Прикарпатський лікар - автор наукового відкриття

 

/data/blog/34581/188f467ebc52268740f655ee5eb394eb.jpg

Диплом дійсного члена інтелектуального клубу творчих особистостей «Галицькі кмітливці», а ще — квиток почесного читача обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка на проведеному тут засіданні цього клубу вручили Василеві Поповичу — вченому-винахідникові, авторові першого в історії Івано-Франківського національного медуніверситету, нашого краю і всієї Західної України наукового відкриття в галузі медицини.

 

Він у 2011-му став лауреатом обласної премії ім. Герасима Терсенова для винахідників і раціоналізаторів, а торік був удостоєний титулу «Найкращий науковець Прикарпаття».

 

— Парадокс у тім, — сказала директор бібліотеки Людмила Бабій, — що прикарпатський професор, доктор медичних наук і водночас лікар-онколог, оториноларинголог, дитячий оториноларинголог вищої категорії Василь Попович більше знаний світовій спільноті вчених-медиків, аніж в Україні. Його особистий внесок у розвиток медичної науки відзначено такими престижними закордонними нагородами, як медаллю ім. Петра Капіци Російської академії наук, орденом «Золотий орел» Європейської академії природничих наук, орденом «Шевальє» Бельгійської академії наук...

 

На засіданні клубу «Галицькі кмітливці», звичайно ж, найбільше довелося розповідати про себе і свої здобутки в науці й медичній практиці, в царині винахідництва й раціоналізаторства, відповідати на запитання присутніх самому Василеві Івановичу. Він уродженець м. Долини, наприкінці березня зустрів своє 53-річчя. Фахову освіту здобував у Львівському медучилищі, Томському державному медуніверситеті. Там, у Росії, після закінчення ВНЗ В. Попович певний час працював у клініках науково-дослідних установ. До речі, заодно він був одним з організаторів і керівником Сибірського центру української культури «Джерело». Але, звичайно, тягнуло його на Батьківщину. Повернувшись на рідне Прикарпаття, із жовтня 2001-го вчений завідує курсом оториноларингології в івано-Франківському медуніверситеті, через кілька років організовує кафедру оториноларингології з курсом хірургії голови та шиї.

 

Коло наукових досліджень В. Поповича — органозберігаючі методи лікування пухлин голови та шиї; методи комплексного лікування при хронічних запальних процесах носа і навколоносових пазух; програми реабілітації отоларингологічних хворих. Він організовував Центр мікрохірургії і реконструктивної хірургії ЛОР-органів на базі ОКЛ, а на базі ОДКЛ — Центр ендоскопічної хірургії ЛОР-органів у дітей і Центр слухомовної реабілітації поганочуючих та глухих дітей.

 

Тема ж наукового відкриття в галузі медицини, здійсненого колективом науковців медуніверситету під керівництвом В. Поповича, звучить досить складно як для не обізнаних з цим: «Закономірний зв’язок між розвитком хронічного аспіринового поліпозного риносинуїту і порушенням метаболізму арахідонової кислоти в організмі людини». Варто зауважити, що в Україні за всі роки її незалежності зроблено загалом лише 46 наукових відкриттів. Тим престижнішим є почесне місце, яке займає серед їх авторів наш краянин.

 

Василь Іванович бере активну участь у благодійних проектах, як-от «Реконструкція будинку перестарілих у с. Чернієві» — спільно з БФ «Henri Nouwen», «Лікарня для ведмежат» у рамках проекту «Лікарня, доброзичлива до дитини» спільно з Європейською асоціацією студентів-медиків «EMSA» і міжнародним фондом ЮНіСЕФ, «Почуй мене» — програма безоплатного протезування глухих дітей (а це важлива соціальна проблема) спільно з міжнародним фондом ЮНіСЕФ і торговельною маркою «Pampers». На зустрічі в інтелектуальному клубі творчих особистостей організатори винахідництва й раціоналізаторства на Прикарпатті Богдан Середюк та Лідія Шляхтич високо оцінювали творчий доробок Василя Поповича у цій сфері. Про співпрацю з ним у галузі онкології та в реабілітації ЛОР-хворих дітей вели мову головні лікарі обласного онкодиспансеру — Володимир Романчук та обласної дитячої клінічної лікарні — Радислав Котурбаш, побажали гостеві клубу підкорення нових наукових вершин проректор з науки ІФНМУ Ігор Вакалюк, професор ІФНТУНГ Едуард Кузьменко, відомий краєзнавець Петро Арсенич. Пісенні твори подарували вченому вихованці професора ПНУ ім. В. Стефаника Христини Михайлюк — четвертокурсниця інституту мистецтв Надія Вівчарук та студентське вокальне тріо «Едельвейс».

 

Іван Гаврилович, Галичина


19.04.2013 1591 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1602
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3054
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1070
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1111
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1140 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3383 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

156

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1046

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

867

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

251
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2435
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1200
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1242
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

507
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15132
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7440
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

271
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

331
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

340
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

431
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

719