На дні моря 14 мільйонів тонн мікропластику

Щороку велика кількість пластику потрапляє в океани, забруднює моря, засмічує пляжі та загрожує дикій природі. Забруднення пластиком виявлено навіть у найвіддаленіших регіонах Землі, таких як Антарктида, в найглибших частинах океану.

Але мало відомо про пластик, що знаходиться на морському дні.

Нове дослідження австралійського національного наукового агентства CSIRO, яке опубліковане в журналі Frontiers in Marine Science у понеділок, пролило трохи світла на цю проблему, підрахувавши, що на дні океану знаходиться 14 мільйонів тонн мікропластику.

За даними дослідження, на дні у 35 разів більше пластику, ніж плаває на поверхні.

Вчені кажуть, що дані дослідження є першою глобальною оцінкою мікропластику на морському дні - шматків пластику, зношених елементів, крихітні фрагменти розміром менше ніж 5 міліметрів (0,19 дюйма).

За допомогою роботизованого підводного човна команда зібрала зразки глибоководних відкладень глибиною до 3000 метрів із шести місць у Великій Австралійській затоці, на відстані до 380 кілометрів (236 миль) від узбережжя Південної Австралії.

Аналіз 51 відібраної проби показав, що на грам осаду в середньому припадає 1,26 мікропластикових шматків. Дослідники кажуть, що сьогодні виявили мікропластику у 25 разів більше, ніж під час попередніх глибоководних досліджень.

Джастін Баретт з "Океанів і атмосфери" CSIRO, яка очолила дослідження, заявила у своїй промові:

"Навіть глибокий океан бореться з проблемою забруднення. Пластик, який потрапляє в океан, руйнується, перетворюючись на мікропластик", - сказала вона. "Результати показують, що мікропластик дійсно опускається на дно океану".

Вчені назвали пластикову підстилку "однією з ключових екологічних проблем цього покоління", і визнали на міжнародному рівні.

Пластик - це стійке забруднення, яке завдає шкоди дикій природі, самому океану, і зростає занепокоєння щодо потенційних ризиків для здоров’я, які він створює для людей.

Очікується, що проблема лише погіршиться, оскільки виробництво пластмас та забруднення в найближчі роки зросте.

Одне з недавніх досліджень показало, що навіть якщо ми приступимо до негайних і скоординованих на глобальному рівні зусиль щодо зменшення споживання пластику, до 2040 року все одно залишиться 710 мільйонів тонн пластику, який забруднює навколишнє середовище.

Доктор Деніз Хардесті, головний науковий співробітник і співавтор дослідження, заявила, що вони "були здивовані тим, що спостерігають високі мікропластичні навантаження в такому віддаленому місці".

Дослідження показують, що пластик може накопичуватися на морському дні, опускаючись через товщу води або через течії, які транспортують мікропластик вниз підводними каньйонами до глибин моря.

"Наші дослідження показали, що глибокий океан є смітником для мікропластику", - сказав Хардесті. "Визначивши, де і скільки є мікропластику, ми отримуємо кращу картину масштабу проблеми".

Основні зразки взяли у березні та квітні 2017 року з глибини 1655 м (5400 футів) - 3062 м (10000 футів). Потім дослідники масштабували свої дані, вилучені біля берегів Австралії, щоб отримати загальну оцінку ваги мікропластиків у глибоководних відкладах і досягли оцінки в 14,4 мільйона метричних тонн - оцінка, на їхню думку, є консервативною, оскільки місце розташування віддалене від міських центрів з населенням.

Хоча результати показують величезну кількість мікропластиків на морському дні, дослідники кажуть, що це лише частка загальної кількості пластику, який щорічно скидається у світові моря.

За повідомленням  Світового економічного форуму, близько 150 мільйонів тонн пластику вже плавають у наших океанах, щороку додатково надходить  вісім мільйонів тонн.

І дослідники кажуть, що більша частина пластику, який потрапляє в океан, швидше за все опиняється на узбережжі, а не на поверхні або дні океану.

Результати показують, що як ніколи актуальним є пошук ефективних рішень, щоб зупинити забруднення пластиком до того, як воно дійде до Світового океану, і слід в цілому скоротити використання пластику, стверджує Hardesty.

"Це допоможе розробляти стратегії поводження з відходами, змінити поведінку та шукати можливості зупинити потрапляння пластику та іншого сміття в наше середовище", - сказала вона. "Уряду, промисловості та громаді потрібно співпрацювати, щоб значно зменшити кількість сміття, яке ми бачимо вздовж наших пляжів та в наших океанах".

за матеріалами CNN


06.10.2020 8277
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

974
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2752
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

953
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1018
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1019 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3058 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

869

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

758

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1075
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

115
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2312
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1134
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

435
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15052
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7365
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

800
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

362
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

274
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

363
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

639
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1096