"Ніхто і нічого не закриватиме": які зміни відбудуться зі школами Прикарпаття у зв'язку з реформою НУШ

фото: ілюстративне


Зміни на заклади освіти очікують у 2026-2027 навчальному році.

Про це в інтерв'ю Фіртці розповів директор Департаменту освіти і науки Івано-Франківської обласної військової адміністрації Віктор Кімакович.

Так, наприкінці березня 2025 року у мережі з'явилась інформація, що в області можуть закрити 50 шкіл у 25 громадах. Така загроза нібито пов'язана з законопроєктом №13120, в якому фактично прописали закриття шкіл, де навчається невелика кількість дітей. Втім, як зазначили, про "закриття" шкіл не йдеться.

"Ніхто і нічого не закриватиме. Згідно із законодавством України, саме закрити школу може тільки той, хто її відкрив, тобто засновник. Слово «закрити» в цьому контексті — некоректне і про це взагалі не йдеться.

У 2024-2025 та 2025-2026 навчальних роках жодних змін в мережі шкіл не відбуватиметься. Тобто не те, що не закриють, а й не об'єднають та не оптимізують у зв'язку з реформою Нової української школи.

Не потрібно створювати політичний хайп та капітал на тому, чого немає. Назвімо це словесною маніпуляцією, яка не має ніякого відношення до розвитку освіти", — розповідає Віктор Кімакович.

За словами директора Департаменту освіти і науки, вагому роль у функціонуванні шкіл має демографічна ситуація у громадах.

"Візьмімо, до прикладу, уявну школу у вигаданому містечку Наше. В ній замало дітей для того, щоб утворити ліцей. Що з нею відбудеться? Раніше вона працювала, як школа з першого по 11 клас, а з 2027 року — працюватиме, як школа з першого по дев’ятий клас.

Тобто вона не закривається, продовжує своє існування, але на гімназійному рівні, надаватиме повноцінну, якісну освіту, розвиватиметься і дбатиме про те, щоб кількість дітей збільшувалася. А якщо в громаді збільшиться кількість дітей — її розширять знову.

Річ в тому, що в основі всіх цих речей лежить демографічна ситуація. Є у нас сільські населені пункти, де в перші класи до повномасштабної війни йдуть 90-100 дітей. Звісно, такі школи "закрити" не можна.

Решта речей не є правдивими, тому громади треба заспокоїти: школи — функціонуватимуть. Були випадки, що у початкових школах (з першого по четвертий клас), вчилися 4-5 учнів у всіх класах. Щоправда, на індивідуальній формі навчання, але ми наполягали на тому, щоб таку школу не закривали.

Початкова школа повинна бути наближеною до дітей. Відповідно, якщо у населеному пункті є діти — функціонуватиме й гімназія, є діти — функціонуватимуть й ліцеї.

Також є така річ, що школа з першого по дев'ятий клас повинна мати не менше, ніж 45 дітей. Тобто, щоб утворити клас, треба не менше п’яти дітей, помножимо 5 на 9 – виходить 45. Якщо менше ніж 45 дітей, то школу не закривають, але й не фінансують з державного бюджету. Однак школа зможе фінансуватися з місцевого бюджету, за коштів донорів тощо.

У нас є випадки, коли громада каже, що не зацікавлена закривати школу з тої чи іншої причини — політичної чи демографічної. Наприклад, коли бачать, що народилося багато дітей, які підуть до школи і все відновиться.

В нашій області є вісім шкіл, які мають менше, ніж 45 дітей з першого по дев’ятий класи. Знову ж таки, громада сама вирішує, що з нею робити – перетворити на філію опорної школи, призупинити діяльність чи фінансувати коштами місцевого бюджету. Тому слово «закриття» — це загальна маніпуляція, оскільки навіть у цьому випадку ніхто нічого не закриває.

Громада бачить народжуваність, скільки дітей у дитячому садочку. Вона, так би мовити, планує цю мережу і вона розуміє: у них є рік-два важких часів, чи немає перспектив, бо немає молодого покоління (відповідно, дітей теж не буде).

Демографічна ситуація за 2024 дуже погана в плані народжуваності, наслідки цього ми побачимо через шість років. В деяких громадах є до 50% падіння народжуваності", — зазначив головний освітянин області.

Більше читайте у матеріалі: "Рішення політиків не повинні впливати на дитинство": головний освітянин Івано-Франківщини про малокомплектні школи, реформу НУШ та недостачу вчителів


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Очікуємо 13-14 тисяч учасників»: скільки учнів на Івано-Франківщині вже зареєструвалися на НМТ-2025

Інформаційна війна: у закладах освіти Івано-Франківська проведуть заходи з протидії вербуванню

На Прикарпатті відновили очне навчання в школах. Які заклади залишаються на карантині

На доплати вчителям: для Івано-Франківської області виділили понад 222 мільйони гривень 


11.04.2025 1137
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

682
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

526
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

901
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1941
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3468
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2362 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

732

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

633

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

606

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

618
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10264
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1106
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5163
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

918
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2719
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1120
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

305
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

633
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

547
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

606
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

954 2