Місто полонили «ОПОЛЧЕНЦІ»

ПОГЛЯД на реальну шизофренію світу з тієї сторони. Ополченець, котрому «нікуди піти.., бо тут мій дім.., нема, що їсти.., бо не залишилося в місті котів і псів… А дочка мріє про велосипед… Важко заснути, очікуючи, що може впасти стеля… Одна дорога … в ополченіє… Там годують, як на забій… Яка ж дешева ця війна - війна за їжу і цигарки», і … фрази, фрази, фрази...

ОПОЛЧЕНЦІ.  Вистава про ...  тотальне розщеплення розуму з новітніми галюцинаціями і мареннями. Монодрама про втрату глузду і … страшенну ВТОМУ. 

ВТОМУ від божевільної правди життя тут і по ту сторону.  Теза породжує антитезу. Правда породжує другу правду. І твориться теза нова… теза божевілля.

ШИЗОФРЕНІЯ  не як хвороба окремої людини, а як розширення соціального поля з його гнобленням, в якому люди є не чим іншим, як виробляючі бажання машини,  була піддана нещадному шизоаналізу.  Шизоаналіз як спроба зрозуміти, що відбувається, запропонували минулого століття французи Жиль Делез та Франсуа Гваттарі.

І ГРА і після гри актори й глядачі скрупульозно, пересилюючи біль пережитого Свого, досліджували, яким чином війна, якої немає, обплутує людину, ламає звичний уклад життя, блокує і пригнічує її природні бажання, плюндрує цінності. І, насамперед, плюндрує цінності життя, цінності людяності.

Кристалізуючи спектаклем історію в минулому,  розгорталося питання в майбутнє, відповідь на котре була б можливою на рівні мови, дотику, соціуму, … космосу.

ГАЛИНА ДЖИКАЄВА, талановита актриса, у важкій й неоднозначній виставі поставала перед глядачем і в ролі автора, й модератора, й інтерв’юера, й, звісно, у ролі цього ополченця.

Воназуміла виконати роль цього чоловіка-демона-ополченця так, що зачарувала глядача, і мимоволі цей персонаж уподібнився, як в кращих традиціях японського театру Но, в «прямовисну скелю, на якій ростуть квіти».

Актриса змогла зіграти в дусі краси й мудрості і зродити у глядача оце химерне Дзеамове едзе – емоційний відзвук. Потаємна краса - квітка Юген - життя і душа будь-якої речі. Прекрасно й досконало у своїй акторській майстерності Галина Джикаєва розкрила й донесла глядачу цю квітку краси  у потворному, у диявольському.

Прямовисна скеля зла, на якій росте квітка … розгубленості.

ПІСЛЯ ГРИ. Після деякої перерви актори й глядачі, зібравшись з думками про побачене й пережите, зібралися знову й говорили. Склалося враження, що творці вистави  прагнули провокації злості й неприйняття, а розмова полилася про дещо інше – як жити разом, коли війна закінчиться? Як жити на одній планеті? Що є мій дім? Житло чи вся країна, Земля? 

Й щоразу різними словами поставало зловісн питання Спінози: Чому люди ведуть боротьбу за своє поневолення, мовби мова йде про їх свободу?

ПОВЧАННЯ. Багато великих митців спокушалися цим. І чим закінчувалося? Сервантес у другому томі «Дон Кіхота» вирішив повчати, і том став нудний. Або Чаплін в «Диктаторі» вирішив стати вчителем – теж нудно і непереконливо стало.

ПІСЛЯВИСТАВА вразила значно менше, ніж сама вистава. Актори зачали повчати глядача. Прямі й поза творінням повчання митця рідко коли бувають цікавими й вартими уваги. Булгаков колись сказав про Станіславського: Так, чудовий артист, але навіщо мене вчити писати п’єси? Це зовсім не потрібно, я сам напишу.

Так, вистава була чудова, але навіщо мене, глядача, вчити як реагувати? Це зовсім не потрібно, я сам все бачу. І сам вирішу, що робитиму наступної миті.

Варто сказати, що я запросив на виставу своїх друзів. Відмовилися, бо й без театру «кришу рве». Довкола ще той театр, де кров’ю пише свою зловісну п’єсу геній зла.

Чи будемо у цій кривавій п’єсі лише маріонетками … 

… маріонетками всесвіту бажаючих машин»?


29.02.2016 Радислав Петрів 1992 0
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

980
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

543
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

906
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1953
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3470
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2369 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

733

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

636

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

608

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10270
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1115
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5171
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

920
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2724
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1123
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

313
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

637
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

548
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

607
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

956 2