Принади Азії очима іванофранківця (фото)

 

Орест Білоус: “Донедавна жінки племені Дані в Індонезії жили в хатах разом зі свиньми”

 

Кілька років тому Орест Білоус покинув Україну та рідний Франківськ, не повернувшись із чергової подорожі. За його плечима 47 країн. Зараз він мешкає трохи у Лондоні, а трохи в Малайзії, започатковує свій туристичний бізнес. При цьому не полишає хобі — час від часу водить групи до Індонезії, Малайзії, Філіппін, Папуа-Нової Гвінеї та Сингапуру і пише туристичні гіди.

 

- Як ти опинився у Малайзії?

Навіть не знаю, як відповідати, це одна з моїх 47-ми країн, - їхав і приїхав. Які проблеми зараз опинитись будь-де в світі? Квитки купуються за 3 хвилини, більше 17 годин перельотів навіть не існує.

- Чим Джорджтаун кращий за Франик, а Малайзія за Україну?

Всім. Якби ти приїхала, ти б побачила. Це як порівнювати Росію і США, ну чи там Бангладеш і Польщу. Не можна порівнювати. В усіх рейтингах щодо рівня корупції, легкості сплати податків, верховенства права тощо Україна пасе задніх, а Малайзія там всюди зверху. Це вже шість причин: низький рівень корупції, легкість роботи і ведення бізнесу, елементарна податкова система, постійний розвиток країни (а не деградація, як в Україні), плюс надзвичайно смачна і здорова їжа, привітні, веселі і щирі люди, чудовий клімат і природа, а також присутність ринкової економіки, добра медицина, верховенство права — одним словом, усе! До того ж, я живу частково в Куала-Лумпурі, а ще частково в Лондоні, хоча останній рік там рідше.

- Цікаво, чому тебе привабила саме Азія? Адже ти міг обрати будь-яке європейське супермісто.

А що таке суперміста? Ти бачила фотографії Куала-Лумпуру, Гонконгу, Сингапуру чи Сеулу? Покажи мені хоч одне місто в Європі, яке так виглядає. Ну, і коли дуже хочеться, в Європу можна злітати. До речі, малайці - це європейці. У них поведінка центральноєвропейців, і звідси все випливає. Вони зробили круту країну.

- То у Малайзії легше починати бізнес, ніж в Україні?

Донедавна я писав англомовні туристичні гіди, так, розважався, підпрацьовуючи тревел-журналістом, але набридло, і я зараз зайнявся тут трохи іншим. Я тільки почав невеликий бізнес на Пенангу (штат в Малайзії, у якому розташоване місто Джорджтаун). В Україні працює декілька фірм, які працюють власне без мене, але скоро ми їх звідти виведемо сюди, бо там складно, тут просто. Та й гривня падає. А що може подобатись в бізнесі в Україні? Одна з найгірших у світі податкових систем, суцільна корупція, купа додаткових ускладнень, і так далі? Всі ж знають, як в нас робиться бізнес, але багато хто чомусь думає, що так нормально. А насправді це не так, світ Україну давно вже обігнав. Взагалі, в Україні одні з найгірших умов проживання серед країн Європи і Азії, і це не перебільшення.

 

- Розкажи про свою роботу тревел-журналістом.

Робота тревел-журналіста - це коли ти подорожуєш, тобі це все оплачують, і ти отримуєш ще й зарплату, яка не особливо велика, але тобі в цей момент багато, власне, і не треба. Якщо людям подобаються подорожі, то це, в принципі, непогана робота на деякий час. Спочатку це було хобі, а потім стало роботою, яка була одночасно і моїм хобі.

- Туристи, які повертаються з Азії, кажуть, що важко звикнути до тамтешньої їжі.

Наші туристи їздять дуже неправильно. Я в туризмі працюю дуже багато років, і росіяни й українці переважно "паляться" під час подорожей, живуть у дорогих готелях, харчуються в дорогих кафе європейською їжею в Азії і труяться, як таргани, від неї.

Всі європейці (норвежці, швейцарці, англійці й інші) живуть в середньому класі або дешевих гестхаусах і харчуються місцевою їжею, такою ж, яку їдять місцеві. В Україні я харчувався по кафе 2-3 рази на тиждень. Кожних два тижні їв таблетки від шлунку. В Азії за два роки  харчування тричі на день їжею з кафе і стрітфуду зі мною не траплялось абсолютно нічого. А щодо смаку, Малайзія, Гонконг, Пекін, Корея, Сингапур вважаються місцями найсмачнішої їжі у світі. Українська їжа навіть на тлі європейської "нудна" і однотонна. Скажімо, 20 хвилин тому я пообідав Char Kuey Teow (смажені макарони з овочами та креветками) — це робиться за 5 хвилин на вулиці і коштує 12 гривень. Таких страв тут є видів із 300, від індійських, китайських до малайських і європейських.

- Твоє фото, де ви з аборигеном маєте ковпачки на інтимних місцях, зірвало Інтернет. Що це за плем'я таке?

Ковпачки називаються "котека", це елемент одягу племені Дані, які живуть у Папуа (регіон Індонезії). В Папуа є два основних племені – Дані і Коровай. Дані доступні для знайомства після більш-менш нескладної триденної подорожі від найближчого великого міста.

 

Дані, крім нещодавно нав’язаної індонезійської, спілкуються власною мовою, в якій є купа цікавих особливостей. Наприклад, в лексиконі відсутні букви “s”, “c” i “v”, а також немає латеральних приголосних в кінці слів. Тому ім’я Орест по-їхньому звучатиме як “Орет”, а що гірше, Vasyl – як “Кабо”.

Деякі з Дані до цих пір носять національний одяг, котека — це якраз один із елементів.  Більшість Дані вже перейшли на сучасний одяг. Для того, щоб побачити оригінальні котеки, зазвичай треба пройтись один-два дні по горах до більш віддалених місць.

 

- У цього племені, мабуть, збереглися якісь цікаві обряди.

Дані дотримуються багатьох особливих звичаїв і обрядів, навіть таких, які офіційно заборонені. На одній з моїх фото в жінки ви не знайдете більшості фаланг на пальцях руки, які, згідно з правилами, вона відрізала, коли помирав старший родич.

Донедавна основною валютою Дані були мушлі, але після місіонаризації і вторгнення Індонезії їх перевели на рупії. Більшість населення досі живе в горах далеко від міст, але щоранку вони приходять в місто, щоб поміняти продукти на рупії. Торгівля проходить на міських ринках, які запаскуджені вже містечковими Дані. Уряд Індонезії намагається не дозволити папуанцям розбагатіти. Міста бідні і неохайні, яванські індонезійці, окрім рупій і мови, принесли також уміння запаскуджувати все навколо.

На відміну від особливо акуратних поселень в горах, облаштованих племінними Дані.  Там усюди краса і чистота. Кругові традиційні будинки використовуються для житла і готування їжі. В таких самих менших хатках поруч живуть свині.

Свині є одним з основних засобів для існування Дані. Років п’ятдесят тому, до приходу місіонерів, свині жили в будинках з жінками, а чоловіки – в чоловічих хатах. Жити з дружиною було заборонено. Чоловіки навідували жінок лише зранку та ввечері, щоб поїсти і поробити дітей. “Wam ore abet aret o”, - ще донедавна популярний вислів серед Дані, каже, що “жінка таки є другою половиною свині”.

 

Добра свиня може коштувати 8 мільйонів рупій (850 доларів), що на місцеві гроші є неймовірною сумою і вистачає для забезпечення життєдіяльності одного села на 2-3 місяці.

А “забезпечення” їм потрібне. В середньостатистичному селі на відстані 2-3 днів пішки від міста немає не те що ліків, там рідко коли їдять рис. Діти через погане й одноманітне харчування (солодка картопля, капуста і все!) багато хворіють і ходять з розпухлими животами.

Ходити, між іншим, їм доводиться багато. Найближчі поселення розташовані на відстані 1-2 дні пішки, найдальші – кілька тижнів. Жінки досі носять сумки, що одягаються на голову, в яких транспортується все – від солодкої картоплі до дітей. Між іншим, дуже раціональний підхід, і, як на мене, зручніше і гарніше за будь-яких Гуччі.

 

 

Розмовляла Наталка ГОЛОМІДОВА, ГК


30.01.2013 1863 2
Коментарі (2)

Оксана 2013.02.04, 09:32
А де можна подивитися те саме фото, яке зірвало інтернет?
ff 2013.02.12, 13:31
ну заливає чувак -"в Україні я харчувався по кафе 2-3 рази на тиждень. Кожних два тижні їв таблетки від шлунку. В Азії за два роки харчування тричі на день їжею з кафе і стрітфуду зі мною не траплялось абсолютно нічого". Я, звичайно, не знаю, друже в яких "кафе" ти харчувався в Україні, так шо в тебе постійно шлунок був не на місці, проте я знаю точно - якшо в якомусь стрітфуді десь у Паттайї закинутись місцевих страв присмачених місцевими ж приправами, то вашому шлунку вже ніякі таблетки не дпопможуть.
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1123
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2822
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

988
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1043
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1059 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3125 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

913

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

785

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

372

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1098
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

160
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2352
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1155
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

457
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15076
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7388
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

821
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

386
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

296
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

383
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

665
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1116