Православний означає руський? – так не працює!

В інформаційному полі України та блогосфері чи то серед звичайного народу можна натрапити на думку,  що  православний - тотожний російському. Тобто, якщо сповідуєш православ’я, то тобі автоматично приписують проросійські погляди.

Ще на початку  російсько-української війни у 2014 році від тодішніх окупантів можна було почути гасла про «русь православную»,  «войско православноє» і т.п. Окупанти слово «православний» чіпляли де треба і не треба, виглядало так, ніби це якась секта, хоча, з огляду на дії РПЦ,  секту трішки нагадує.

З однієї сторони все зрозуміло, адже українське православ’я, а саме її Київська митрополія була окупована московитами з 17-20 ст. ще й до нині п’яту колону Москви складову РПЦ - УПЦ (МП) ми досі терпимо в Україні, але ж час не стоїть на місці. Історична несправедливість відновлена, і українці також мають свою незалежну Православну Церкву, зі своїми традиціями та звичаями.

Тому дивитись на все православ’я через призму російської церкви, як мінімум дуже примітивно та обмежено. Вселенське Православ’я представлене у світі п’ятнадцятьма помісними (незалежними) церквами: Константинопольська, Александрійська, Антіохійська, Єрусалимська, Російська, Сербська, Румунська, Болгарська, Грузинська, Кіпрська, Елладська, Польська, Албанська, Чеських земель і Словаччини, України, зі своїми етнонаціональними особливостями, традиціями, культурою та місцевими звичаями.

Візьмімо хоча б, до прикладу Румунську ПЦ з її строкатими розписаними ззовні храмами, монастирями та Грузинську з сірокам’яними,  як  вічні гори церквами, окрім того, є ще безліч різноманітностей у наспівах, мелодіях піснеспівів, а також особливостей, народних традицій та звичаїв, які роблять особливою Церкву в тій чи іншій країні.

Наприклад, святкування Різдва Христового з колядками та щедрівками робить особливим Різдво Христове в українському православ’ї. Масові обливання водою на свято Преображення Господнього є тільки у Вірменській православній традиції. Церкви базилікального типу у Грецькій ПЦ з розміщеними в них лавами для сидіння схожі як у Римо-Католицькій Церкві.

Російське православ’я давно стоїть на службі у московських царів  та й влади взагалі, залежно від часу і «хворіє» на єресь етнофілетизму - де національні інтереси стоять вище над духовними та церковними.

Тому, вважаю вживати «православний» в контексті чогось російського - це образа для багатьох християн, які сповідують цю конфесію любові та смирення.

Називаючи всіх православних «руськими» -  це те саме, що вважати всіх мусульман терористами.


03.10.2022 Роман Тадра 6804
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

995
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

543
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

906
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1953
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3470
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2369 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

733

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

636

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

608

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10270
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1115
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5171
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

921
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2725
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1123
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

313
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

637
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

548
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

607
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

956 2