Про футбол, народу команду і тонкий інститут війни

 

 

Таємними і не зовсім прихованими потугами США і Великобританії  - головним чином, Зепп Блаттер подав у відставку, щойно встигши посісти вчергове посаду президента ФІФА. А так би, чого б ще там,  став диктатором цивілізований швейцарець, з огляду   на вік і роки сидіння  в більш як комфортному кріслі. Від цього не лише сильно засмутилася Росія, а й багато країн Африки та Азії (яка між ними суттєва різниця ?!). Вдумайтеся: всі п’ятдесят чотири африканські представники своїх  національних футбольних федерацій  проголосували, як госдума за  кремлівську директиву, за Блаттера. 

В той час, коли сорок сім країн Європи, де стільки чемпіонів світу за весь час існування структури ФІФА, проголосували проти президентства Блаттера.  «Свого».  У системі голосування, де діє принцип на кшталт голосів ООН одна  країна  - один голос, десять із десяти країни Латинської Америки  - ключові у футболі держави Бразилія, Аргентина та інші – теж не дали Блаттеру голосів. Про Північну Америку годі й говорити. Дожився весь футбольний світ, де за бонуси від шейхів і росчиновників глянсовані європейці купують азії й африки, щоб з лихвою їм продатися. Це про блаттера і його команду.

Відставкою швейцарець ще добре відбувся, бо корупція, наче вірус (сподівання, що не Ебола), розповсюдилася світом зі швидкістю ледь не світла. І як би стався глобальний футбольний розкол – прем’єр міністр Великобританії Девід Камерон погрожував, до-речі, утворенням паралельної, точніше, альтернативної ФІФА структури, - то світ зробив би ще один крок до третьої світової війни.

Шанси на втрату чемпіонату світу Росією в 2018 зростають. Це додаткове джерело тиску на путіна, що б там не говорили і про жалюгідну м’якість Обами, і про недолугість української сторони – насправді не все так погано для нас, не все. А путін нокдаунний  удар пропустив в черговий раз. Шкода, що поки всі удари він стоїчно витримує – бо вони, поки що, всі вище пояса.

 

Тим часом у нас завершився футбольний сезон.  На фоні чималих неприємностей в нашій країні, одна із немаленьких приємностей яскравіє: Динамо Київ чемпіон. Нарешті після стількох  років. Ера Донецького Шахтаря, якщо не позаду, то вже за піком досягнень.

Жодної зловтіхи з команди із Донбасу, за яку теж вболіваю в єврокубках, як багато інших наших громадян з різних боків ріки Дніпра, навіть попри те, що гравці цієї дрім-тім через «поради» адміністрації клубу посоромилися одягти публічно футболки з написом на підтримку української армія – отака вона команда мрії і моладазьті нашей. Яка змушена грати свої домашні матчі у Львові тепер, яка ще обижається всерйоз, що її ба менше підтримують у Львові, ніж Дніпропетровське «Дніпро». Вони, точніше,  усім відомий  власник «Шахтаря» і чисельні фанати цієї команди, лише не ультраси,  більш, ніж символічно потіснені.

Так, у нас жодна команда не функціонує без олігархічного капітула: Динамо – дитина Сурксів, Дніпро Коломойського, Карпати теж годуються з ложечки власника «Дніпра», «Ворскла» належить Жеваго, ще не втратив всі як би лишень  футбольні активи  в країні мільярдних заробітків росіянин Новінський  та ін. Це все давно відомі і ніким не утаємничені речі.

Однак Динамо, незважаючи на все,  – це всеукраїнська команда.  Стрижнева, центральна для української історії і далеко не лише спортивної. Динамо, на відміну від Шахтаря, об’єднує людей по всій країні. Цього зуміло добитися і Дніпро, пробившись до фіналу кубку кубків. 

Динамо – це переможець, це тріумфатор ментальний. Його першу частину історії сягають протиборства з московським спартаком, і кияни зуміли перемогти їх в цьому: 13 чемпіонств  порівняно з 12 москвичів.  Двічі тріумф на Євроарені.

Далі в Незалежній країні вони повторили це досягнення і перевершили цьогоріч: 14.  І ще не вечір. Про що це говорить ? Що Україна має  цей еґрегор Вікторії , який не всі мають.  Україна це не топос поразки, а тільки ейдос і пафос поразки. Це лікується.

Я не знаю, чи існує якийсь містичний зв'язок, як дехто вважає,  між смертями провідних в минулому гравців Динамо минулого літа і за цим відразу злет команди, чи це якась замісна жертва невидимих сил, -  навряд, одначе, що точно, то це, що футбол більше, ніж гра і ура-патріотичний об’єднавчий чинник на рівні інвестиції в культурну спадщину майбуття  плюс гарний настрій робочого піпелу, шоб не бунтував.

Футбол, це перш за все, субститут війни. І тут дійсно присутня замісна жертва. В тому, що війна солдатів замінюється на змагальність спортсменів. Це цивілізаційне досягнення першими обсмакували і винайшли античні греки. Олімпійськ ігри були винайдені як деактуалізація внутрішніх  війн між полісами, островами, і актуалізація агону – змагання замість війни, поразки замість смерті. І перемоги замість перемоги. Це вищий етап у розвитку людської свідомості.

І спорт зараз відіграє не меншу роль, як колись , попри те, що він зараз занадто комерціалізувався, все ж він виконує важливі каналізаційні функції агресії та тріумфу людського. Футбол  в цьому тримає пальму першості.

Путін недарма наважився на криваву авантюру проти Україну, хоч він її готував і раніше,  але успіх російської збірної в Сочі прямо-таки відкрив в його недорозвинутій ментальності масштабні ірраціональні вузли. От тільки він не врахував кілька важливих і можливо доленосних факторів: перемога в зимовій олімпіаді не означає перемоги в літній, бо глобальне потепління призводить до девальвації не тільки русского рубля, а й фактору русчкої зіми в подальших її війнах – вже не з наполеонами і гітлерами.  Олімпіада – це сублімація війни, а не репрезентація війни, цього він не знає і Дугін цього йому не підказав. А ще він, напавши на Грузію 2008 в день відкриття літніх олімпійських ігор, спрофанував і розізлив не на жарт «олімпійських богів». За це відплата неминуча.

На відміну від Росії, в якої, скоріш за все, відберуть чемпіонат на користь Британії чи Німеччини, у нас з поляками не забрали(ну, ми, слава Богу, і ні з ким не воювали). Ми, так би мовити, глибоко символічно встигли закріпитися на стіні цивілізації з правильного фасаду. І як би менше вкрали колєснкові і януковичі, то це була би казка. Яка б означала, що й нам і революції не треба було і реформи не треба вапше проводити. Багато хто так і вважає, нам знайомі ці імена.

А ще ми знаємо, що нам потрібно повномасштабно розвивати  культуру(не плутати з фізкультурою) , спорт і військо. Не хочеться цитувати пуйло, але ніхто не буде сумніватися більше в доцільності і реальності такої держави як Україна, якщо не припиниться чиновничуькожлобське уявлення про армію,  культуру і спорт.

Та повинно відбутися не повернення в 90-ті, де хоча й панувало Динамо, але загальні умови країні були спірні,  а має бути рейс в майбутнє, де футбольних суддів будуть так само саджати як і нормальних суддів. Відтак з часом виграють першість країни Львівські Карпати, а Лігу Чемпіонів Динамо і Дніпро. А повернутий Донбас глобально вболіватиме за приміром «Металург» Донецьк. Він вже за нього вболіває, ті, що ще не вболівають за Динамо і Карпати.

 Івано-Франківську і іншим містам давно пора мати (не знов,у а нову) команду і стадіон. Місту обласного значення без представництва в високому командному спорті, з урахуванням тепер ще й втрати баскетбольного клубу, це, як ножем нижче пояса.

 Світова статистика підтверджує, що там, де гаразд із спортом, там гаразд із армією та бойовим духом. Наші спортсмени у багатьох видах спорту останнім часом немало перемагають, особливо приємно вражають перемоги над  росіянами. А це вже ознака Чогось.

Колись в часи архаїки футбол грали людськими головами, тепер сферою (планетами дещо іншого покрою). Країні, аби не скотитися  в архаїку і для збереження голів корупціонерів і бандитів цілісними, але ізольованими сіткою не футбольних рамок,  конче потрібно ногами і руками чіплятися за світову сферу на полі. І здобувати перемоги.

 

Трохи відео про метафізику футболу не з найдостойніших уст, проте акцент не на персонажах, а на змісті.

https://www.youtube.com/watch?v=ZN4uqJmRqPM

https://www.youtube.com/watch?v=RymzuisnPeo


09.06.2015 Яв Назар 1600 0
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1947
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1854
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1847
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5461 45
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2145 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1502

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

735

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

790

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

990

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

998
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1762
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3672
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10249
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26133
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10175 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7704
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

891
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

185
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

256
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

374
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1269
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

875