На ринках Калущини запрацює радіо

Ринки і заклади громадського харчування потрапили під пильний контроль влади. В основному — через ризик поширення кишкових інфекцій. І, хоча ріст захворюваності — незначний, однак, — спостерігається вже кілька років підряд.

 

Кишкові інфекції атакують людину через їжу та воду. Відтак, якість продуктів, які споживають калушани, планують взяти під жорсткий контроль, а, заразом, подбати і про просвітницьку роботу: цікаву і корисну інформацію калушани матимуть змогу почути через радіопередавачі на ринках. На цьому, схоже, боротьба за порядок на ринках і закінчиться.

 

Кількість випадків гострих кишкових інфекцій серед містян і мешканців району зростає повільно, але — впевнено. Як повідомив на засіданні протиепідемічної комісії 25 червня головний державний санітарний лікар Калуського району Богдан Пеленичка, порівняно з аналогічним періодом минулого року, захворюваність кишковими інфекціями зросла на 23,4%. Найчастіше калушан турбують гастроентероколіти. Однак, уже від початку року було зафіксовано три випадки сальмонельозу та один випадок шигельозу (дизентерії. — Авт.). Калушани, як не дивно, отримують отруєння частіше: ріст захворюваності серед них —  31,4%. А ось жителі району ефективніше протидіють кишковим інфекціям. 

Однак, у більшості випадків люди отримували зараження з харчових продуктів, реалізованих на ринках. Тому влада і медики, як виявилося, мають претензії чи не до всіх ринків у місті. Тому перевірити всіх — неможливо. Загалом, санепідстанція має право перевірити торгові заклади чотири рази на рік. І про всі перевірки попереджати не пізніше, ніж за 10 днів до перевірки. Тому об’єктивно оцінити якість продуктів і дотримання санітарних правил офіційно — складно.

Як виявили недавні перевірки санепідеміологів, на базарах є ряд порушень, які ставлять під загрозу здоров’я працівників ринку та споживачів продукції. І, якщо ринок ще несе відповідальність за дотримання гігієни і безпеки продуктів, то торгові ряди, які мало чим відрізняються від ринків, перекладають відповідальність на окремі торгові точки, які там розміщені. Тому Богдан Пеленичка висловив пропозицію надати торговим рядам статус ринків із тим, щоб посилити відповідальність за безпеку споживача.

Однак, з-поміж усіх базарів і торгових рядів у місті повністю не виконує вимог гігієни і санітарії жоден. 

На муніципальному ринку вже виконали більшість приписів санепідстанції. Там обладнали додаткові санвузли та рукомийники, а також — очистили каналізацію і продезінфікували ринок. Єдина проблема — із відсутністю закритих контейнерів для збору сміття: таких контейнерів наразі не вистачає у КП "Екосервіс". Найбільш проблемним визнали ринок на вул. Стуса. Там поряд продають і промислові, і продовольчі товари. А у деяких місцях — неможливо розминутися двом покупцям.

 Ще одна проблема, яка стосується всіх ринків, — безпритульні тварини. Загалом, на ринку на вул. Дзвонарській собаки перебувають постійно. А в одному із будинків біля ринку на вул. Стуса живе жінка, яка регулярно підгодовує собак. Загалом, директорам ринків дали два тижні для того, щоб звільнити ринки від безпритульних тварин. Однак, навряд чи навіть радикальні заходи дадуть можливість остаточно вирішити проблему. Адже ринки — "ласе" місце для безпритульних тварин, яке надалі пустувати не буде.

Загалом, часто чинниками для отруєння стають і самі продукти харчування. Так, у результаті перевірок на ринках знайшли ще 147 кг протермінованих продуктів. Утилізувати їх — обов’язок продавця. Однак, навіть санепідеміологам важко прослідкувати, куди відправлять неякісні продукти, і чи справді вони будуть утилізовані. 

Зокрема, наразі діє заборона продажу кондитерських виробів із кремом, а також кондитерських виробів, виготовлених у домашніх умовах. Продавці кондитерської продукції, дійсно, зникли з ринків, але чи надовго — невідомо.

Загалом, калушани мало уваги приділяють і тому, звідки купують продукти. Для можливості кращого огляду товару, продавці часто виставляють харчі, які швидко псуються, із холодильників. Заступник міського голови Галина Романко апелювала і до свідомості калушан: порадила не купувати продуктів із прилавків. Так продавці будуть набагато пильнішими і зроблять для себе відповідні висновки. 

— Треба не тільки заробляти, але і віддавати. Хоча б навіть — дотриманням тих норм, за яких реалізований товар буде безпечний для здоров’я калушан, — вважає Галина Романко. — Якщо людина має вибір: купувати продукт із вітрини чи холодильника, то варто обрати з холодильника. Це допоможе продавцям зробити відповідні висновки про необхідність дотримання санітарних норм.

Було прийнято рішення посилити контроль за санітарним станом транспорту, який перевозить продукти харчування до місць продажу, а також — створити спеціальну тимчасову комісію, яка б займалася вивчення проблем на ринках міста, і вже невдовзі б відзвітувала з цього питання перед міською владою. Аж після того можна буде приймати конкретні рішення. 

До речі, відтепер на базарах можна буде не тільки зробити закупи, але і прослухати просвітницьку інформацію. Кілька років тому озвучення на базарах давало можливість отримати інформацію про товари, що реалізуються на ринках. А також — інформацію про загублених дітей, привітання підприємців, які працюють на ринках. Які саме відомості до неї належатимуть зараз, наразі невідомо. Але радіоточки вже до 10 липня мають з’явитися на всіх ринках. Наразі мережа радіозв’язку є тільки на ринку на вул. Хіміків. Щоправда, її не використовували вже кілька років, але, за бажання, можна відновити.

 

Вікна


02.07.2011 2477 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1651
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3107
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1109
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1136
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1167 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3417 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

203

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1078

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

893

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

404
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

292
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2459
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1215
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1279
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

526
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15159
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7461
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

297
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

332
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

368
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

357
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

448