У сучасному світі для накопичення матеріальних благ доводиться багато працювати.
Багато людей замислюються, як проводити недільні або святкові дні, щоб не порушувати Декалог, де сказано:
«Пам’ятай про суботній день, щоб святити його» (Вих. 20,8-10; Втор. 5, 12-15).
Інколи навіть практикуючі християни не завжди правильно розуміють заповідь про вшанування недільного дня і як правило сприймають цю заповідь як заклик до відпочинку.
Цей день, відпочиваючи від робочого тижня, багато хто проводить лежачи на дивані перед телевізором або в телефоні, в соцмережах, любителі активного відпочинку вибираються на природу.
Але ця заповідь повністю звучить так:
«Пам’ятай про суботній день, щоб святити його. Шість днів працюватимеш і робитимеш всяке діло твоє. День же сьомий – відпочинок на честь Господа, Бога твого. Не робитимеш ніякого діла» (Вих. 20,8-10; Пор. Втор. 5, 12-15).
Тобто людині відведено шість днів для праці задля задоволення своїх фізичних та матеріальних потреб.
Працюючи людина використовує ті блага, які створив Господь немов виноградар у панському винограднику. Тому і заповідь закликає шість днів можеш працювати для себе, а сьомий день присвяти Господу, віддаючи йому подяку та приносячи хвалу в Його храмі.
Це зовсім мало часу з цілого робочого тижня. Літургія - це лише дві години, які варто присвятити Богу.
Святкування Суботи або Шабат є невід’ємною частиною життя ортодоксального єврея.
Ша́бат також іноді ша́бас (через їд. שאַבעס (ша́бес) від івр. שַׁבָּת (шаба́т) — «спочивав, припинив діяльність»), у єврейському календарі (юдаїзм) — сьомий день тижня, в який Тора (Старий Заповіт) наказує утримуватися від роботи. Триває від заходу сонця в п’ятницю до заходу сонця в суботу.
У християн святкування старозавітної суботи тобто день відпочинку перенесено на недільний або воскресний день. Це пов'язано із воскресінням Христа.
Св. Ігнатій Антіохійський:
«Ті, які жили за старим порядком речей, прийшли до нової надії, уже не дотримуючись суботи, лише Дня Господнього, у якому наше життя благословиться Ним і Його смертю.
На відміну від юдейського шабату християнська неділя не має таких жорстких приписів, де правовірному юдею заборонено навіть мити посуд.
Про такий надмірний буквалізм Христос неодноразово згадує в Євангелії:
«Суботу встановлено для людини, а не людину для суботи; тож Син Людський – Владика й над суботою» (Мр. 2,27-28).
Кожен з нас піклується про своє фізичне здоров’я, але зовсім мало часу ми приділяємо здоров’ю духовному.
Всього один день в тиждень нас закликають присвятити своєму духовному стану, подякувати Всевишньому за життя, за дітей та батьків, підняти молитви подячні та покаянні, задуматись над сенсом буття та зустрітися з рідними.