Обсерваторія на Піп-Івані отримає "нове життя"

 

 

Вже понад 70 років на висоті 2 028 метрів над рівнем моря, на вершині гори Піп-Іван пустує та поволі руйнується колишня астрономічна обсерваторія. Її будували за часів Польщі протягом 1937—1938 років, а функціонувала вона за призначенням лише рік.

 

І тепер об’єктові обіцяють відродження та відновлення в рамках співпраці Варшавського та Прикарпатського університетів. У народі споруду обсерваторії вже давно охрестили «білий слон», адже взимку, коли її стіни вкриті шаром снігу та льоду, вона нагадує цю тварину. Нарешті появилася надія, що руйнуванню обсерваторії буде покладено край. Як переконують у Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника такий невизначений стан пам’ятки триватиме уже недовго, адже вона перебуває на балансі університету, який має на неї серйозні наукові плани.

 
— Насамперед запланували відновити астрономічну обсерваторію, метеорологічну станцію, створити біологічний стаціонар з дослідження рослинності Карпатського регіону, стаціонар для археологічної експедиції, а також кемпінг для студентської молоді, — розповідає проректор ПНУ ім. В. Стефаника. — Ми хочемо створити дидактичну наукову базу, оскільки для підготовки студентів багатьох спеціальностей вона має неоціненне значення, адже розташована у найбільш цікавій частині Карпат. Треба зазначити, що метеорологічна станція буде другою за висотою після Альпійської метеостанції. і це буде велика користь для дослідників, котрі займаються кліматичними умовами в рамках Карпатського регіону, а також цієї частини Європи. Нині важливим є те, що цей проект увійшов до Дорожньої карти українсько-польських відносин на 2011—2012 роки, яку цього року підписали президенти України та Польщі. Надзвичайно вагомою є підтримка обласної влади, також отримуємо фінансову допомогу від європейських грантів. Насамперед уже профінансовано підготовку документації на консервацію об’єкту з фондів міністерства культури Республіки Польща. Попередня вартість консервації становить близько двох з половиною мільйонів гривень...

Законсервувати об’єкт планують максимум на два роки, ще три роки займе його відновлення. Тож у ПНУ наголошують, що унікальна наукова база на висоті понад дві тисячі метрів над рівнем моря почне функціонувати вже через п’ять років. Проект розрахований не лише для українських і польських студентів, а й для студентів Європейського союзу та країн пострадянського простору, він відкриє нові можливості для розвитку туризму.
 
 
Ще наприкінці 80-х років відомий український письменник-фантаст Олесь Бердник мав задум на цьому ж місці створити виховний центр для молоді, щоб на горі Піп-івані збиралися діти зі всієї України та «мріяли про мандрівки в далекі космічні світи». Можливо, саме тепер усе складеться, і «білий слон» дістане друге, набагато довше за попереднє життя.
 


17.11.2011 2377 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

2054
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

943
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

582
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5537
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1483
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1353

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

419

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1247

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1077

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

988
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

310
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10679
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

386
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

650
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5701
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1470
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

370
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

268
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

615 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1054
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

913