Ниркова недостатність: як своєчасно виявити хворобу

 

/data/blog/60079/a01eab8518d260ce2ac902f9f4bbc64a.jpg

 

На сьогоднішній день досить поширеним захворюванням, яке зустрічається, за статистикою, у 10% усього населення, називають ниркову недостатність.

 

Причина цього – зростання таких захворювань, як цукровий діабет і гіпертонічна хвороба, які стали справжньою пандемією сучасності.

 

„Ниркова недостатність може протікати безсимптомно і турбувати почне тоді, коли лікувати уже буде запізно. Коли нирка всихається, вона не болить. У пацієнта починає проявлятися загальна слабість, зменшення діурезу (кількості сечі), але все це – уже пізні стадії. А щоб своєчасно розпізнати ниркову недостатність, потрібно регулярно проходити медичні огляди – виміряти тиск, визначити рівень глюкози, холестерину, здати загальний аналіз сечі та загальний аналіз крові. Якщо при такому огляді будуть виявлені певні відхилення в аналізах, дільничний або сімейний лікар скерує людину на проведення більш детального огляду та здачу більш вузьких аналізів”, – розповідає завідувач центру нефрології та діалізу Центральної міської клінічної лікарні Степан Романський.

 

Окрім того, значну небезпеку становить так звана гостра ниркова недостатність, яка часто стає наслідком самостійного лікування, без звернення до медиків. Людина може відчувати біль у попереку і починає приймати різні препарати для лікування хребта, зокрема обезболюючі ліки. Після прийому таких ліків, особливо нестероїдів та антибіотиків, може якраз і виникнути гостра ниркова недостатність – тимчасова втрата ниркової функції, яка, при вчасному зверненні до лікаря і правильному лікуванні, як правило, відновлюється. Проте саме при цьому захворюванні – дуже велика смертність серед пацієнтів.

 

Виявити її складно, переважно у людини виникають набряки по усьому тілі, найчастіше на обличчі та нижніх кінцівках, зменшується кількість сечі, підвищується або знижується артеріальний тиск, тобто картина різноманітна. Лікарі виявляють або відсутність сечі, або дуже світлий її колір, а це означає, що з організму не виводяться токсини. Також серед симптомів гострої ниркової недостатності – нудота, блювота, слабкість, сильні болі в попереку, адже нирка набрякає, капсула перерозтягується і сильно болить.

 

Зустрічаються й інші ураження нирок – гломерулонефрит, пієлонефрити, полікистоз нирок, тощо. Часто ниркова недостатність може виникнути на фоні захворювання іншого органу (серця, печінки, інфекційних хвороб) і тоді необхідно лікувати основну хворобу, що стала причиною, паралельно консультуючись в лікаря-нефролога.

 

Протягом останніх років зросла кількість виявлених патологій нирок і це, в першу чергу, показник роботи лікарів і того, що зростає свідомість пацієнтів. Люди починають розуміти, наскільки важливо проходити медичні огляди, тому хворобу дедалі частіше вдається виявляти саме на ранній стадії.

 

При кожній поліклініці міста є лікар, який відповідає за нефрологічну службу. Проте лікарі переконані – потрібно відкривати якомога більше нефрологічних кабінетів. Адже у суспільстві зростає кількість хворих на гіпертонію та цукровий діабет, а отже, збільшується і кількість людей з нирковою недостатністю. Цій хворобі важко запобігти, але дуже важливо своєчасно надати людині медичну допомогу, щоб попередити ускладнення ниркової недостатності і максимально віддалити її термінальну стадію.

 

Любов Загоровська


29.09.2014 11063 1
Коментарі (1)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1057
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2780
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

964
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1028
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1032 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3078 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

878

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

768

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1082
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

133
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2329
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1140
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

440
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15060
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7376
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

807
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

371
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

283
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

371
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

648
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1101