На Прикарпатті 12 сіл визнані небезпечними щодо хвороби Лайма

На Калущині  за медичною допомогою щорічно звертаються мешканці міста та сільських населених пунктів, які інфікувалися від кліщів і захворіли на хворобу Лайма.

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на ВІКНА.

За словами лікаря-епідеміолога Калуського районного відділу державної установи «Івано-Франківський обласний центр контролю і профілактики хвороб МОЗ» Мирослави Гуменяк, кліщі є переносниками і резервуаром збудників вірусних, рикетсіозних, бактеріальних захворювань людей та тварин.

На території України кліщі переносять хворобу Лайма (іксодовий кліщовий бореліоз), кліщовий енцефаліт, туляремію, інші серед людей, піроплазмоз серед собак. Від хворої людини до здорової збудники цих захворювань не передаються.

На обліку в Калуському районі за результатами дослідження кліщів перебувають 12 неблагополучних щодо хвороби Лайма територій. Це села: Завій, Підмихайля, Пійло, Мошківці, Станькова, Боднарів, Калуш, Стефанівка, Довгий Войнилів, Мислів, Бережниця, Болохів.

П'ять територій неблагополучні щодо Ку-гарячки. Серед них села: Завій, Бережниця, Підмихайля, Грабівка, Завадка. Три населені пункти перебувають на обліку як потенційні джерела зараження людей туляремією. Це Підмихайля, Завій та Слобідка.   

У природі сезонна активність кліщів спостерігається з березня по листопад, має два виражених піки активності. На квітень-травень, як правило, припадає перший пік їх чисельності, а другий пік — на серпень-вересень.

Мирослава Гуменяк розповідає, що кліщі можуть нападати на людину в будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Як правило, їх менше в суху жарку погоду і більше в прохолодну, похмуру. Кліщі вологолюбні, тому їх чисельність найбільша у зволожених місцях. Напад також може відбутися під час роботи та прогулянок у садках, лісосмугах, парках, дачних ділянках.

Кліщі можуть присмоктуватися до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Існує ризик нападу кліщів в електричці, автобусі, якщо поряд є попутники, які повертаються з лісу. Крім того, кліщі можуть заноситись до житла людини з букетами  квітів, собаками, котами та іншими тваринами

Іксодові кліщі підстерігають свою здобич, сидячи на кінчиках травинок, листя, гілочок на висоті не більше метра. Голодні активні кліщі, що напали, зазвичай прагнуть проникнути під одяг. Вони можуть прикріплятися до будь-якої частини тіла, але найчастіше голови, шиї, у складках шкіри поперекової та пахової області, волосистих частинах тіла. З моменту нападу до їх прикріплення зазвичай проходить 1-2 години.

Момент укусу кліща безболісний і часто проходить непоміченим, але в період  кровосмоктання на місці укусу кліща розвивається запальна реакція, що супроводжується свербінням. Присмоктування кліща триває 15-20 хвилин. Через 6-12 годин з’являється припухлість, почервоніння.  Період живлення самиць на тілі людини може бути від 5 до 10 діб. На поверхні тіла кліщ може жити 1 місяць.


Як же вберегтися від укусів кліщів?


Збираючись на відпочинок потрібно одягатися у світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла. Волосся слід прибрати під головний убір. Обираючи місце, де плануєте відпочивати, стежте, щоб поблизу не було високої трави, щоб місце не було захаращене і добре освітлювалося сонцем. Повернувшись додому, слід відразу зняти одяг, білизну, варто все випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому.

При виявленні на тілі кліща, краще звернутись в заклад охорони здоров’я для його видалення. Видаленого членистоногого необхідно помістити на шматок вологої марлі у чистий скляний посуд, щільно закрити кришкою і доставити в лабораторію особливо-небезпечних інфекцій  ДУ «ІФОЛЦМОЗУ», вул.Шевченка, 4 м.Івано-Франківськ) для подальшого дослідження на  наявність збудника хвороби Лайма. Особам, яких вкусив кліщ, необхідно звернутися до лікаря-інфекціоніста та стежити  за самопочуттям, щоденно вимірювати температуру тіла впродовж двох тижнів.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!



Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

317
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13703 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1558
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

857
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6119
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1713

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

631

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1458

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1268

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1160
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

515
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

647
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1569
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

593
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

873
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5917
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13568
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

236
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

539
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

478
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

783 2