На Городенківщині при дитячому садку діє музей (фото)

 

Шанувати свої традиції та історію маленьких дітей у селі Чортовець Городенківського району вчать ще з садочка.

І не зовсім звично те, що при дитсадку «Ромашка» створено краєзнавчий музей. Це не якась маленька кімнатка, а п’ять тематичних залів і навіть в переходах між кімнатами зроблені невеличкі експозиції, пише Фіртка з посиланням на сайт соціального кооперативу Файні ябка.

За словами завідувачки ясел-садка «Ромашка» Орести Гринюк, тут зібрані давні речі від сільських людей, які вони передали музею для зберігання.

Приміром, є багато образів – мальованих і вишитих, різьблених і на склі, куплених у великих містах, зроблених власними руками чи переданих з місцевої церкви.

Окремий зал дає уявлення про інтер’єр покутської хати: тут і піч, прикрашена вишивкою, заставлена казанками і глечиками, поряд ліжко з вишитими подушками, і навіть підвішена колиска. Зібрана велика колекція одягу, яка дає уявлення, що ж носили місцеві газди, чим прикрашали своє вбрання місцеві модниці. Вишивані сорочки і лейбочки, зимові кожушки, сардаки, перероблені зі старих шинелей – все це є в музеї, все це автентичне.

Одну стіну відвели під жіночі хустини, виклавши їх у формі своєрідного метелика. Такий собі міні-музей української хустки, що є своєрідним оберегом.

У залі історії села зібрані численні фотографії. Чи не найдавніша – за 1891 рік. Як чортовецькі люди працюють і відпочивають, як проводили свято врожаю і мистецькі акції, як вели сербен у різні часи – різні світлини зібрав місцевий краєзнавець Валерій Чорнописький, а Роман Калин дав гроші, щоб їх збільшити і ламінувати. Деякі з фотографій були виставлені біля Миколаївської церкви під час фестивалю сербену.

Особливою в музеї вважають кімнату Івана Борковського – земляка, відомого археолога, вченого зі світовим ім’ям, дослідника Празького граду. Він отримав світове визнання як першовідкривач «празької культури», засновник модерної чеської археології, ректор Українського вільного університету в Празі. Завдяки краєзнавцю Ярославу Левкуну, досліднику життя і творчості Івана Борковського, в музеї є автентичні речі родини Борковських – шафа, креденс, радіо, барельєф Шевченка, а також великий архів Дарії Децик, тети відомого вченого, яка була секретарем воїнів УПА. Будь-який солідний музей не відмовився б від таких експонатів.

Можливо, дещо менші, але не менш важливі експозиції – це куточок народознавства чи Небесної Сотні.

– Все це працює на виховання дітей, – зазначає депутат обласної ради Богдан Станіславський. – Тут для них починається знайомство з історією свого села і його традиціями. А це міцне коріння, яке триматиме їх у дорослому житті, живитиме силою і любов’ю до малої Батьківщини. Тут для них починається Україна.

.


10.05.2019 1148
Коментарі ()

25.05.2025
Олег Головенський

Фіртка підготувала «змішаний» рейтинг задекларованих зарплат місцевих посадовців, в який входять керівники рад та державних (військових) адміністрацій Івано-Франківщини та районів області.  

282
23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1592 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1831 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2657
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2385 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7622

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

396

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1101

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1173

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1960
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

338
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

715
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

957
25.05.2025

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

43463
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3155
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

989
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

2009
25.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35209 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

334
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

545
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

688
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

1013