На Прикарпатті козаки буксирували півторатонне авто

 

Удруге у Калуші відбулося свято козацький ігор, багатоборств і культури «Козацькі звитяги». Святкували — традиційно, але від того не менш весело: спочатку — змагалися, потім — відновлювали втрачені сили. Так само, як і колись на Січі, куштували борщ і куліш, слухали троїстих музик.

 

У сучасність повертали тільки конкурси з буксирування автомобіля та збір коштів на спорудження у місті пам’ятника Романові Шухевичу. Змагання цьогоріч набули обласного масштабу. Подивитися на них приїхали і колеги калуських козаків із Галича, Тисмениці, Богородчан та Івано-Франківська. Хоча, змагалися, в основному, калуські юнаки, учні школи бойового гопака ім. Олекси Довбуша та вихованці інших спортивних секцій міста, а також юнаки, які просто хотіли спробувати свої сили у козацьких багатоборствах. Адже козацтво як стиль життя стає на теренах Калущини дедалі популярнішим. Тим паче, що детально вивчити його можуть усі охочі. За словами співорганізатора заходу, голови Калуської міської організації Міжнародної федерації бойового гопака, директора школи Віктора Павліва, усе більше позитивних тенденцій помітні серед вихованців школи. Діти повертаються до улюбленого заняття навіть після кількарічної перерви.

 

— Тішить, що наразі нам вдається залучати до навчання бойовому гопаку юнаків віком 13-15 років. Адже це — найбільш складний, перехідний, вік, коли діти, практично, неконтрольовані. Відтак, трапляються випадки, коли діти приходять до нас навіть після 2-3-річної перерви. Бо, побачивши публікації про нашу школу і ЗМІ та Інтернеті, стає соромно, що покинули навчання, і виникає бажання повернутися, — зазначив Віктор Павлів. — Цьогоріч новація у школі бойового гопака — пробне навчання чотирирічних дітей. Спочатку проводимо пробні тренування, визначаємо, чи дитина готова і схильна займатися цим мистецтвом бою. Відтак, вирішуємо, чи варто займатися далі.

 

Загалом, фестивалем «Козацькі звитяги» цьогоріч завершено цикл активних змагань і таборів «гопаківців». Розпочинається підготовка до наступного таборування і тренування. Відтак, є надія, що посприяє у проведенні літнього відпочинку і районна влада. Співпраця між Калуським міським осередком бойового гопака і Калуською РДА розпочалася улітку. Вона полягає, зокрема, в облаштуванні наразі недобудованого відпочинкового табору у Грабівці під потреби учнів бойового гопака. Однак, наразі з’ясовуємо питання власності табору. «Козацькі звитяги» у місті проводять уже вдруге. Хоча, саму ідею запозичили у козаків київських. А вдруге провели фестиваль — за вимогами калушан.

 

— Ідея виникла після того, як я відвідав «Козацькі звитяги» у музеї національної архітектури і побуту у Пирогово на Київщині. Звичайно, там було більш грандіозне дійство. Адже його підтримували меценати і спонсори зі столиці, допомагала Київська міська рада, музей Пирогово, власне, на базі якого цей фестиваль і відбувся. Відтак, мені спало на думку: чому ж нам не зробити щось подібне, не привезти ідею сюди і не проводити ці змагання, — пригадав Віктор Павлів. — Минулого року були пробні змагання. Ми, дійсно, першими у Калуші організували щось подібне.

 

Команда Центру здоров’я «СОК», моя команда ще не могли зрозуміти, що ми будемо проводити і як воно має виглядати. Тому минулого року у нас була така собі репетиція. Цього року ми проаналізували плюси і мінуси. Дещо підкорегували. Зокрема, ми не включили у змагання дітей віком 6-9 років. Ми зробили для них козацькі забави. Сюди ще включили буксирування автомобіля. Якщо минулого року під час проведення свята чоловіки вправлялися у силі, а жінки — у куховарстві, то цьогоріч прекрасна половина, переважно, спостерігала за звитягами. Готували — також чоловіки.

 

При чому, напам’ять знали всі рецепти і тонкощі приготування козацького кулішу. Відтак, у справжньому казані, на вогнищі посеред житлового масиву міста, чоловіки, як у давнину на Січі, влаштували собі школу виживання. Вправно різали цибулю і сало. На вже присмажені шкварки засипали пшеничну крупу. Жінки — тільки допомагали. У козацькому меню були ще борщ, узвар і печиво. Тим часом, учасники і господарі свята приступили до головного — козацьких звитяг. Звитяжили у кількох вікових категоріях. Зокрема, не брали участь безпосередньо у змаганнях наймолодші — юнаки віком від шести до дев’яти років. Вони натомість —бавилися на сонечку у традиційні козацькі ігри. Тоді, як старші — вправлялися у підніманні гир вагою 8 та 24 кілограми, а також — піднімання штанги, штовханні, дартсі та бігу.

 

«Родзинкою» свята ставало буксирування автомобіля, який надав чемпіон України із гірських перегонів України Сергій Жолінський. Хоча, не вдалося надати для буксирування гоночне авто, видовище від змагання було не менш вражаючим. Усі охочі повнолітні учасники змагань мали буксирувати автомобіль на 5 метрів у найкоротший термін. Із шести парубків і чоловіків буксирували півторатонне авто за 10-20 секунд.

 

Зрештою, найкращими буксирувальниками автомобілів визнали калушан Михайла Петрівника, який упорався за 10,3 секунди, й Олександра Вериньов, який відстав від суперника всього на третину секунди, показавши результат у 10,66 секунди. Відтак, присутнім не залишилося нічого, як насолоджуватися козацькими піснями, кулішем, узваром, борщем і салютом. Усі присутні резюмували: свято вдалося на славу. Тож, є надія, що традиція проведення свята не перерветься, а вже наступного року воно, ймовірно, вийде за межі області і прийматиме гостей і з інших регіонів України.

 

вікна


24.10.2011 2817 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1474
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3013
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1056
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1101
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1120 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3315 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

112

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1022

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

850

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

385
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

235
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2416
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1192
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1197
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

498
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15121
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7427
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

229
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

285
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

333
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

419
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

707