Нові умови харчування у прикарпатських школах: що зміниться з першого січня (ВІДЕО)

Менше солі, цукру, жиру, без кави та майже без солодощів – так повинне виглядати оновлене шкільне меню з першого січня.

Тоді набере чинності новий санітарний регламент для освітніх закладів, який корегує список продуктів, дозволених в освітніх закладах, інформує Фіртка з посиланням на Суспільне.

Як повідомила головна спеціалістка Головного управління Держпродспоживслужби в області Леся Семанчук, частину продуктів – наприклад, чіпси чи солодкі газовані води – заборонили ще раніше.

Серед нових заборон: солодощі, які містять більше 10 грамів цукру на сто грамів продукту, плавлені сирки та продукти домашнього виробництва.

"Це стосується, зокрема, продуктів, у яких високий вміст солі: чіпси, сухарики, солоні горішки, снеки, попкорн. Під заборону також потрапляють м’ясні вироби промислового виготовлення – сосиски, ковбаси, сардельки та м’ясні консерви. Також рибні продукти: солона, копчена, пресерви чи консерви. Будь-які плодово-овочеві консерви - заборонені. Залишаються тільки пастеризовані соки", - розповідає Леся Семанчук.

За її словами, школа має забезпечити дієтичним харчуванням дітей, які мають проблеми зі здоров’ям.

Документ також дозволяє організовувати виїзне гаряче харчування в освітніх закладах.

"Цим санітарним регламентом дозволяється кейтеринг – надання послуг харчування компаніями, які не знаходяться в закладі, які виготовляють кулінарну продукцію, доставляють і харчують дітей. Але ці компанії повинні мати впроваджену систему ХАССП – систему аналізу небезпечних факторів і контролю критичних точок", - каже Леся Семанчук.

На прилавку шкільного буфету у франківському ліцеї № 5 - власна випічка, соки та печиво з вафлями.

Чіпси, шоколад та солодкі води не продають давно, розповідає Любов Коритан, яка надає послуги з організації гарячого харчування в цьому навчальному закладі.

Жінка каже, що заборона продажу солодощів у буфеті зменшить прибутки. Через карантин вже скоротили обсяги власної випічки. Тож нові обмеження в роботі буфетів жінка не підтримує.

"Нам буде, як кажуть, не на руку. Тому що ми маємо виторг, а кошти за харчування нам дають через 90 днів після надання послуги. І ми маємо обігові кошти, за що придбати продукти, які необхідні для приготування страв", - розповідає Любов Коритан.

Додаткові проблеми створює й вимога одночасно готувати за двома меню: звичайним та дієтичним, каже Любовь Коритан. Вона пояснює, що ці зміни потребують відповідного обладнання та збільшення кількості працівників на кухні, що можуть дозволити собі не всі школи.

Директор ліцею № 5 Ярослав Олексин каже, що особливих змін у співпрацю з підприємцем, який забезпечує гарячим харчуванням школярів, новий санітарний регламент не внесе. В закладі постійно працює комісія спільно з батьками, які контролюють, що саме подають дітям в їдальні. Але нововведення загострюють іншу проблему – неподалік школи через дорогу є магазин.

"Заборонити учням користуватися магазином ми не можемо. Єдине, що їм роз’яснюємо, пояснюємо, нагадуємо, звертаємо увагу батьків – там є і чипси, і сухарики, і газовані солодкі напої, які діти не мали би споживати", - каже Ярослав Олексин.

Держпродспоживслужба перевірятиме освітні заклади планово. Якщо будуть звернення батьків – проводитимуть позапланові перевірки.


Читайте також:

З 2021 року деякі діти зможуть отримувати особливе харчування в школі

"Ні" сосискам, ковбасі та газованим напоям: дітям планують змінити харчування у школах та садках


17.12.2020 1404
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1938
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

935
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

963
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2069
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3553
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2482 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

787

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

695

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

656

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

669
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10326
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1173
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5258
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

990
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2792
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1172
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

385
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

701
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

605
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

652
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

1002 2