Незабаром закон розставить всі крапки над «і» у справі «Пресмашу»

 

Івано-франківський пресовий завод переживає складні часи. Запекле протистояння, між власниками колись потужного, високотехнологічного комбінату, триває вже більше чотирьох років та призводить до поступового краху підприємства.

За словами провідного інвестора заводу, який володіє понад п’ятдесятьма відсотками його активів, занепад спричинений, в першу чергу, ігноруванням головою правління «Пресмашу» Богданом Пукішем зборів акціонерів та небажанням йти на компроміс.

 

Згідно Закону України «Про акціонерні товариства», дії Пукіша нібито цілком легальні, адже не передбачено жодної відповідальності фізичної особи за те, що вона недбало й безвідповідально ставиться до підприємства, яким володіє спільно з іншими акціонерами.

 

Тяганина почалася ще у 2007 році, коли держава виставила на приватизацію свій пакет акцій «Пресмашу» у 36%. Саме тоді його придбав потужний профільний інвестор. Сьогодні акціонери володіють більш як 50% активів, проте цього виявляється недостатньо для участі в управлінні підприємством. Адже решта, близько 43%, якими у сукупності володіє діючий голова правління, стають блокуючими щоразу, коли пан Пукіш ігнорує чергові збори. І це незважаючи на пряму зацікавленість акціонерів в тому, щоб підприємство активно працювало, розвивалось.

 

Саме тут на заваді реалізації цих планів стали прогалини в законі «Про акціонерні товариства». Так, одразу після приходу нового інвестора відбулися зустрічі співвласників, на яких вони обговорили шляхи подальшого становлення та розвитку пресового заводу. Проте надалі для нового акціонера виявилося неможливим вступити в управління підприємством й реалізувати решту своїх прав, серед яких, власне, є й інвестування. Справа в тому, що для визнання зборів легітимними необхідна присутність власників не менш ніж 60% активів, проте в законі немає такого механізму, який би змушував кожного акціонера відвідувати збори. На сьогодні, незалежно від розміру пакету акцій, голова правління не понесе жодної відповідальності за неявку на збори. А привести його туди силоміць також неможливо, навіть у разі, якщо на це є відповідне рішення суду, пише ЗІК.

 

Отже, з вище зазначеного можна зробити висновок: якщо на зборах відсутній бодай один акціонер з блокуючим пакетом акцій, то їх не можна вважати чинними. А збори – вищий керівний орган підприємства, без якого не можливо вирішити жодне з наболілих питань, починаючи від розвитку виробництва й до визначення фонду зарплати.

 

У зв’язку з цими невтішними обставинами акціонери звернулися до народних депутатів з пропозиціями внести зміни до законодавства. Так 13 січня цього року було зареєстровано проект для внесення змін до закону України «Про Акціонерні товариства», який у майбутньому, за словами представника інвестора, і врегулює багаторічний конфлікт між власниками потужного заводу. Прийняття такого закону посилить відповідальність акціонерів, які у власних інтересах блокують або унеможливлюють участь інших власників в управлінні майном. Це ефективний шлях вирішення проблеми, яка, до речі, є характерною для всієї України.

 

Таким чином, незважаючи на заклики керівництва країни підтримувати й заохочувати інвесторів, насправді захистити їх інтереси не так просто. Якщо в подібних ситуаціях опиняються наші бізнесмени, які добре знаються на особливостях українського законодавства і стилі ведення справ, то чи варто чекати, що в Україну вишикується черга потужних іноземних інвесторів, які звикли працювати в чіткому й зрозумілому правовому полі.

 

Завдяки змінам до закону «Про акціонерні товариства», можливим буде впровадження відповідальності для акціонерів, які своїми діями чи бездіяльністю блокують роботу підприємства, і змусити їх принаймні не заважати керувати тим співвласникам, які зацікавлені й спроможні розвивати підприємство. За словами представника інвесторів, «Пресмаш» – високотехнологічне підприємство, здатне розробляти й вдосконалювати нові технології. Йому потрібен гідний догляд.

 

Зараз «Пресмаш» може лише похвалитися низкою невирішених питань та проблем, котрі звідусіль на нього тиснуть. По-перше, на заводі необхідно переобрати Голову правління, або продовжити термін його повноваження, адже він збіг, згідно чинного Статуту підприємства, ще 19 травня минулого року. По-друге, необхідно дообрати членів Наглядової ради. Після продажу державою пакету акцій, представники Фонду державного майна України та Міністерства промислової політики склали повноваження членів Наглядової Ради ВАТ «Пресмаш». По-третє, слід привести Статут підприємства у відповідність до норм закону «Про акціонерні товариства», тим ж і виконати вказівку Комісії з цінних паперів та фондового ринку, і не допустити накладення штрафів на підприємство. Зрештою, завдяки проведенню таких процедур будуть дотримані права всіх акціонерів на участь в управлінні заводом.

 

За словами Наталії Пухальської, експерта з врегулювання корпоративних спорів, законопроект подано з метою врегулювання подібних непоодиноких ситуацій в Україні та запобігання рейдерства з боку діючих членів правлінь та Наглядових рад.

 

Минулого тижня у газеті «Галичина» було опубліковано матеріал, у якому Богдан Степанович розповідає про спроби підняти підприємство, налагодити стосунки із рештою акціонерів: «Я не хочу війни з народним депутатом України паном Лебедєвим, який є почесним президентом «Інтер Кар Груп», і директором ТОВ «НВФ «Дніпротехсервіс» Олексієм Зінов’євим, – наголошує Богдан Пукіш. – Тому запропонував їм як вихід із ситуації піти шляхом відділення – чесно розподілити всі активи товариства пропорційно нашим часткам у його статутному капіталі. Ми готові віддати навіть більше половини виробничих корпусів, справедливо розділивши не лише територію і будівлі, а й обладнання. Таким чином, вважаю, можна було б зберегти «Пресмаш» як завод, що спеціалізується на виробництві пресів, та водночас розпочати розгортання виробництва в Івано-Франківську піввагонів, як це пропонують «Інтер Кар Груп» і ТОВ «НВФ «Дніпротехсервіс».

 

На разі, мова пішла й про розділення заводу на дві частини, де виготовлятимуть і преси, і напіввагони. Хоча у попередніх інтерв’ю пан Пукіш відчайдушно тримався позиції збереження заводу винятково як пресового.

 

«Усі закиди з приводу того, що пан Пукіш хоче конструктивно вирішити ситуацію, що склалася на «Пресмаш» – безглузді, адже він не переходить до конкретних дій – проведення загальних зборів, без чого і компроміс, і вирішення проблем неможливі. Богдан Степанович не йде на конструктивні переговори, адже йому це невигідно. Пан Пукіш всіляко ухиляється від виконання закону, а змусити виконати його поки не може ніхто, навіть керівництво області, – розповідає Наталія Пухальська, – Добре, що зареєстровано законопроект, адже буде введено поняття блокуючого пакету, який дає право впливати не тільки на управління підприємством, скільки на певні дії: проведення зборів, затвердження планів і т.п. Як експерт, вважаю, що на сьогоднішній день одним зверненням до суду, зважаючи на довготривалу процедуру, справа не врегулюється. Оскільки на даний момент існує одноосібне управління заводом, що може призвести до остаточного краху підприємства. Зважаючи на кількість невиконаних норм законодавства з боку діючого Голови «Пресмашу», у тому числі вилучення реєстру акціонерів з обігу, без додаткового залучення органів влади – Національної комісії з фондового ринку та Комісії з антирейдерства – справа не обійдеться».

 

Подібні ситуації між власниками заводів непоодинокі в Україні. Тому за словами експертів, внесення змін до закону України «Про акціонерні товариства» наведе лад у справах інвестиційного бізнесу та стане сприятливим ґрунтом для закордонних вкладень.

 

 

ДО ТЕМИ:

Прогулянки по "Пресмашу" або записки старого сталкера

 

 


31.01.2012 2273 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

318
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1709
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3164
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1146
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1171
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1208 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

248

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1121

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

947

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

417
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

331
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2491
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1242
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1319
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

552
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15184
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7482
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

339
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

658 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

471
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

386
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

475