Наша історія. Станиславівські оголошення: перукарське мистецтво і буйволячі хвости

 

Звичайні оголошення, які ми бачимо щодня й одразу забуваємо, можуть колись у майбутньому виявитися ключиком до розуміння нашого часу й способу життя.

 

Пропонуємо зануритися в історію повсякденності старого Станиславова, орієнтуючись за "меседжами", які посилають нам оголошення в тогочасній місцевій пресі.

 

Реклама перукарні, «Кур’єр Станиславівський» від 5 травня 1901 р. Реклама перукарні, «Кур’єр Станиславівський» від 5 травня 1901 р.

 

Відвідування комфортної перукарні й нова зачіска – чудовий спосіб підняти собі настрій. Це розуміли ще сто років тому й намагалися, щоб візит до перукарні був максимально приємним.

 

У Станиславові початку ХХ ст. однією з найпопулярніших була перукарня Н. Шраєра. Як бачимо з реклами, власник усіляко вихваляв свій заклад: "Нижчевказаним маю честь повідомити, що я значно збільшив мій заклад, який уже кілька років існує в Станиславові під фірмою "Н. Шраєр" по вул. Бельведерській, 1  навпроти готелю "Під чорним орлом", а також обладнав його за прикладом великих європейських міст, отже, мій перукарський заклад можна зарахувати до першокласних як з погляду гігієни, так і зразкового обслуговування". Очевидно, перукарський бізнес ішов успішно, бо власник планував відкрити філію в Яремчі.

 

 

Як зазначав пан Шраєр, його заклад знаходився навпроти готелю "Під чорним орлом" (на поштівці він розташований справа). На першому поверсі працювала аптека, а на другому були готельні номери. Цієї будівлі вже давно немає, зараз на тому місці знаходиться п’ятиповерховий будинок, у якому за радянських часів працював "чернівецький" гастроном, а тепер  – магазин мобільного зв’язку. Немає вже й будинку з куполом, у якому, певно, знаходилася перукарня. Цей район міста зазнав нищівних артобстрілів під час Першої світової війни.

 

Схоже на те, що в перукарні Шраєра і справді дотримувалися зразкової гігієни. Тут  кожному постійному клієнту виділялася окрема бритва, щітка для волосся, гребінець, серветка, рушник, пов’язка для вусів, мило, помазок для мильної піни й губка. Пов’язка для вусів використовувалася для того, щоб під час гоління перукар випадково їх не пошкодив, адже в ті часи розкішні вуса були гордістю багатьох чоловіків. Тож їх – від гріха подалі! – закривали спеціальною пов’язкою. Весь цей реманент зберігався в окремій шухлядці, що закривалася на ключ. Тож клієнти могли спокійно голитися, не боячись можливого зараження чужими мікробами.

 

А що ж перукар міг запропонувати станиславівським дамам? У ті часи в моді були високі й пишні зачіски з прикрасами у вигляді ниток перлів, квітів, пір’я. Дуже модним було накладне волосся. Його кріпили за допомогою гребінців, а зверху накладали власні коси. "В наш час жодна жінка навіть не намагається приховати, що носить фальшиве волосся, настільки воно стало популярним – писав тогочасний модний журнал. – Коси, кучері, шиньйони, що вдягаються під той чи інший фасон капелюшка, можна придбати за різноманітними цінами. Довге біляве волосся цінується значно вище, ніж коротке темне…".

 

 

З цими накладними косами в 1911 р. стався великий конфуз. Як повідомляла місцева преса, станиславівські перукарі продавали накладні кучері й шиньйони, виготовлені… з хвостів буйволів, переважно білих. Торговці скуповували буйволячі хвости в різних місцевостях, сортували їх за якістю волосся і продавали до тодішньої Австро-Угорщини. Там ці хвости піддавалися хімічному очищенню, фарбувалися в різні кольори, а згодом перукарі продавали їх своїм клієнткам у вигляді ефектних шиньйонів чи накладних кучерів. "Якби якийсь закоханий, коли йому вдалося доторкнутися губами до золотистих чи темних кучерів на коханій голівці, тільки подумав, яку частину тіла буйвола прикрашало це ж волосся зовсім недавно! – з гіркотою зауважувала газета "Кур’єр Станиславівський". Проте місцевих кокеток сумнівне походження накладних кучерів аж ніяк не зупиняло. Що поробиш – мода…

 

Олена БУЧИК, КУРС


19.07.2015 1284 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1543
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3028
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1064
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1108
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1132 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3340 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

130

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1035

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

855

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

392
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

241
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2422
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1219
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

503
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15124
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7431
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

248
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

307
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

337
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

423
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

714