Після теракту в Івано-Франківську. Понад сто підлітків повідомили про спроби вербування з боку російських спецслужб

фото: ілюстративне


Після теракту біля залізничного вокзалу в Івано-Франківську, який стався 11 березня 2025 року, до поліції звернулися понад сто підлітків із повідомленнями про спроби вербування з боку спецслужб Росії.

Про це під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад розповіла керівниця відділу ювенальної превенції поліції в Івано-Франківській області Алла Бойчук, пише Фіртка.

«Ми посилили превентивну роботу. Понад сто підлітків зателефонували на "102" та розповіли про спроби залучити їх до співпраці з ворогом під виглядом легкої наживи.

Усі повідомлення передані на перевірку до спецслужб», — зазначила Бойчук.

За словами Алли Бойчук, задля посилення безпеки у 168 школах області встановили системи відеоспостереження, у 180 — охоронні системи, а також 709 «тривожних кнопок». У 73 закладах працюють інспектори служби освітньої безпеки.

Крім того, правоохоронці провели 760 зустрічей з батьками та педагогами, під час яких роз’яснювали, як діють вербувальники та як уберегти дітей від небезпеки.

Нагадаємо, в Івано-Франківську 11 березня двоє підлітків на замовлення російських спецслужб планували серію терактів у місті. Один із них загинув, іншому — відірвало ноги. Останній встиг повідомити правоохоронцям, де знаходяться інші вибухові пристрої та хто втягнув їх у цю небезпечну справу.


Російські спецслужби дедалі частіше використовують соціальні мережі, ігрові чати й месенджери для вербування українських підлітків у диверсійні дії, обіцяючи їм анонімність та гроші. Ось як можна вберегти дитину:

1. Пояснюйте ризики простою мовою

  • Розкажіть, що таке вербування і як воно відбувається: наприклад, під виглядом "пожартуй, зроби фото військової техніки" або "просто передай посилку".
  • Поясніть, що участь у таких діях — це злочин, і відповідальність за нього реальна навіть для неповнолітніх.

2. Навчіть дитину критичного мислення

  • Обговорюйте з дитиною новини, пояснюйте маніпуляції, які можуть бути в інформаційному просторі.
  • Давайте приклади з реальних історій про затримання підлітків, яких використали як "гарматне м’ясо".

3. Контролюйте онлайн-активність, але не репресивно

  • Запропонуйте переглядати разом сторінки, чати або ігри, де підліток проводить багато часу.
  • Будьте другом у цифровому світі: зацікавленим, але не нав’язливим.

4. Слідкуйте за змінами в поведінці

  • Якщо дитина раптово стала закритою, агресивною, постійно щось приховує в телефоні — це сигнал.
  • Різке зростання кишенькових грошей — також тривожна ознака.

5. Підтримуйте довірливі стосунки

  • Створіть атмосферу, в якій дитина не боїться сказати, якщо з нею хтось зв’язався або запропонував щось дивне.
  • Не кричіть, не звинувачуйте — спершу слухайте та аналізуйте разом.

6. Звертайтесь до фахівців

  • Якщо підозрюєте вербування — зверніться до кіберполіції або СБУ. Це не донос, а захист дитини.
  • Психологи можуть допомогти з профілактикою. 

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Слідчі встановили причетних до вибухів в Івано-Франківську», — голова ОВА Світлана Онищук

"Розглядають різні версії, навіть причетність московських спецслужб": мер Івано-Франківська розповів про наслідки вибухів поблизу залізничного вокзалу

Рятувальники ліквідовують наслідки вибухів в Івано-Франківську (ФОТО)

Вибухи біля залізничного вокзалу в Івано-Франківську: у поліції інформують про трьох постраждалих (ФОТО/ВІДЕО)


05.05.2025 157483 1
Коментарі (1)

Ярославович 2025.05.07, 13:53

В далекому 2014 я, щоб випившому не попастися поліції, добирався автомобілем до свого села лісовою дорогою. Заблукав. На околиці якогось НП запитав дорогу в дітлахів, років 10-12. Контррозвідка, мабуть, так не перевіряє, як вони перевіряли мене, чи я часом не моск@ль. Я і вірші українською їм розповідав, і пісні народні пробував наспівувати. Тоді я пишався нашими дітьми.

Фактично держава програла ідеологічну війну. Все це результат #какая_разніца.

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1590
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

425
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14378 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1665
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

944
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6305

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

709

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1532

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1337

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1223
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

577
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

729
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1640
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

657
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

947
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5995
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13981
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

332
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

624
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

550
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

865 2