Основні аспекти травматичних пошкоджень очей в умовах війни

Ушкодження органів зору досі залишаються однією з основних причин сліпоти й професійної інвалідності. 


Збереження очей і зору військовослужбовців — надзвичайно важливе завдання 

Хоча ділянка очей невелика і не перевищує 0,1% загальної поверхні тіла людини, попри добру захищеність очного яблука кістковими стінками орбіти та придатками ока, його ушкодження становлять 5—10% від загальної кількості всіх травмувань у мирний час і близько 6% — у воєнний.

Бойові ураження очей характеризуються значними ушкодженнями тканин ока та очної ямки, множинним проникненням осколків (нерідко амагнітних), частим поєднанням із травмами обличчя та інших частин тіла. 

Якщо виникла підозра стосовно проникного ушкодження очного яблука, слід захистити око стерильною пов’язкою з рамкою, що прилягає до країв очної ямки, не дотикаючи повік. 


Діагностування важких ушкоджень ока за критеріями:

 • Поєднані ушкодження. Осколкове поранення обличчя напряму пов’язане з ризиком проникнення сторонніх тіл всередину очного яблука. Розрив повіки часто поєднується з більш небезпечними проникаючими пораненнями. Тому розкрийте повіки та переконайтеся, чи нема травми очного яблука.
 • Зір. Використайте друкований шрифт, медичні етикетки, рахування пальців або будь-що інше для польової оцінки гостроти зору. Порівняйте гостроту зору ушкодженого ока і неушкодженого. Значне погіршення гостроти зору — важлива ознака важкої травми ока.
 • Ушкодження структур очного яблука. Виразні розриви на рогівці або склері. Субкон’юнктивальні крововиливи можуть маскувати проникне ушкодження очного яблука. Темна тканина судинної оболонки на поверхні очного яблука свідчить про його проникне ушкодження. Найбільш вірогідною ознакою важкої травми є стороннє тіло, яке проникло всередину очного яблука. Кров в передній камері ока (гіфема) вказує на важкий забій очного яблука або його проникне ушкодження.
 • Проптоз (екзофтальм) — може свідчити про ретробульбарну кровотечу і загрозливий стан органа зору.
 • Зіниці. Викривлення зіниці може бути пов’язане з проникним ушкодженням очного яблука.
 • Рухомість. Обмеженість рухів одного ока може бути спричинена його проникним ушкодженням. Іншими чинниками, що призводять до обмеження рухомості, можуть бути ушкодження м’язів ока, переломи стінок очної ямки та очноямкові кровотечі. 

Що робити у разі пошкодження очей?

1. Переконатися у відсутності небезпеки.

2. Провести огляд постраждалого, визначити наявність свідомості та дихання.

3. Викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги.

4. Допомогти постраждалому зайняти найбільш зручне положення.

5. Якщо в очі потрапили дрібні сторонні тіла, наприклад бруд, пісок, дерев’яні, металеві стружки, постраждалий може відчувати сильний біль і не в змозі відкрити очі, в такому випадку:

 • попросити постраждалого покліпати;
 • обережно промити око теплою проточною водою;
 • прикрити око чистою, стерильною серветкою, яку закріпити лейкопластиром.

6. За наявності стороннього предмета:

 • не видаляти сторонній предмет;
 • накласти чисту стерильну серветку на око навколо предмета, закріпити лейкопластиром;
 • накладати пов’язку одночасно на два ока.

7. Якщо в очі потрапили хімічні розчини, промивати очі теплою проточною водою до приїзду швидкої.

8. Якщо з очного яблука витікає рідина, не промивати та не накладати пов’язки, не тиснути на очі з метою зупинки кровотечі.

Грижак Наталія Петрівна,

лікар Центру сучасної офтальмології

Контакти Центру: м. Івано-Франківськ, вул. В’ячеслава Чорновола, 99,

тел: +38(066)079-92-04, +38(050)584-76-57

Партнерський матеріал


18.05.2022 3620
Коментарі ()

10.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки поспілкувалася зі Святославом Балакою, головою Асоціації інтервенційних онкологів України, який приїхав в Івано-Франківськ із Харкова. 

856
04.08.2022
Тетяна Дармограй

Повномасштабне російське вторгнення майже повністю витіснило коронавірусну хворобу з інформаційного простору України. Проте, як констатують медики, українці продовжують хворіти та помирати через цю недугу.

1230
31.07.2022
Тіна Любчик

Про пережите внаслідок російського вторгнення журналістці Фіртки розповіла киянка, яка працює дитячою психологинею, Ксенія Дичко. У перші дні повномасштабної війни жінка переїхала із сім’єю до Івано-Франківська.

1495 2
28.07.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки розпитала у психологині, як війна впливає на стосунки, як зберегти шлюб в умовах постійного стресу чи тривалої розлуки та чому сьогодні особливо важлива підтримка та щира розмова.  

1637
26.07.2022
Мар'яна Цимбалюк

У перші дні війни в село одразу зайшли російські війська, які розгорнули штаб неподалік їхнього дому. Ворожі солдати  використовували місцевих, як живий щит для захисту. Життя нагадувало сценарій фільму жахів. Як родині вдалося живими втекти на Прикарпаття, читайте в інтерв’ю для Фіртки.

1765
17.07.2022
Тетяна Дармограй

В Україні вже 144-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили до 23 серпня.

5584

Коли люди стикаються із Національною Хокейною Лігою, вони, в першу чергу, дивляться крізь призму інших турнірів та видів спорту. Наприклад, футбол й Англійська Прем’єр Ліга, Чемпіонат Світу чи Європи, Ліга Чемпіонів та інші. 

375

Питання грошей і релігії завжди хвилювало людей, ймовірно в її більш вузькому розумінні «грошей і церкви», «скільки жертвувати на церкву», «скільки давати священнику?». Періодично по селах чи містах вибухають скандали, пов'язані із майном чи фінансами тієї, чи іншої парафії, але з часом все затихає до наступного скандалу. Чому віряни повинні утримувати священників і церкву? Виявляється це питання таке ж древнє, як і сам світ, у якому живемо.

1917

Духовні пошуки на війні не тільки не припиняються й навпаки загострюються. Перебування на війні загострює  почуття віри, розставляє акценти на важливому і другорядному, показує скороминучість земного буття і близькість смерті, наскільки речі, які нас оточують і до яких ми звикли і вважаємо незамінними насправді є другорядними і неважливими. На війні загострюється нюх до фальші та брехні, там немає атеїстів. В окопах всі моляться.

1688

Московська церква в Україні, або як лукаво вони себе називають “Українською” іменуючись УПЦ, вже давно втратила риси Церкви, притаманні їй служіння Богу і людям та ведення людей до визволення душі.  

2716
09.08.2022

Перш за все фахівець радить виключити із щоденного раціону жирну та смажену їжу.

237
30.07.2022

Літо – та пора року, коли потрібно їсти максимально корисні та насичені вітамінами продукти  

1007
27.07.2022

В літній період радять пити теплу воду, вона краще засвоюється організмом.  

1022
11.08.2022

Для вирішення та недопущення різноманітних конфліктних ситуацій та непорозумінь, в Івано-Франківську створять Раду церков.  

110
09.08.2022

Після православ’я найбільше респондентів із Заходу України ідентифікували себе як греко-католиків (26%), протестантів та атеїстів (4%) і. Інші релігії та конфесії називалися рідше.  

225
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

4475
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

6374
05.08.2022

Першого липня на п'ятому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини за зверненням Міністерства культури та інформаційної політики України внесено елемент “Культура приготування українського б

416
11.08.2022

Рішення про подовження мобілізації ухвалює парламент.

106
09.08.2022

Президент Володимир Зеленський закликає країна Заходу заборонити в’їзд всім громадянам росії на тлі її агресії проти України.  

211
30.06.2022

В оточенні президента кажуть, що система, привчена озиратись на Банкову, продовжила чекати команд, а у Зеленського зараз немає ресурсу розв'язувати всі питання. Показовою стала криза з пальним, яку чиновникам не вдалося вирішити оперативно.  

2654
14.06.2022

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партій “Наші” та "Держава", які в Міністерстві юстиції вважають проросійськими.  

3600