OpenDemocracy (Велика Британія): Україна загадково припиняє поставки зброї

Позиції України як великого експортера військової техніки – під загрозою? За попереднього керівництва держави було підписано найбільш вигідний за всю свою історію контракт про постачання бронетранспортерів та літаків в Ірак. Однак у січні за нової влади Україна провалила поставки першої партії до Багдада. Що перешкодило українській стороні виконати умови контракту? Ймовірно, не обійшлося без втручання Росії, припускає Анна Бабінець у статті, яку опублікував британський інтернет-портал openDemocracy.

Від СРСР Україна успадкувала заводи та технології з виробництва зброї. Маючи надлишок військової продукції, в часи незалежності українці вирішили продавати його за кордон, ідеться у статті. Відтак, у 1990-ті роки Україна продала 320 танків у Пакистан, завдяки чому отримала 650 мільйонів доларів. «Пропонуючи недорогу та надійну техніку замість сучасних технологій, Україна стала ключовим експортером зброї у чимало країн Азії, Близького Сходу та Африки», – зазначає Анна Бабінець.

У 2009 році керівництво Іраку вирішило витратити 2,5 мільярди доларів на модернізацію армії. Україні першій вдалося підписати угоду про постачання в Ірак «420 бронетранспортерів та 6 літаків», випередивши конкурентів – Південну Корею та Канаду. Сталося це з двох причин, пояснює авторка статті. По-перше, українці провели найбільшу миротворчу місію в Іраку. По-друге, Україна має «досвід експорту» військової техніки, яка, до того ж, відносно недорога.

«Ірак та США покладали надії на Ющенка, однак всього за кілька місяців до влади в Україні прийшло нове керівництво», ідеться у статті. Головою «Укрспецекспорту», компанії, відповідальної за продаж зброї та військового обладнання за кордон, був призначений Дмитро Саламатін.

За угодою, перша партія українських бронетранспортерів мала прибути в Ірак 6 січня 2011 року, щоб потрапити на військовий парад у Багдаді до Дня армії. Україна своїх зобов’язань не виконала. Керівництво «Укрспецекспорту» у відповідь на закиди ЗМІ про порушення контракту скинуло відповідальність на попередників, погрозивши журналістам судами, ідеться у статті.

Пан Саламатін заявив, що перша поставка не була виконана, оскільки іракська сторона «надала неправильну та запізнілу специфікацію на бронетранспортери та літаки», та пообіцяв виконати першу поставку разом із другою.

Утім, авторка сумнівається щодо того, чи буде виконана і друга поставка, запланована на кінець лютого. Посилаючись на свої джерела, вона стверджує, що ні харківський, ні київський заводи «не виготовили необхідної кількості військового обладнання». А справжньою причиною затримки виконання умов договору Анна Бабінець називає небажання Саламатіна «сплачувати комісію посереднику в українсько-іракській угоді», яка становить 70 мільйонів доларів. Посередником, за її інформацією, виступає американська компанія Jankovic & Associates Inc.

Скандали, пов’язані із торгівлею зброєю, не нові для України, зазначає авторка статті. У 2002 році США звинуватили Леоніда Кучму у незаконному продажі радарного комплексу «Кольчуга» Іраку під час війни, ідеться у статті. У 2008 році Росія заявила, що Україна постачала військову техніку Грузії під час збройного конфлікту. Втім, обидва звинувачення не були доведені, зазначає Бабінська.

Раніше Україна ніколи не втрачала можливості продати зброю. Експерти вважають, що Саламатін «навмисне затримує поставку, оскільки насправді працює на Росію». На доказ цієї тези свідчать також дані з біографії голови «Укрспецекспорту», вважає авторка.

Зволікає і Віктор Янукович – він «або не хоче, або не здатен зробити щось у цій ситуації», ідеться у статті. «У контексті “перезавантаження” російсько-американських відносин цілком можливо, що угода перейде до Росії», – припускає експерт з військових програм Олексій Мельник.

Прагнення Росії не обмежуються угодою на 500 мільйонів доларів. Її мета – позбутися України як конкурента у постачанні зброї, а відтак «підвищити ціну на власне військове озброєння». «Раптове порушення умов угоди з Іраком цілком відповідає цьому сценарію», – переконана Анна Бабінець.

 

Анна Бабінець, openDemocracy (Велика Британія)

ІноЗМІ

 


25.02.2011 1565 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

11928 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1404
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

750
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5888
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1617
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1469

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

541

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1362

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1178

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1083
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

427
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

539
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1468
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

506
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

772
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5817
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

12249
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

401
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

392
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

710 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1161