Нетипово тепла погода у Сибірі поширюється по всьому світу

Глобальна температура відхиляється від середньої з січня по травень 2020 року у порівнянні з середньою в 1951-1980 роках. (Берклі Земля)


На планеті якраз минув найтепліший травень, продовжуючи чергу з 2014 року.


На температурній карті в ці дні Сибір показаний яскраво-червоним, як поширений висип на поверхні Землі. У цьому регіоні постійно спостерігаються екстремальні температури від зими, що призвело до згубного розливу арктичної нафти, спричинило ранні спалахи великих лісових пожеж і допомогло підняти глобальні температури до нових рубежів.

Незвично високі температури у Сибірі, ​​а також середні температури в інших місцях, змусили земну кулю встановити рекорд найтеплішого травня, згідно з даними, оприлюдненими минулого тижня чотирма атмосферними дослідницькими групами, які відстежують глобальні температури.

Зимова теплова хвиля по всій Росії стала настільки актуальною проблемою, що це було першим запитанням, яке поставили президентові Росії Володимиру Путіну під час його чотиригодинної пресконференції про закінчення року.

"Як відомо, Росія є північною країною, і 70 відсотків нашої території знаходиться в північних широтах", - відповів Путін. "Деякі наші міста були побудовані на північ від Полярного кола, на вічній мерзлоті. Якщо вона почне танути, ви можете уявити, які наслідки це матиме. Це дуже серйозно".


Відлига запускає розлив палива

Танення вічної мерзлоти ненароком спричинило сильний розлив палива у Сибірі на початку місяця. Бак з паливом, що прорвався на електростанції в Норильську - над Полярним колом на півночі Центральної Росії - щонайменше 20 000 тонн дизельного палива потрапило в сусідню річку Амбарна, що визнали найбільшим розливом в історії російської Арктики.

Танення вічної мерзлоти через Сибір, пов’язане зі зміною клімату, спричинило різнопланові проблеми, такі як знищення доріг, руйнування будинків та перебої у традиційному скотарстві та сільському господарстві. Саме це стало причиною внаслідок чого розірвався резервуар з паливом у гірничо-металургійній компанії «Норильський нікель».

Під час зустрічі на телевізійній відеоконференції Путін лаяв начальника управління Норильського нікелю Володимира Потаніна за те, що він не вчасно замінив паливний бак, що запобігло б витоку. Питання полягає в тому, що багатьом фабрикам і заводам, розташованим на вічній мерзлоті, не потрібно регулярно контролювати стабільність ґрунту, — сказав Василь Яблоков, координатор проєктів російської філії Greenpeace.

10 червня мертва риба на березі річки Амбарна за межами Норильська (Ірина Яринська / AFP / Getty Images)

Прибирання розливу потребуватиме років і особливо складне через віддалене розташування, де немає доріг. У екологів було побоювання щодо оголошення губернатора, що забруднення досягло озера Пясино.

"Не можна жити в цій суміші води та палива, тому, звичайно, риба там загинула", - сказав Яблоков. "Тепер ми можемо назвати це мертвим озером".

Дослідження, опубліковане в журналі Nature Communications за 2018 рік, свідчить про те, що розлив у Норильську не стане останнім виливом нафти чи газу, пов'язаного з мерзлотою. У дослідженні, яке вивчало вплив кліматичних змін на арктичну інфраструктуру, встановлено, що майже половина «глобально важливих» родовищ нафти та газу в російській Арктиці знаходяться в районах, де відлига приземної вічної мерзлоти може завдати серйозної шкоди до 2050 року.


Рекордна тепла зима триває до весни

Весною непоступливі райони високого тиску у регіоні призвели до того, що у частинах Сибіру зафіксували відхилення температури від середньої, яка досягла надзвичайно високих 18 градусів (10 градусів за Цельсієм), повідомляє Служба змін клімату Коперника, яка є ініціативою Європейського Союзу.

Зокрема, в Західному Сибіру це був найтепліший травень, зазначається в спеціальному звіті Коперника.

Наприклад, 22 травня у місті Хатанга, Сибір, яке розташоване на північ від Полярного кола, зафіксовано температуру 78 градусів, що на 46 градусів вище норми. Типова максимальна температура за день у цьому місці - 32 градуси. Місто побило попередній рекордний показник 54 на 24 градуси й місячний рекорд 68 приблизно на 10 градусів.

Згідно з повідомленням про останні сибірські температури, збереження теплих аномалій виділяється з історичних записів.

На додаток до травневих рекордів, середні температури з грудня по травень були рекордно високими за період, що датується 1979 роком.

Порівнявши дані із записами НАСА, що відносяться до 1880 р., вчені з проєкту Коперника виявили, що цей останній піврічний період, мабуть, є безпрецедентним з принаймні 1880 року.

Ці високі температури сприяли винятковому теплу у світі загалом.

За даними Коперника, НАСА та Землі Берклі, у планети був найтепліший травень зафіксований з 1880 року, тоді як Національне управління океанічних і атмосферних досліджень вважає його пов'язаним з 2016 роком, коли був найтепліший травень.

Протягом семи років у травні, з 2014 по 2020, було сім рекордів серед цих найтепліших місяців, виявило NOAA. Крім того, 2020 рік відстежується як другий найгарячіший рекорд.

Незалежно від рейтингу, зрозуміло, що лихоманка на планеті погіршується, відгуки надходять зі всієї Арктики. Танення криги вічної мерзлоти викидає в атмосферу парникові гази, такі як вуглекислий газ та метан.

Аномально тепла погода у Сибірі також призвела до початку весняного сезону пожеж у регіоні раніше, ніж зазвичай; добровольці-пожежники на далекому сході Росії заявили, що вони почали пахнути димом, просто вийшовши на вулицю, на кілька тижнів раніше, ніж зазвичай.

Деякі квітневі пожежі на сході Росії примножили те пекло, яке було в цей час минулого року, вогонь, який врешті ревів через 7 мільйонів акрів — приблизно розміром зі штат Мериленд — і посилав дим, який доходив до Сполучених Штатів та Канади. У Красноярську, приблизно за 2500 миль на схід від Москви, останніх пожеж було в 10 разів більше, ніж у цей час минулого року. Далі на схід, у Забайкальському краї, пожеж було втричі більше.

Тим часом в арктичній Алясці, де також спостерігаються раптові зміни до більш спекотного та сухого літа, пожежі виникають у незвичних місцях, таких як у західних частинах держави, недалеко від Берингового моря. Крім того, удари блискавки були виявлені на вихідних на шляху від Фербенкса до Північного схилу штату. Більшість щорічних пожеж на Алясці виникають внаслідок ударів блискавкою.

За матеріалами The Washington Post


18.06.2020 4749
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

4111
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1475 3
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

3615 2
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

2813
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7455 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

19661 29

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

479

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1491

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2003

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

1869
15.07.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

14123
09.07.2024

Прикарпаття лідирує в Україні з урожайності озимого ячменю з показником 67,5 ц/га.  

256
06.07.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

2074
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

920 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

5780
07.07.2024

В Івано-Франківську освятили престол в оновленому храмі релігійної громади Матері Божої Неустанної Помочі, що на вулиці Івасюка.  

4415 1
03.07.2024

Як церква визначає роль чоловіка та жінки у шлюбі та як ці ролі можуть змінюватися з часом, пояснив священник. 

1057 3
15.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23088 1
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

147
14.07.2024

Серед тих, хто бачить скоріше єдність або хоча б в рівній мірі елементи єдності та роз’єднаності, переважна більшість (67-68%) хочуть бачити критику влади конструктивною або щоб її взагалі не було.  

578 1
09.07.2024

У селі Черніїв, що на Прикарпатті, демонтували пам'ятник радянському солдату.  

1087
04.07.2024

Наскільки ефективною є робота міської ради та які пріоритети у діяльності депутатів, розповів секретар Івано-Франківської міської ради.

1134 5