроглядні глибини гірських озер. Можна поетично протиставити плинність води суворій незмінності каміння. Й ще багато такого ж.

А можна згадати Володимира Вернадського, академіка. Того, котрого в нас поминають, де треба й де не треба (й навіть планують помістити його портрет на купюрі), але не читають самих його праць. Засновник Української академії, нагадаю, послідовно займався вивченням кристалів, будував на основі законів кристалографії свою космічну філософію та, врешті-решт, дійшов висновку про присутність у кристалах особливих форм «спрямованого простору».

Відповідно, саме гори – велетенські кристалічні масиви – формують загадкову енергетичну векторність, яку ми називаємо місцями Сили. Чим масштабніші гори, тим потужнішу енергію вони здатні концентрувати. Найвищі на планеті гірські хребти стягуються у Тибетський вузол, прикрашений піднебесними кристалами вершин-восьмитисячників, вкритими крижаними панцирами та сліпучими снігами, що на них не в силі дивитися незахищеним оком.

Саме там знаходиться найпотужніше на планеті місце Сили. Два високогірних озера – світлий Манасаровар і темний Ракшас-тал лежать на пласкогір’ї між двох священних гірських піків – Кайласи (Тісе) та Гурли Мандхати. Десь поряд незрима брама Шамбали.

Туди вже кілька тисячоліть стягуються каравани паломників, туди за відблиском давньої істини відправляються волхви і правителі. Там час застиг, знайшовши для себе зручні форми незмінності. І мало що зрушилося від тієї доби, коли іранський пророк Шенраб ступив на ці береги рясно всіяні різнокольоровими камінцями.

Там серце індоєвропейського всесвіту, для якого Карпати були колись західним форпостом Сили. Адже в незліченних гірських озерах, включно з нашим крихітним Несамовитим, мешкає відблиск досконалого дзеркала Манасаровару, а скельні кристали вібрують у тому ж ритмі, що й циклопічна піраміда Кайласи. В найдавніших карпатських переданнях зберіглась пам’ять про «білу воду і білу гору», що біля них мешкають рахмани, особливі люди, не підвладні часові і спокусам. Ті краї, за легендами, були далеко на Сході. Так далеко, що треба зо три роки, аби дійти.

Добре, що у ХХІ столітті дістатися до Біловоддя можна й швидше. Лише чотири перельоти і три дні автобусом безкінечними гімалайськими шосе. Ну ще візи і дозволи, але то дрібниці. Особливо, якщо згадати: ще сотню років тому мало хто з мешканців Карпатського краю міг дістатися до священних озер і повернутися звідти живим.

А тепер за тиждень ти вже на березі водойми, над якою, згідно з заповітом, розвіяли попіл Махатми Ганді та ще безлічі достойних людей. Сонце ховається за довгастою хмарою. За спиною монастир Чіу, а над озером наче зависає біле громаддя Гурли Мандхати. Безмежний спокій. Й лише кольорові прапорці, що прикрашають ступи-чортени, тріпочуть на холодних вітряних потоках, що стікають з гір.

Місце абсолютної Сили. Тиша. Безчасся. Шенраб ще не перейшов через перевали Каракоруму. Ще не впали давні імперії, і Будда ще не запалив вогнів милосердя у семистах світах. Ще довгі століття до Різдва. Все-все ще попереду.

 


13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

853
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1122 1
07.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3452 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33753
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2686
16.12.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Різдва Христового, журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3835

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

244

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

656

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1570

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

963
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

515
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

415
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

794
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12098
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1395
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1170
04.01.2025

В Івано-Франківську п'ятого та шостого січня з нагоди Хрещення Господнього у храмах відбудуться святкові богослужіння та йорданське освячення води.  

1264
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

434
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

131
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

206
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

270
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1161