Мостищанська школа на Калущині готується до 110-річчя

Для кожного з нас тугим перевеслом часу зв’язано снопик солодких спогадів про шкільні роки, і ми їх бережемо у своїй пам’яті, як неоціненний дарунок долі, як якийсь нестримний вихор нашої власної весни. Ясновидими вікнами школа зустріла нас ще семилітніми малюками і не відпустила… Стала “альма-матір’ю”, храмом мудрості і духовного збагачення, місцем здобуття міцних знань, подарованих нам вчителями та згодом і місцем професійної педагогічної діяльності.

 

Мостищанська ЗОШ І-ІІ ступенів — одна із найстаріших у нашому краї. У 2012 році їй виповниться 110 років! Весь цей час, мов неопалима купина, вона незгасно палає своїми знаннями, скликаючи щороку невгамовну дітвору до своїх столітніх стін. Її історія має глибоке коріння.

 

Після приєднання у 1772 р. Галичини до Австрійської імперії імператрицею Марією-Терезією та її сином Йосипом ІІ освіта на Західній Україні була поставлена на державний рівень. Її здобували в народних школах. У книзі “Haudbuch” за 1864 рік є запис, що в с.Мостище Калуського шкільного округу була двокласна народна школа, у якій вчителював Трохим Колубінський, а навчалося 54 дітей.

 

Після збільшення чисельності населення села Мостище постала потреба у новому шкільному приміщенні. Шкільна рада села, до якої входили вчителі, священик, війт та представник від громади, у кінці ХІХ ст. ініціюють та вимагають від керівництва Калуського повіту і шкільного округу будівництва нової школи. Керівники повіту погодилися з проханням селян і в 1900 році розпочалася будова. Ділянку землі для майбутньої школи подарував Гнат Яковина із частки свого городу. Оскільки освічені люди були завжди в пошані, тож перше відкриття дверей нової школи та її освячення у 1902 році було великою радістю для мостищан. На святі були присутні представники з Калуського шкільного округу, повіту, жителі сусідніх сіл, священики. Сільським хором, який брав участь у святі, керував Тимофій Пітулей — активний громадський та церковний діяч на теренах Калущини…

 

З тих часів щороку стіни нашої школи залишають випускники, які стали шанованими людьми та гордістю нашого краю.

 

Незважаючи на “старечий вік” нашої школи, її вважають сучасною. Тут працює молодий, ініціативний, творчий колектив вчителів, яких у районі жартома називають “поміркованими демократами”. З любов’ю і натхненням педагоги прищеплюють своїм учням жадобу до знань, повагу до науки, культивують у вихованців найкращі риси української ментальності: любов до рідної землі, до праці, індивідуальної свободи, толерантності. І слід сказати, що це їм вдається. Школа вкотре міцно утримує передові позиції серед навчальних закладів району. Учні щорічно виборюють призові місця на ІІ і ІІІ етапах Всеукраїнських олімпіад з базових предметів. На чолі шкільного колективу — молодий, енергійний та завзятий керівник Іван Климишин. З його приходом оновився зовнішній вигляд школи, покращився благоустрій шкільної території, відновлено роботу шкільної їдальні.

 

На повну потужність працює комп’ютерний клас. Вчителі та учні школи мають змогу мандрувати всесвітньою комп’ютерною мережею Інтернет. На належному рівні у школі ведеться методична робота, працює три методичні об’єднання: методичне об’єднання класних керівників 1-9 класів (керівник Наталя Бобко), методичне об’єднання вчителів початкових класів (керівник Марія Михайлюк), творча група (керівник Зоряна Яковина). Мета їх створення — вдосконалення педагогічної майстерності кожного вчителя, розробка основних напрямків і форм активізації пізнавально-науково-практичної діяльності та вивчення, узагальнення, впровадження кращого перспективного досвіду. Вчителі школи беруть активну участь у роботі районних методичних структур, відвідують постійно діючі семінари з предметів, семінари-практикуми, засідання творчих груп.

 

Наша школа може похвалитися і власною газетою “Памолодь” (літературний редактор Богдана Баран), на сторінках якої щомісячно висвітлюються найяскравіші моменти шкільного життя, та англомовним дайджестом “Welcome English” (літературний редактор Зоряна Яковина), “Книгою шкільних рекордів” (засновник Наталія Гамкало). Справжнім цілющим джерелом пізнання є шкільна бібліотека (шкільний бібліотекар Марія Демедюк). Її фонд щорічно поповнюється не тільки сучасними виданнями, але й альтернативними носіями інформації: аудіо- та відеокасетами, СD та DVD-дисками. Бібліотека перетворилася на інформаційно-методичний центр.

 

На шкільному подвір’ї за творчим задумом нашого колеги Михайла Тимчишина і при фінансовій підтримці Володимира Пукіша постав пам’ятник, приурочений 100-літньому ювілею школи і присвячений всім її вчителям і учням. Він і став своєрідною візиткою Мостищанської ЗОШ.

Ідучи до школи щоранку, ми, колишні її учні, а тепер вчителі, заглядаємо у її вікна-очі, прохаючи благословення на щоденну копітку працю чи просто, щоб побачити відбитий промінчик сонця…

Ми її, “стареньку”, любимо і шануємо, як матір і, направду, гордимося тим, що маємо можливість залишатися завжди дітьми і водночас закладати основи майбутнього і жити цим майбутнім. Й щороку, і мало не щодня починати все спочатку — і так усе життя…

Наталя Бобко та Марія Мостова,
колишні учні, а нині вчителі Мостищанської ЗОШ


25.06.2011 2575 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

120
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1665
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3120
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1119
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1145
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1180 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

214

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1085

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

908

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

405
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

303
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2469
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1225
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1291
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

535
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15165
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7466
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

310
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

470
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

428
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

365
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

456