Прикарпаття: народні ремесла як туристична атракція

 

/data/blog/35147/3f737d5962b72d7077d952daa81e5225.jpg

Активний відпочинок в Карпатах – це не лише підйом на гірську вершину чи стрімкий спуск гірською річкою: на Прикарпатті розробили новий туристичний маршрут – до народних майстрів.

 

Можна побачити, як вони створюють свої унікальні витвори, а можна навіть спробувати щось зробити власноруч. Водночас для майстрів це – можливість самозайнятості та додаткового заробітку.


Понад тридцять років Богдан Ходан із Косова займається різьбленням на дереві. Виготовляє тарелі, булави, писанки. Найбільше любить працювати з горіхом: робить різьбу і прикрашає її бісером та залізними цвяшками. За такою роботою з цікавістю спостерігають туристи, каже Богдан Ходан.



«До мене приїжджають додому, я маю свій невеличкий музей, даю там майстер-клас. Показую, як це робити. Їм дуже цікаво. Маю заготовки, долота для них спеціальні. Вони хочуть і швайсіки покрутити, і на токарний станок подивитись, навіть цікавить, як дошки сохнуть. Я так розклав трикутником, а вони дивляться з різних сторін», – розповідає Богдан Ходан.



Любов Лаврук із Пістиня Косівського району займається ткацтвом: робить килими, верети, доріжки. Навчилася від батьків, від них має і верстат, на якому тче. Колись працювала на художньому комбінаті, тепер на пенсії. Зізнається, що діти та онуки не дуже охоче це ремесло переймають.



«Одну доріжку треба добрих три дні робити, від ранку до вечора. Це тяжка робота. В мене ноги все уже... Руки би робили – ноги треба другі». «А якщо продавати, це великий бізнес?» – «Ні, це дуже дешево ціниться», – константує Любов Лаврук.



Творчість як бізнес?

Косівський базар відомий далеко за межами Прикарпаття: тут можна придбати все, що забажаєш. Колись вважалося, що саме на Косівщині багато мільйонерів, якраз завдяки сувенірам. За радянських часів тут працювали художні комбінати, фабрики, цехи, навіть при колгоспах були художні майстерні. Зараз ринки переповнені китайським та турецьким ширпотребом, а народним майстрам значно складніше реалізовувати свою продукцію, – каже голова обласного осередку Спілки народних майстрів України Василь Корпанюк.



«Я родом з Яворова. Яворів – це столиця ліжникарства. Цей промисел живе дотепер. Майже кожна жінка, ґаздиня тче ліжники, виживають із цього. І дуже часто так буває: везуть до Косова і повертають назад, потому ще раз, коли не вдасться продати – там просто мінімальний заробіток. Бізнесом це абсолютно назвати не можна. Ситуація скрутна, майстрам дуже сутужно», – розповідає пан Корпанюк.



Василь Корпанюк вважає, що коли туристи приїдуть до народних майстрів, для останніх буде додаткова можливість заробити, продаючи свої вироби. А водночас вони популяризуватимуть гуцульські ремесла.



Туристичний маршрут: від майстра до майстра

Це і є основною ідеєю проекту «Мистецька палітра Прикарпаття». Втілював його регіональний інформаційно-туристичний центр за підтримки посольства Фінляндії в Україні та Івано-Франківської обласної держадміністрації. Проводилося опитування майстрів і навчання тих, хто готовий приймати туристів.



Розроблений спеціальний туристичний маршрут, що пролягає так званим «Прикарпатським кільцем»: Івано-Франківськ – Коломийщина – Косівщина – Верховинщина – Яремче – Надвірнянщина – Богородчанщина. Випущено каталог, де вміщені дані про 70 майстрів. До участі ж в проекті зголосилося більше 120. А ремесла найрізноманітніші: ткацтво, кераміка, писанкарство, вишивання, соломкоплетіння, ліжникарство, виготовлення сирних коників, випікання короваїв. Точну кількість майстрів на Прикарпатті важко назвати, не менше 800, каже начальник управління туризму обласної держадміністрації Наталія Гасюк.



«У нас цілі села майстрів. П’ядики, де бісероплетіння, Яворів, де кожна друга хата тче ліжники, Чорний Потік, де своя техніка писання чорнопотіцької писанки. Ми концентрували свої зусилля на пошуку талановитих людей в сільських територіях для того, щоб наші люди залишалися жити на своїй землі і свою любов доносили через майстер-класи до тих, хто приїжджає на Івано-Франківщину», – говорить Наталія Гасюк.

 

Раніше Регіональний туристично-інформаційний центр розробив маршрути «Музейне коло Прикарпаття», а також «Прикарпатське кільце». Останній пропонує відвідини найцікавіших прикарпатських поселень, пише Радіо Свобода.


06.05.2013 4091 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1475
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3014
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1056
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1101
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1121 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3316 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

114

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1028

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

850

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

385
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

235
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2416
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1192
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1197
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

498
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15121
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7427
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

229
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

286
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

333
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

419
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

707