На Прикарпатті у церкві Різдва Пресвятої Богородиці вперше відзначили храмове свято за новим календарем (ФОТО/ВІДЕО)

Восьмого вересня 2023 року в церкві Різдва Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж Коломийського району вперше відзначили храмове свято за новоюліанським календарем. Раніше святкування припадало на 21 вересня.

Що кажуть парафіянин про перехід на новий календар, читайте у матеріалі Суспільного.

Перед святковою літургією отець Василь Вепрук відправляє всеношну службу. Він є настоятелем цього храму приблизно 40 років.

Отець Василь Вепрук
Настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці Василь Вепрук. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Отець Василь Вепрук каже: на його думку, перехід на новоюліанський церковний календар є занадто швидким.

"Треба було пізніше переходити, після війни, коли церква зміцниться. Дуже багато є парафій "рускої православної церкви" на Сході, які мають намір перейти до нас.

Це буде теж однією з перешкод — цей перехід на новоюліанський календар. Вони будуть на цьому спекулювати, ітимуть у підпілля, боротимуться", — каже Василь Вепрук.

Галина Угринчук разом з дітьми прийшла на святкове богослужіння. Жінка розповідає, що кілька років тому храмове свято у селі Нижній Вербіж відзначали гучно і весело. Зараз триває повномасштабна війна, тому такого не буде. До нового церковного календаря жінка ставиться позитивно.

"Якщо більшості світу так зручно, може, воно і правильніше так. Святкувати особливо не будемо, але ті родичі, які живуть за межами села, приїдуть. Трошки таки буде свято", — каже Галина Угринчук.

Служба у церкві Різдва Пресвятої Богородиці
Прийшла до храму й місцева жителька Марія Вадюк. Жінка розповідає: про новий церковний календар дізналася від настоятеля храму.

"Те, що змінився календар, — це нічого. Будемо святкувати так, як світ. Тільки змінили, а ми вже й звикли", — каже Марія Вадюк.

Перехід на новий церковний календар

На відзначення свят за новим календарем Українська греко-католицька церква та Православна церква України перейшли з 1 вересня 2023 року.

Отець Ярослав Чорний
Голова відділу зв'язків зі ЗМІ Івано-Франківсько-Галицької єпархії ПЦУ Ярослав Чорний. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Голова відділу зв'язків зі ЗМІ Івано-Франківсько-Галицької єпархії ПЦУ Ярослав Чорний каже: новоюліанський календар об'єднав ПЦУ з іншими 10 помісними православними церквами, які використовують цей календар з 1924 року.

"Не переходять на новоюліанський календар тільки ті церкви, які перебувають під безпосереднім впливом Російської православної церкви. Зокрема, Грузинська православна церква, Сербська православна церква", — пояснює Ярослав Чорний.

Отець Роман Терлецький
Священник Івано-Франківської архієпархії УГКЦ Роман Терлецький. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"У нас родини, скажімо так, мішані: православні, греко-католицькі. Вони не мусять двічі святкувати. Звичайно, поштовхом до реформи стало також рішення Православної церкви України, що вони теж роблять цю реформу.

І зникла ця причина, яка не давала нам її розпочати. Церква наша в діаспорі вже частково перейшла раніше", — каже священник Івано-Франківської архієпархії УГКЦ Роман Терлецький.

За словами отців Ярослава Чорного та Романа Терлецького, в Івано-Франківську є 13 храмів ПЦУ та майже 30 храмів УГКЦ.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатцям пояснили, чому дошлюбні статеві стосунки — гріх


10.09.2023 804
Коментарі ()

03.10.2023
Тетяна Дармограй

Щоб дізнатись, якими були понад півтора року повномасштабної війни в економічному плані та як бізнесу вистояти в сучасних умовах, журналістка Фіртки поспілкувалась з Головою Правління Бізнес Асоціації Івано-Франківська Андрієм Семанівим. 

664
30.09.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з демобілізованим тренером дитячо-юнацької спортивної школи Юрієм Фуриком про мобілізацію, бойові будні на фронті, поранення, реабілітацію та повернення до роботи з дітьми.  

1095
28.09.2023
Вікторія Матіїв

Канада — країна, яка завойовує серця своєю величчю та різноманітністю, ділиться журналістка Фіртки, яка певний період проживала там.  

705
25.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам Фіртці розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.   

1178
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

1273
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

10529 21

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

716

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

1071

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

1194

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

819
03.10.2023

Фахівці з правильного харчування нерідко рекомендують у перший денний прийом їжі вживати каші, проте деякі з них можуть завдати більше шкоди організму, ніж користі.   

14137 1
27.09.2023

В області завершилося збирання ранніх зернових і зернобобових культур.  

714
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

537
04.10.2023

Дитина приходить до місця, якого не знає і не розуміє. Чому мама каже мовчати? Чому тато не дозволяє бігати? Чому світять свічки та багато квітів?

7322
27.09.2023

Далеко в горах жив один старий пустельник. Він жив з того, що йому приносили люди.

20251
21.09.2023

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

38336
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

682
04.10.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

8498
03.10.2023

Верховна Рада на засіданні 20 вересня підтримала за основу законопроєкт №10037, який пропонує переспрямувати ПДФО з зарплат військових з місцевих бюджетів у державний бюджет.  

784
30.09.2023

Президент Володимир Зеленський оголосив про створення Альянсу оборонних індустрій і заснування спеціального Оборонного фонду.  

378
25.09.2023

Перша партія танків Abrams M1, обіцяних Сполученими Штатами, прибула до України 23 вересня.  

632
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

548