Освітяни Прикарпаття подарували українським школам у Португалії навчальні посібники і державну символіку

Днями із сонячної Португалії повернулася друга впродовж травня офіційна делегація Івано-Франківщини (першу, як відомо, в середині минулого місяця очолював голова обласної державної адміністрації). Цього разу за дорученням Михайла Вишиванюка керівником делегації прикарпатських освітян, які також не з порожніми руками побували у Португалії (відвезли українським суботнім школам підручники, методичні матеріали, програмні відеоматеріали, державну символіку) був заступник голови облдержадміністрації Роман Іваницький.

Відповідно до розпорядження голови ОДА у складі освітянської делегації було двоє відомих депутатів обласної ради - начальник головного управління освіти і науки ОДА Зінаїда Болюк і декан факультету управління та інформаційної діяльності, завідувач кафедри державного управління Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, професор Дмитро Дзвінчук, а також ректор обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, кандидат педагогічних наук Роман Зуб'як і автор цих рядків, за що – особлива подяка Михайлу Вишиванюку напередодні Дня журналіста.

Як повідомив нам Надзвичайний і Повноважний посол України в Португалії Олександр Никоненко, в країні туризму, вина і коркового дерева, якою є Португалія, офіційно проживає понад 52 тисячі українців-заробітчан. Кажуть, що чи не найбільше з них - вихідці з Галичини.

Під час запланованої під вечір зустрічі з директорами та вчителями - предметниками українських суботніх шкіл, а їх (офіційних) в Португалії 8, а також керівниками громадських організацій, що проходила в Українському центрі у Лісабоні, діалог на предмет обізнаності з проблеми українських емігрантів у Португалії тривав більше трьох годин. Зокрема, йшлося про складну, на переконання українських вчителів у Португалії, загальноосвітню навчальну програму, затверджену Міністерством освіти України для ЗОШ I-IIIст. «Міжнародна українська школа». Представники Міжнародної української школи двічі на рік приїжджають до Португалії проводити державну атестацію учнів.

За словами голови Координаційної ради українських навчально-виховних закладів у Португалії, директора української суботньої школи ім. Тараса Шевченка з м. Фаро Наталії Дмитрук, колишнього завуча Богородчанської ЗОШ №2, «за 38-39 суботніх годин осилити міністерську шкільну програму, передбачену на 140 годин, нереально».

Вочевидь зацікавленими співрозмовниками гостей з України були директор суботньої школи «Дивосвіт» Юрій Унгурян, директор школи «Оберіг» Уляна Кучерас, голова асоціації «Джерело світу» Борис Кучерас, ведуча радіо «Український вісник», завуч з навчально-виховної роботи школи «Родина» Галина Бобик, директор школи «Родина» Олеся Назаренко, директор української школи ім. Тараса Шевченка з м. Фаро Наталія Дмитрук, вчителі шкіл - «Родина» Тамара Котляр, «Барвінок» - Ліна Сліденко, професор університету «Новий Лісабон» Валентина Василенко (родом з Івано-Франківська), голова Спілки українців Португалії Павло Садоха, голова асоціації «Собор» Олег Гуцько, представник асоціації «Християнський рух українців в Португалії», журналіст за фахом в Україні Любов Сандуляк, журналіст тамтешньої російськомовної газети «Слово» Тамара Марошан та інші.

Окреслено напрямки подальшої галузевої співпраці. Зокрема, вчителям українських суботніх шкіл в Португалії на їхнє прохання запропоновано пройти курс з підвищення кваліфікації, фахову переатестацію на базі Івано-Франківського обласного інституту післядипломної освіти та організувати відпочинок дітей з українських родин в оздоровчих таборах Прикарпаття, з тим, аби вони, учні загальноосвітніх португальських шкіл, не забували рідної мови, звичаїв, традицій батьківського краю.

Своєю чергою голова Спілки українців Португалії Павло Садоха запропонував, щоб з часом до Португалії приїхали найактивніші пластуни з України «для проведення пластового вишколу серед українських дітей». Мовляв, опікуватиметься ними Спілка українців у Португалії.

По завершенні згаданої зустрічі вчителі українських суботніх шкіл з вдячністю прийняли подарунки з Івано-Франківщини для своїх навчальних закладів - комплекти підручників з 1 по 11 класи, відеоматеріали з навчальними програмами, методичні розробки, українську символіку. Решту навчальних посібників, яких на разі ще не вистачає, а також шкільні журнали, прибудуть до Португалії до початку нового навчального року.

На запрошення українського посольства наша делегація побувала у містечку світового паломництва – Фатімі, де зустрілася із о. Йоаном ЧСВВ, нашим земляком, в миру Дмитром Лубівим, уродженцем села Лючки Косівського району. Мова йшла про перспективи спорудження у Фатімі коштом прикарпатських меценатів дерев'яної української церкви у гуцульському стилі, як це пообіцяв минулого разу голова облдержадміністрації Михайло Вишиванюк. Наразі церковне керівництво підшукує землю, щоб викупити під майбутню церкву.

Довідково.
Створена у 2007 році Міносвіти України ЗОШ I-IIIст. «Міжнародна українська школа» забезпечує реалізацію права українських громадян за кордоном на повну загальну середню освіту із застосуванням новітніх інформаційно-комунікаційних технологій з використанням дистанційних форм навчання, координує діяльність закордонних українських навчальних закладів, у яких вивчається або ведеться викладання українською мовою, а також організовує їх інформаційно-методичний, консультативно-аналітичний супровід; надає методично-інформаційну підтримку закордонним шкільним осередкам, у яких вивчається мова, традиції, звичаї та культура України; надає консультативно–методичну допомогу вчителям, які навчають учнів – громадян України, що тимчасово перебувають за кордоном.


02.06.2011 2432 0
Коментарі (0)

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1945
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

440
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14420 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1674
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

949
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6326

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

725

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1543

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1345

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1229
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

581
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

734
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1644
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

663
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

958
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5998
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14070
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

336
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

634
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

553
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

869 2