Прикарпатцям пояснили, чому віряни святкують неділю, а не суботу

Традиційно християни, окрім певних протестантських течій, Господнім днем вважають неділю. Саме  в цей  день заведено відвідувати храм Божий та присвячувати день Богу згідно Декалогу (Десять Заповідей Божих).

Але ж, читаючи Заповіді Божі, ми не  бачимо жодної згадки про «недільний день», а зустрічаємо згадку про «день суботній». Відповідно з’являються питання: чому християни святкують недільний день і чи не вважається це порушенням заповіді? Причин тут декілька і ми спробуємо зрозуміти їх.

Частково це пов’язано з нумерацією днів тижня греко-римської культури, коли дні тижня присвячувалися певному божеству: неділя - Dies Solaris/День Сонця (Sunday — анг., Sonntag- нім.). Давньоанглійська Mōnandæg (вимовляється [mon.nan.dæg] або [mon.nan.dæj') означає «день місяця» і т.д.

Існують також особливості перекладу - слово, яке перекладачі Біблії переклали як «день», давньоєврейською мовою звучить «йом» й означає також період, етап, тобто шестиднев творіння світу міг розтягнутися на період, який тривав мільйони років:

«...у Господа один день, як тисяча років, і тисяча років, як один день...»,

а  слово, яке в традиційних Бібліях передане як «субота», насправді це «шаббат», що означає «спокій».

Тоді ця заповідь  звучала б так: «Пам’ятай день спокою, щоб святити його. Шість днів працюй і роби [в них] всю працю свою, а день сьомий — день спокою Господу, Богу твоєму... Тому поблагословив Господь день спокою і освятив його...».

У буквальному значенні заповідь говорить не про календарну суботу, а про «сьомий день», що відповідає  неділі.

У перші сторіччя неділя стала святом на честь Христового воскресіння,  яке приділяли увагу як дню релігійних служб та відпочинку.

7 березня 321 року римський імператор Костянтин Великий оголосив неділю днем відпочинку. Згідно з його указом у цей день потрібно було відкласти всі мирські справи: ринки зачинялися, державні установи припиняли свою роботу.

Важливість недільного дня підтверджувалася й подальшими указами. У 337 році був прийнятий закон про обов'язкову участь солдатів-християн у недільній Святій Літургії.

Згодом імператор Феодосій видав едикт, що забороняв влаштовувати публічні видовища у неділю. З апостольських часів Господнім днем вважався день Воскресіння Христового

«А дня першого в тижні, як учні зібралися на ламання хліба, Павло мав промову до них, бо вранці збирався відбути, і затягнув своє слово до півночі.(Дія. 7:11).

У деяких народів неділя вважається початком тижня. В творах ранніх християн шанування «Господнього дня» тобто недільного стає всезагальною традицією. Св. Ігнатій Богоносець (II ст.) писав:»

Якщо ми досі живемо по-юдейському закону, то відкрито признаємо, що не отримали благодаті». Тертуліан в посланні «до язичників говорить, що дехто вважає, що християнський Бог це сонцетому, що відомий наш звичай… святкувати день сонця».

Тут можна допустити, що християни збиралися у неділю на євхаристію і саме цей день був проголошений днем відпочинку  як Dies Solaris / День Сонця. Св.Юстин Філософ (II ст.) свідчив:

«В день сонця (неділя) ми робимо зібраннятому, що це є перший день, в який Бог змінивши тьму створив світ, а Ісус Христос, Спаситель наш, в цей же день Воскрес із мертвих».

Читаючи сторінки Євангелія можемо зробити висновок, що Христос готував людей до святкування неділі, адже бачимо як Христос називав себе Господом суботи (Лук. 6:5) часто порушував її в очах юдеїв, зціляючи в суботу як от розслаблений який ніс своє ліжко(Ін 5:10-11).

Також не забороняв своїм учням зривати колоски, розтирати їх та їсти у суботу. З Воскресінням Христа почалося нове життя: обрізання, жертвоприношення, суботи залишилися в минулому.

Святкування «Господнього дня» у неділю для ранніх християн були настільки очевидні, що навіть мало згадувались на  соборах. Іноді згадки мали дисциплінарний характер, наприклад  20 правило I Вселенського собору забороняє ставати на коліна у недільний день. А 29 правило Лаодикійського собору (360 р.) говорить

«Не подобає християнам юдействувати, й у суботу святкувати, але працювати їм у цей день, а день недільний переважно святкувати, якщо можуть, як християни.

Якщо ж виявиться, що юдействують, нехай буде анафема від Христа.» 

Отож, святкування християнами неділі, а не старозавітної суботи й порушенням четвертої заповіді не вважається, адже «Господній день» та «день спокою» який згадується в Декалозі припадає не на календарну суботу, а на календарну неділю в знак згадки про Воскресіння Христа.

Роман Тандра, член Православного апологетичного товариства св. Іустина Філософа


11.08.2023 6957
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1074
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

547
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

912
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1957
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3480
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2379 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

737

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

639

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

620

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10273
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1119
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5179
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

925
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2730
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1126
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

317
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

644
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

551
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

610
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

959 2