«Нові» гріхи, в яких важливо покаятися під час сповіді

 

 

 

Світ змінюється. А з ним – змінюємося й ми. Те, що вчора вважали неможливим, нині — приймаємо як належне. Те, чого боялися, використовуємо у власних інтересах. Ту межу, яку ще вчора боялися переступити, нині залишили далеко за плечима. Зміна поглядів, темпу життя, можливостей пізнання створюють щоразу нові спокуси.

І ми часто піддаємося на провокації. Грішимо, бо слабкі тілом і духом. І оновлюємося – приступивши до сповіді та прийнявши причастя.  Але чи правдива наша сповідь, чи повна? Адже часто робимо речі, про які в Біблії ні слова.  До прикладу, витрачаємо багато часу на спілкування в соцмережах... Згадувати про це на сповіді чи ні? Адже гріх нині також набув іншої форми. Модернізувався. То в чому маємо ще каятися?

Невже хабарництво, безвідповідальність влади, порушення правил дорожнього руху та кинута обгортка – є такими ж гріхами як вбивство, крадіжка, брехня? За відповідями TopNews звернувся до керівника Бюро УГКЦ з питань екології, доктора богословських наук  Володимира Шеремети.

 

– Пане Володимире, то що таке "нові гріхи" та в чому вони полягають?

– Важливо усвідомити, що будь який гріх, чи то “старий” чи “новий” – це передусім гріх, тобто дійсність внутрішнього особистого конфлікту з Богом, який виражається у морально злій поведінці, що порушує Божі заповіді і несе в собі загрозу для дочасного та вічного життя. “Нові гріхи” – це гріхи, які поповнюють сьогодні люди завдяки технологічному розвитку, який є амбівалентним, тобто має служити добру, але нині в особливий спосіб загрожує життю, суспільній дійсності та зрештою і природному довкіллю – усьому створеному Богом світу. Важливо усвідомити, що чи це аморальні репродуктивні технології, чи торгівля наркотиками, чи різні прояви соціальної несправедливості , чи знищення природного довкілля, – все це де-факто тільки плоди на дереві гріха, корінням якого є людська гордість, егоїзм, жадібність, непоміркованість… Звісно, що будь-який гріх є предметом сповіді, особливо ж, якщо це важкий гріх.

– Чому виникла потреба встановлення Церквою так званих “нових” гріхів?

– Церква не встановлює “нові” гріхи, вона їх насамперед діагностує. Чисельні суспільно-екологічні проблеми сьогодення Церква діагностує як лиш вершину айсберга, чи симптоми серйозного захворювання – кризи екології душі, що веде до кризи екології сім'ї, суспільства та до глобальної соціально-екологічної кризи. Без цього діагнозу боротьба з сучасними соціально-екологічними проблемами буде направлена лиш на усунення наслідків, а не внутрішніх причин і тому не може бути достатньо ефективною.

– Чи правда, що до “нових” гріхів належить і безвідповідальність влади? Коли так, то яка кара чекає чиновників?

– Безвідповідальність влади? Це дуже широке поняття. В особливий спосіб це прогрішення проти спільного блага та суспільного добробуту тих людей, яким відповідна влада мала би служити. Цей гріх починається там, де той чи інший представник влади чи чиновник забуває, що він має бути слугою, коли перестає трактувати пересічних людей як мету і бачить в них лиш інструмент для забезпечення лиш свого власного добробуту.

Носії влади мали би пам’ятати не лиш про те, що кожному прийдеться дати відповідь (скласти звіт) за свою діяльність чи бездіяльність, але в особливий спосіб також і те, що кому більше дано, того звісно більше і запитають…

– Чи є гріхом давати та отримувати хабар? Яка покута?

– Хабар в тій чи іншій формі – це без сумніву гріх. Зважаючи на вагомість цієї проблеми в нашому суспільстві, Синод Єпископів УГКЦ ще в часі Великого посту 2008 року видав спеціальне звернення з приводу цього питання, строго засудивши це ганебне і гріховне явище і закликав всіх сказати: “Ні!” хабарництву в усіх його формах. Стосовно надання покути – це є компетенція конкретного душпастиря стосовно конкретної людини, яка кається в конкретному гріхові. В кожному випадку важливо брати до уваги не лиш матерію гріха, а й також рівень моральної задіяності (свідомість і добровільність) обставини та наслідки…

– А порушення правил дорожнього руху – також гріх?

– Щороку на дорогах України гинуть тисячі людей, десятки тисяч зазнають травм. Вагому лепту при цьому вносять порушення правил дорожнього руху, зокрема перевищення швидкості. З огляду на рівень загроз для здоров'я та життя, порушення правил дорожнього руху можна трактувати як провину проти заповіді “Не вбий!”. Важливо зрозуміти гріховність і щиро покаятись не лиш за перевищення швидкості чи водіння у нетверезому стані, а й за незадовільний технічний стан автомобіля, дефіцит культури поведінки за кермом, втому та виснаження організму, що може стати причиною нещасного випадку з трагічними наслідками для водія, його супутників та випадкових учасників дорожнього руху.

– Чи правда, що спілкування в соцмережах, користування Інтернетом також вважаються гріхом?

– Інтернет, соцмережі… як і технологічний розвиток в цілому – не є злими в собі. Навпаки, вони мають стояти у службі добра, розвитку особистості, суспільного добробуту… Але все залежить від людини, її життєвої настанови, віри та ієрархії цінностей. Якщо ж людина стає залежною від інтернету чи соціальних мереж, занурюючись у віртуальний світ втрачає свободу, почуття реальності, усвідомлення особистих, сімейних та суспільних обов’язків, то це призводить до деградації особи та негативних суспільних наслідків.

– Так звані “новітні соціальні” гріхи. Що належить до них?

– Папа св. Іван Павло ІІ у Апостольському листі Ecclesia in America долучив до традиційного каталогу “соціальних” гріхів, які кричать до неба низку нових, серед яких: торгівля наркотиками, насильство, соціальна несправедливість, корупція, відмивання грошей, гонка озброєнь… і безрозсудне руйнування природи.

– Що таке “екологічні” гріхи? Що слід згадати під час сповіді?

– Важливо усвідомити, що “екологічні” гріхи, як і суспільні – це лиш прояви гріха в однині, тобто відвернення особи від Бога і порушення його заповідей. У ширшому значенні кожен гріх можна назвати екологічним, оскільки він стосується проблем екології душі, та екології стосунків з нашим Творцем та Спасителем (віри, духовності та моральності). Відповідно, найбільш антиекологічними гріхами є ті, які Церква класифікує як головні, оскільки вони є корінням усіх інших. Західна традиція навчає про сім головних гріхів: гордість, жадібність, нечистота, заздрість, непоміркованість, гнів та лінивство; а східна – про вісім: обжерливість, розпуста, грошолюбство, смуток, гнів, нудьга, марнославство та гордість. Кожен з них порушує передусім екологію душі, поневолює розум і волю (забирає правдиву свободу дитини Божої, яка живе у Бозі) загрожуючи життю людини та всієї створеної дійсності.

У вужчому сенсі екологічний гріх – це дія або бездіяльність, якими людина порушує спасенну Божу волю в ставленні до створеного Богом світу – природи, зневажає свого Творця та Спасителя і загрожує та знищує передумови свого існування. Екологічною матерією сповіді можуть бути різні прояви екологічної безвідповідальності, як наприклад опанованість духом споживацтва, марнотратне використання Божих природних дарів: води, енергії, тепла, жорстоке ставлення до тварин, виснаження та забруднення землі, отруєння повітря (зокрема під час підпалів сухої рослинності, яка носить в нас масовий характер) та води в процесі повсякденної життєдіяльності.

– Дякуємо вам за відверту розмову.

TopNews


27.04.2015 8378 0
Коментарі (0)

10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

10540 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1759
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1652
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2674
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4495
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

3162

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

223

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

969

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1378

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1267
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1642
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1427
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1166
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

526
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

603
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1806
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1895 8
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20297
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

278
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

630 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

668
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1009