Найпопулярніші зимові новорічно-різдвяні травми

 

Травма голеностопа

Мінімальна пошкодження: розтягування і розрив зв‘язок.

Максимальне пошкодження: перелом.

Симптоми: при розтягненні зв’язок область щиколотки набрякає, розпухає і болить. Біль — від болючого до нестерпного. На жаль, такий біль не знімають ніякі анальгетики.

Єдиний спосіб полегшити собі життя — зафіксувати ногу. Якщо розтягнення несильно, лікар порекомендує пов‘язку з еластичного бинта. У випадку більш серйозного розтягування накладається гіпс.

При закритому переломі гомілки симптоми точно такі, як при розтягуванні. Хіба що набряк може бути трохи більше.

Як відрізнити: розтягнення або перелом? Точний діагноз може поставити тільки лікар-травматолог або хірург, після того як буде зроблено рентгенівський знімок. Попередньо можна з’ясувати, чи немає перелому, акуратно натиснувши пальцями на кісточку праворуч і ліворуч. Якщо при натисканні кісточки суглоба болю немає, значить, це розтягування. Якщо є — навіть незначна — краще стрибати на одній нозі (за допомогою друзів-родичів-сусідів) до травмпункту.

Як уникнути травми: а ніяк! Гарантований спосіб профілактики — не виходити з дому. А якщо серйозно, намагайтеся уважніше дивитися під ноги і уникати прогулянок по льоду. Найчастіше голеностопні суглоби страждають, коли ми підскользнулись. Плюс до цього: вибирайте взуття з глибоким протектором,він максимально захищає від ковзання. Якщо у вас є звичний підвивих гомілковоступного суглоба, відмовтеся від катання на ковзанах.

 

Травма куприка

Мінімальне пошкодження: забій.

Максимальне пошкодження: перелом куприка.

Симптоми: як правило, після веселих стрибків через трампліни на санках або ковзанах в області куприка з‘являється біль — від болючого до нестерпного. Зняти біль можна сильнодіючими анальгетиками, але дуже ненадовго. В середньому на п’ятий день страждань пацієнт відправляється до лікаря, щоб зрозуміти, що ж там болить.

Як відрізнити: забій або перелом? За свою багаторічну практику я всього двічі зустрічався з переломом куприка. Зламати його можуть спорт-зміни або учасники ДТП. Найчастіше любителі зимового катання приходять з травмами різного ступеня тяжкості. Остаточний діагноз ставиться за результатами рентгена.

Лікування: у разі удару ніякого спеціального лікування немає. Намагайтеся менше сидіти, перші два дні після травми рекомендується холод, потім — сухе тепло. У разі перелому все гірше: куприк не можна вправити і зростити — пошкоджену частину, як правило, видаляють. Операція дуже болюча. Тривалий період реабілітації.

Як уникнути: не стрибати на ковзанах через трампліни і не дозволяти це робити дітям.

 

Мінно-вибухова травма

Мінімальне пошкодження: опік 1-й ступеня.

Максимальне пошкодження: відрив фаланг пальців.

Симптоми: благородне бажання порадувати рідних і близьких феєрверком призводить до того, що «боєприпас» вибухає в руках, — і не розпізнати симптоми цієї травми стає неможливо. В кращому разі шкіра рук червоніє, покривається пухирями. У гіршому — «підривник» залишається без частини пальця.

Лікування: у разі опіку помістити руку під холодну воду. Після цього замазати постраждалу область противоожоговым препаратом (пантенолом або будь-яким аналогом). Якщо під рукою немає ліків, треба послати кого-небудь в аптеку і одночасно викликати «швидку».

Опік навіть 15% тіла може бути показанням до госпіталізації — якщо є небезпека зараження тканин. Наприклад, якщо в опік в‘ївся гар, залишилися частинки петарди. Крім того, якщо утворився великий пухир, його треба буде розкрити в лікарні.

У разі відриву фаланги пальця, в першу чергу треба якнайшвидше знайти загублену частина.

При можливості покладіть її в лід, перебинтуйте постраждалий палець і швидше в лікарню.

Пальці в нашій країні вміють добре і якісно пришивати. Після цієї операції з часом до пришитої частини повертається рухливість. Так, на скрипці грати не будете, але їсти ложкою і писати ручкою — цілком.

Як уникнути: причиною нещасного випадку стають, як правило, два чинники. Перший — дешева китайська піротехніка. Другий — стан сильного алкогольного сп’яніння «стрілка», від чого реакція сповільнюється і все вибухає саме незрозуміло як.

Правила лікування

Є золоте правило травматології: на будь-яку травму — забій, розтягнення або перелом — перші два дні треба впливати холодом, щоб зняти набряк і уникнути розвитку гематоми. А потім — сухе тепло. Так що якщо ви повернулися з травмопункту без гіпсу, перші дні прикладайте до потерпілого місця грілку з льодом або пластикову пляшку з холодною водою. А через два дні закутуйте пошкоджене місце в плед і декільна разів в день прикладайте теплу грілку. Як допоміжні засоби для розсмоктування гематом лікарі, як правило, рекомендують засоби, які підсилюють кровообіг (мазі, гелі). І ніколи при розтягненнях, ударах і переломах не можна користуватися розігріваючими мазями, які дають ефект печіння. Від них набряк посилюється, а гематома може нагноїтися

 

Сама новорічна травма

Важко собі уявити, але одну з найпоширеніших новорічних травм чоловік завдає собі, як правило, сам він стріляє собі в око пробкою від шампанського. Смішно, але факт! У Новий рік служба швидкої допомоги поповнюється спеціальної офтальмологічної бригадою.

Чим страшний такий постріл? В кращому разі — гематомою, яку в народі називають «фінгал». У гіршому — відшаруванням сітківки, подряпинами і ранками на очному яблуці. Варто бити тривогу і негайно звертатися за лікарською допомогою у разі, якщо є будь-які порушення зору: розмитість, туманність «картинки», часткова втрата зору.

 

Цікаво!

На відміну від Росії, на Заході в Різдво і Новий рік люди в більшості своїй страждають від опіків, заподіяних духовкою. Другий за ступенем травматичності захід — прикраса будинку. Значний відсоток американців падає з драбин, намагаючись розвісити гірлянди уздовж даху будинку, пише vkurse.ua.


09.01.2012 1788 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1266
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2560
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2130
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2192
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6590 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2472 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

366

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1173

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1303

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1436
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

301
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

164
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

600
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

66
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26532
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

566
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10480 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

63
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

89
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

422
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

569
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

636