На Прикарпатті триває відновлення астрономічної обсерваторії на горі Піп Іван (фото)

 

Маршрут найвищої складності. 2028 метрів над рівнем моря. Чотири години найтяжчого підйому й такого само в часі спуску.

 

Один з найвищих і найзагадковіших піків українських Карпат. Це Піп Іван, або Чорна гора. На її вершині — унікальна астрономічна обсерваторія «Білий слон». 70 років вона не була нікому потрібна. Її руйнували вітри, дощі, сніги й... люди. Але 4 вересня сюди підняли перший будівельний вантаж і бригади робітників. Сказати, що нинішнє відродження «Білого слона» — фантастика, це нічого не сказати. Розмови про необхідність відновлення велися давно.

 

Але. Крутий хребет. Скажені вітри. Гроші. Радянський Союз мав телескопи в інших місцях, а незалежній Україні було не до зірок. Однак «Білий слон» дочекався своїх божевільних романтиків і ентузіастів. Тих, хто зміг переконати спочатку себе, потім один одного й інших, що настав час відібрати обсерваторію в снігів і мародерів. Керівництва Варшавського й Прикарпатського університетів зуміли довести чиновникам Євросоюзу: «Білий слон» необхіден студентам і вченим двох країн. Скоро про нього знімуть фільми й напишуть книжки. А поки що... Перемовини, тонни документів, тисячі дозволів, архітектурні плани, кошториси... І от, нарешті, дерево й цегла для першого етапу — консервації об’єкта.

 

Як інформує Голос України, роботи тут можна вести не більше п’яти місяців на рік. Тож дах має бути готовий до середини нинішнього жовтня!

 

Ректор Прикарпатського університету ім. В. Стефаника Ігор Цепенда сміється: «Можете не вірити, але в 2015-му астрономічна обсерваторія на горі Піп Іван одержить своє друге життя!» Поляки з нуля побудували «Білого слона» в 1936—1938 роках для вчених Варшавського університету. Коли почалася Друга світова, вони вивезли все цінне обладнання. Обсерваторія перейшла у власність СРСР. До червня 1941-го тут ще вели метеорологічні спостереження. Потім закинули. Розтягли все. Навіть чавунні батареї... Інспекторська експедиція — журналісти, керівництво Варшавського й Прикарпатського університетів, архітектори й будівельники двох країн, польські дипломати — цього разу штурмувала Піп Іван на саморобному позашляховику. Диво-джип «Хижак» яскраво-жовтого кольору змайстрував місцевий умілець із ГАЗа-66 і КамАЗа. Але навіть його величезні колеса буксували на скелястих схилах. Валуни вислизали з-під них, загрожуючи перевернути всюдихід. Урятувала об’їзна дорога. Менше розмита дощем, який пройшов напередодні. Кілька разів зависали над прірвою. Тягли тросом. І як же ледве не щодня тут піднімаються вантажівки з будматеріалами?!

 

Схоже, сумніви виникли не тільки в мене. Один з ініціаторів і лобістів проекту відновлення обсерваторії директор Студій Східної Європи Варшавського університету Ян Малицький не міг стримати сліз, коли після багатогодинного гірського джип-сафарі нарешті побачив, скільки зробили українські будівельники менш як за 20 днів! Повністю закладені цеглою вікна другого поверху, частково відновлені дерев’яні перекриття. Хлопці готувалися накрити споруду дахом. Бригади на горі міняються через кожні 5—6 днів. Коли погода хороша, нема ні перекурів, ні вихідних.

 

Кілька груп туристів ходили за нами по п’ятах. Здивуванню не було меж. Занедбана фортеця зі смітника й громадського туалету дивовижним чином перетворилася на будмайданчик. Гості з Києва, Тернополя, Івано-Франківська раділи диву, мов діти. «Може, вдасться в телескоп хоч одним оком подивитися?» — розмріялася одна з туристок.

 

 

 

Нагадаємо, на третьому пленарному засіданні 17-ї сесії Івано-Франківської обласної ради депутати прийняли рішення передати будинок колишньої обсерваторії на горі Піп Іван у власність Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

 

 

Читайте також:

Франківчани з поляками розпочинають відновлення відомої Карпатської обсерваторії Білий слон


01.10.2012 2255 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

450
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1856
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3338
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1202
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1226
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1286 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

689

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

341

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1017

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1179
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

391
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2547
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1283
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1387
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

593
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15241
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7533
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

389
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

953 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

525
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

428
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

515