Нетипово тепла погода у Сибірі поширюється по всьому світу

Глобальна температура відхиляється від середньої з січня по травень 2020 року у порівнянні з середньою в 1951-1980 роках. (Берклі Земля)


На планеті якраз минув найтепліший травень, продовжуючи чергу з 2014 року.


На температурній карті в ці дні Сибір показаний яскраво-червоним, як поширений висип на поверхні Землі. У цьому регіоні постійно спостерігаються екстремальні температури від зими, що призвело до згубного розливу арктичної нафти, спричинило ранні спалахи великих лісових пожеж і допомогло підняти глобальні температури до нових рубежів.

Незвично високі температури у Сибірі, ​​а також середні температури в інших місцях, змусили земну кулю встановити рекорд найтеплішого травня, згідно з даними, оприлюдненими минулого тижня чотирма атмосферними дослідницькими групами, які відстежують глобальні температури.

Зимова теплова хвиля по всій Росії стала настільки актуальною проблемою, що це було першим запитанням, яке поставили президентові Росії Володимиру Путіну під час його чотиригодинної пресконференції про закінчення року.

"Як відомо, Росія є північною країною, і 70 відсотків нашої території знаходиться в північних широтах", - відповів Путін. "Деякі наші міста були побудовані на північ від Полярного кола, на вічній мерзлоті. Якщо вона почне танути, ви можете уявити, які наслідки це матиме. Це дуже серйозно".


Відлига запускає розлив палива

Танення вічної мерзлоти ненароком спричинило сильний розлив палива у Сибірі на початку місяця. Бак з паливом, що прорвався на електростанції в Норильську - над Полярним колом на півночі Центральної Росії - щонайменше 20 000 тонн дизельного палива потрапило в сусідню річку Амбарна, що визнали найбільшим розливом в історії російської Арктики.

Танення вічної мерзлоти через Сибір, пов’язане зі зміною клімату, спричинило різнопланові проблеми, такі як знищення доріг, руйнування будинків та перебої у традиційному скотарстві та сільському господарстві. Саме це стало причиною внаслідок чого розірвався резервуар з паливом у гірничо-металургійній компанії «Норильський нікель».

Під час зустрічі на телевізійній відеоконференції Путін лаяв начальника управління Норильського нікелю Володимира Потаніна за те, що він не вчасно замінив паливний бак, що запобігло б витоку. Питання полягає в тому, що багатьом фабрикам і заводам, розташованим на вічній мерзлоті, не потрібно регулярно контролювати стабільність ґрунту, — сказав Василь Яблоков, координатор проєктів російської філії Greenpeace.

10 червня мертва риба на березі річки Амбарна за межами Норильська (Ірина Яринська / AFP / Getty Images)

Прибирання розливу потребуватиме років і особливо складне через віддалене розташування, де немає доріг. У екологів було побоювання щодо оголошення губернатора, що забруднення досягло озера Пясино.

"Не можна жити в цій суміші води та палива, тому, звичайно, риба там загинула", - сказав Яблоков. "Тепер ми можемо назвати це мертвим озером".

Дослідження, опубліковане в журналі Nature Communications за 2018 рік, свідчить про те, що розлив у Норильську не стане останнім виливом нафти чи газу, пов'язаного з мерзлотою. У дослідженні, яке вивчало вплив кліматичних змін на арктичну інфраструктуру, встановлено, що майже половина «глобально важливих» родовищ нафти та газу в російській Арктиці знаходяться в районах, де відлига приземної вічної мерзлоти може завдати серйозної шкоди до 2050 року.


Рекордна тепла зима триває до весни

Весною непоступливі райони високого тиску у регіоні призвели до того, що у частинах Сибіру зафіксували відхилення температури від середньої, яка досягла надзвичайно високих 18 градусів (10 градусів за Цельсієм), повідомляє Служба змін клімату Коперника, яка є ініціативою Європейського Союзу.

Зокрема, в Західному Сибіру це був найтепліший травень, зазначається в спеціальному звіті Коперника.

Наприклад, 22 травня у місті Хатанга, Сибір, яке розташоване на північ від Полярного кола, зафіксовано температуру 78 градусів, що на 46 градусів вище норми. Типова максимальна температура за день у цьому місці - 32 градуси. Місто побило попередній рекордний показник 54 на 24 градуси й місячний рекорд 68 приблизно на 10 градусів.

Згідно з повідомленням про останні сибірські температури, збереження теплих аномалій виділяється з історичних записів.

На додаток до травневих рекордів, середні температури з грудня по травень були рекордно високими за період, що датується 1979 роком.

Порівнявши дані із записами НАСА, що відносяться до 1880 р., вчені з проєкту Коперника виявили, що цей останній піврічний період, мабуть, є безпрецедентним з принаймні 1880 року.

Ці високі температури сприяли винятковому теплу у світі загалом.

За даними Коперника, НАСА та Землі Берклі, у планети був найтепліший травень зафіксований з 1880 року, тоді як Національне управління океанічних і атмосферних досліджень вважає його пов'язаним з 2016 роком, коли був найтепліший травень.

Протягом семи років у травні, з 2014 по 2020, було сім рекордів серед цих найтепліших місяців, виявило NOAA. Крім того, 2020 рік відстежується як другий найгарячіший рекорд.

Незалежно від рейтингу, зрозуміло, що лихоманка на планеті погіршується, відгуки надходять зі всієї Арктики. Танення криги вічної мерзлоти викидає в атмосферу парникові гази, такі як вуглекислий газ та метан.

Аномально тепла погода у Сибірі також призвела до початку весняного сезону пожеж у регіоні раніше, ніж зазвичай; добровольці-пожежники на далекому сході Росії заявили, що вони почали пахнути димом, просто вийшовши на вулицю, на кілька тижнів раніше, ніж зазвичай.

Деякі квітневі пожежі на сході Росії примножили те пекло, яке було в цей час минулого року, вогонь, який врешті ревів через 7 мільйонів акрів — приблизно розміром зі штат Мериленд — і посилав дим, який доходив до Сполучених Штатів та Канади. У Красноярську, приблизно за 2500 миль на схід від Москви, останніх пожеж було в 10 разів більше, ніж у цей час минулого року. Далі на схід, у Забайкальському краї, пожеж було втричі більше.

Тим часом в арктичній Алясці, де також спостерігаються раптові зміни до більш спекотного та сухого літа, пожежі виникають у незвичних місцях, таких як у західних частинах держави, недалеко від Берингового моря. Крім того, удари блискавки були виявлені на вихідних на шляху від Фербенкса до Північного схилу штату. Більшість щорічних пожеж на Алясці виникають внаслідок ударів блискавкою.

За матеріалами The Washington Post


18.06.2020 4695
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1165
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2495
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2094
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2148
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6485 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2433 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

317

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1126

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1160

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1375
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

255
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

571
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2042
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26489
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

536
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10440 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7990
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

517
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

379
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

529
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

603
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1553