На Тисмениччині до 70-річчя УПА освятили криївку УПА

 

У неділю, 21 жовтня, у селі Клубівці Тисменицького району відбулось освячення оновленої криївки УПА та пам’ятної плити.

 

У заходах взяли участь, клубівчани, учнівська молодь, мешканці навколишніх сіл, представники районної влади, політичних партій, громадських організацій.

 

13 березня 1951 року енкаведисти ще вдосвіта приїхали в село, зробили облогу, перекрили лісові дороги. Коли настав ранок, вони взяли із села Клубівці кількох жителів і привели в ліс поблизу цього провалу. На їх очах з машини вийшли два чекісти та одна особа, обличчя якої було закрите плащ-палаткою. Саме це був зрадник, який показав місце та вхід до криївки.

 

Чекісти заставили цивільних людей розкопувати вхід, а самі стояли на сторожі з автоматами. Потім вони закидали вхід до криївки гранатами, напустили задушливого диму. Вояки-повстанці в той час нищили документи, гроші, друкарську машинку, радіоприймач, продуктові запаси, старий одяг. Переодяглися у святкову одежу, і коли кінець став очевидним, з криївки почулися глухі останні постріли.

 

Чекісти кинулися до криївки, та було вже пізно. Вони пасками повитягували загиблих наверх, зі скронь молодих хлопців упівців на весняну землю стікала кров…

 

У цій криївці загинуло восьмеро невідомих на той час героїв, прізвищ яких ніхто не знав. Вже по полудні того дня під вартою енкаведистів їздові на возах відвезли тіла загиблих до Тисмениці і залишили під будинком НКВС на показ і пострах іншим. Енкаведисти зганяли людей оглядати, впізнавати тіла вбитих юнаків а матері стримували сльози щоб не признатися за побитих синів, адже у випадку впізнання всій родині загрожувало виселення у Сибір. Через три дні загиблих повстанців відвезли у невідоме місце у напрямі Тлумача. Дотепер невідомо місце їхнього поховання, але місце їхнього героїчного вчинку у боротьбі за Незалежну Україну тут. 14 жовтня 1992 року з ініціативи голови осередку Народного Руху України Миколи Семанюка та з нагоди 50-річчя заснування УПА на місці криївки (бункера) встановлено і освячено Хрест.

 

А через три місяці, 10 січня 1993 року первинний осередок Руху прийняв рішення провести розкопки та відновити криївку (бункер) УПА. У розкопках 1993 року брали участь клубовецькі рухівці та їх прихильники: Василь Бойко, Дмитро Бойко, Степан Бойко, Ярослав Бойко, Ярослав Досюк, Іван Лещук, Ігор Матвій, Василь Михайленко, Йосип Михайлишин, Василь Притуляк, Іван Пронюк, Петро Пронюк, Ярослав Пронюк, Богдан Рекетчук, Іван Рекетчук, Володимир Рогуш, Микола Романів, Микола Семанюк, Іван Семанюк, Петро Семанюк, Йосип Старчук, Іван Турик, Досюк М.Г.,Карпів Й.Д., Мельниченко М.С., Рекетчук І.Ф., Цуркан І.Ф.,допомагали представники Тисменицького осередку НРУ, Михайло Лесюк благодійно надав меморіальну плиту. Під час розкопок було знайдено гільзи від патронів, графітові стержні від батарейок, корпус радіоприймача, лопатку, порізані ремені, тюбики від зубної пасти, цвяхи, кліщі, смолу. Проведеною пошуковою роботою встановлено прізвища та імена повстанців, роки і місця їх народження, бойові псевдоніми: Бардюк Володимир Іванович (псевдо Владзьо, Сагайдачний, Кудлатий), 1922 р.н.,с.Пшеничники, охоронець Тлумацького надрайонного проводу ОУН. Волощук Григорій Васильович (псевдо Грицько), 1929 р.н., м.Тисмениця, керівник кущового проводу ОУН. Каратницький Михайло Юрійович (псевдо Маяк), 1923 р.н., с.Лесівка Богородчанського району, керівник Тлумацького надрайонного проводу ОУН. Рев’юк Теодор Михайлович (псевдо Дорошенко), 1931 р.н., м.Тисмениця, охоронець кущового проводу ОУН. Самуляк Євген Петрович (псевдо Данко), 1931 р.н., м.Тисмениця, охоронець районного проводу ОУН. Сисак Василь Дмитрович (псевдо Рідний), 1933 р.н., с.Липівка, стрілець кущової боївки ОУН; Соколовський Олексій Якович (псевдо Недобийко), 1925 р.н., с.Липівка, керівник кущової ОУН. Шешурак Йосип Михайлович (псевдо Крук), 1931 р.н., с.Хом’яківка, охоронець районного проводу ОУН.

 

Повстанську криївку на території своєї садиби відтворив прикарпатець Василь Савчук. У селі Спас, що на Коломийщині, чоловік облаштував землянку за усіма правилами конспірації.


23.10.2012 2206 0
Коментарі (0)

30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

820
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

631
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1701
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

3044
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2471
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2452

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

59

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

624

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

610

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1473
01.05.2024

Християни освячують пасхальні традиційні страви, про котрі чітко згадує священник у часі освячення, зокрема м’ясні та молочні. Кошик можна прикрасити барвінком і вишитим рушником.

220
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

579
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

434
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

224
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

305
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26941
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

761
02.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

19594
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

321
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

327
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

654
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

1094 1