На межі прірви

 

Я навряд чи когось здивую якимись відкриттями, зрештою, сісти за клавіатуру мене спонукала не висока муза, а внутрішня потреба знайти точку опори для усвідомленого існування в країні, для більшості громадян якої це існування зведено до фізичного виживання. Тому не уникатиму банальності: зло - взагалі штука банальна.

 

An nescis, mi fili, quantilla prudentia mundus regatur? (Сину мій, хіба ти не знаєш, як мало треба розуму, щоб керувати світом?) - цей латинський афоризм папи Юлія пригадався мені з появою в ЗМІ повідомлення про нове призначення Валерія Хорошковського. Слідкуючи за діями та перестановками в українській владі, вкотре переконуєшся в істинності древніх афоризмів.

 

Політику ж роблять люди, і що важливо - «наші» люди. Це десь в стародавній Індії каста «керівників» мала мислити абсолютно іншими категоріями, ніж пересічний обиватель, що хоче спокійно їсти, спати, влаштувати родину та дітей. Сьогодні ми мусимо констатувати повну відсутність еліти в так званому «політичному бомонді». У владній піраміді прокручуються, немов кадри одного нудного серіалу, ті самі лиця, ті самі люди, які вже остогидли суспільству. Спіткай сьогодні Україну авіакатастрофа зразка 2010 з політичною елітою Польщі, чи вкрився б український народ жалобою?..

 

Адже наші «вожді» живуть за добрим циганським принципом: «нацарюю сто рублів та втечу» або сховаюсь за депутатською недоторканістю. Закони писані не для них, на рівні „еліти" цинізм став нормою життя. Великим «чоловічим» досягненням вважається, скажімо, покинути свою сім'ю й завести молоду дружину, немов модну домашню тваринку. І при цьому спокійно красуватися під червоним комуністичним прапором де-небудь на першотравневому мітингу, припаркувавши свій непролетарський «Порш» неподалік від пам'ятника Леніну... Чи пообіцяти якесь покращення вже сьогодні - і покращити тільки собі й своїм. А як після погроз «бандитам - тюрми» сидиться з цими ж «бандитами» на врочистостях з нагоди Дня Злуки?

 

То чи мають право ці примітиви й крутії вчити чи представляти когось?

 

Криза цінностей накрила наше суспільство з головою - політику, економіку, культуру. «І от те, що писали і пишуть на парканах, - тепер у нашій літературі; що на парканах малювали - тепер в галереях; що під парканами горлали - тепер на сцені». Не хочеться й говорити про мистецтво, воно відсутнє або жевріє на узбіччі, справжні цінності замінені на позлітку.

 

Етика не втекла від естетики: уявлення про добро і зло змішалися в якусь потворну кашу, на якій в принципі не може вирости повноцінне здорове суспільство. Вершиною досягнень для пересічного мешканця України подається показне споживацтво: модні лахи в цій системі цінностей стоять вище, ніж, наприклад, здатність до співчуття чи повага до інтелекту.

 

Не варто плекати особливих ілюзій і щодо «середнього класу». Підприємництво в Україні вироджується, не встигнувши навіть як слід народитися. Бізнес тут - не втілення й розвиток приватної ініціативи й ідей. Якщо таке й трапляється, це все частіше виглядає винятком, ніж правилом. У нашій перевернутій з ніг на голову реальності бізнесом вважають обдурювання й обдирання. Довіра й лояльність до клієнта - ознака лохів і лузерів, а цинізм - конкурентна перевага.

 

Отже, наша українська «цивілізація» успішно й жваво котиться в глибоку, темну і смердючу прірву.

 

Лише ті одиниці, які своєю творчістю й працею стараються ще дати землякам ковток чистого і справжнього повітря, перешкоджають нам впасти в летаргічний сон чи кошмар плебейського бунту.

 

Але чи надовго? Чи є ще в нас шанс? Я хочу вірити, що так. Якщо відверто, хочу вірити сильніше, ніж вірю. Та знаю точно: чесний діагноз нашого стану - це перший крок нагору, крок з прірви.

 

Ярослав СВЕЛЕБА, політик 

 

 

 

 

 

 

Ярослав Свелеба, політик,

Галицький кореспондент

 

 

 


Коментарі (3)

% 2012.01.27, 14:26
Свелеба стає філософом? :) А хто прапорами махати буде?
Азія 2012.05.08, 21:06
Чоловік, який не зміг стати щасливим, стає філософом... Жаль...
Тарас 2014.03.29, 09:53
в ПС тепер автомати актуальними стали)
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

7642 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1580
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1457
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2492
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4195
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

3012

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

812

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1231

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1138

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

2156
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1498
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1254
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1031
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

351
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

452
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1666
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

1481 5
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20149
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

108
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

483 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

537
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

878