Мер Калуша Ігор Насалик хоче розблокувати "Оріану"

 

Практично без обговорення і заперечень минулої п’ятниці Калуська міська рада прийняла рішення про створення комунального підприємства «Хімпром- Калуш» та дала згоду на його участь у ТзОВ «Хімпром- Оріана». Частка міста у товаристві — 50%, інші 50% — у «ЛУКОРу» і «Карпатнафтохіму». У статутний фонд комунального підприємства внесли 10 тис. грн.

 

Міський голова Ігор Насалик логіку створення товариства з обмеженою відповідальністю пояснив так: «Оріана» вже 10 років знаходиться у стані банкрутства, боргує місту 85 млн. грн. і, як свідчать висновки юридичної компанії «Моріс груп» (аналіз можливих механізмів розвитку ситуації під час процедури банкрутства «Оріани» замовив «Карпатнафтохім», шансів отримати ці борги найближчим часом практично немає. Метою новоствореного ТзОВ є виступити на засіданні комітету кредиторів 28 лютого з проектом мирової угоди. Якщо вона буде підтримана, то у такому разі, зазначив Ігор Насалик, «Оріана» буде розблокована. З одного боку місто може розраховувати на повернення боргів. З іншого — сподіватися на залучення інвестицій. На сесії міський голова зазначив, що шанси на те, що мирова угода пройде, 30-40%, але спробувати треба (шансів на оголошення Калуша зоною надзвичайної екологічної ситуації, за його словами, було ще менше, але тоді вони спрацювали). Якщо не вийде, то місто нічого не втрачає, ризикує всього 10-ма тис. грн., які були внесені до статутного фонду комунального підприємства.

 

Зацікавленість «ЛУКОРУ» у цій схемі Ігор Насалик пояснив просто: в них 48% корпоративних прав «Оріани» і при мировій угоді «ЛУКОР» цю частку зможе викупити. Така аргументація є досить дивною, адже так само цю частку «ЛУКОР» зможе викупити і якщо відбудеться ліквідація «Оріани», або ж буде затверджено план санації, який передбачатиме часткову або повну реалізацію активів.

 

Місто не найбільший кредитор «Оріани», в комітеті кредиторів головує і має більшість голосів державна податкова адміністрація, якою заявлено вимоги до «Оріани» на суму понад 1,1 млрд. гривень. Також серед тих, кому боргує «Оріана» — Пенсійний фонд (65 млн. грн.), «Промінвестбанк» (40 млн. грн.) і так далі. «Оріана» з 2003 року знаходиться в процесі банкрутства, у 2010 році судом було введено процедуру санації. Активів «Оріани» недостатньо для того, щоб розрахуватися з усіма кредиторами (реалізувавши їх, можна погасити 70-80% боргів). За ідеєю, санація мала б оздоровити підприємство, однак досі немає чіткого, затвердженого комітетом кредиторів і господарським судом плану санації (його виносили на засідання комітету кредиторів цього вівторка, але документ не був підтриманий). Якщо прийнятного для кредиторів плану санації немає, то це може мати наслідком визнання «Оріани» банкрутом і відкриття процедури ліквідації. Ліквідація передбачає продаж усіх цінних активів, виручені кошти мають йти кредиторам, але за їх черговістю, тому вистачить не усім. До того ж, на сьогодні законодавство забороняє реалізацію майна підприємств, у статутному фонді яких частка держави більше 25%. Це унеможливлює ліквідацію «Оріани» на даному етапі, а значить розраховувати на повернення, принаймні, частини своїх боргів кредитори за такого сценарію не можуть.

 

Одним з варіантів судової процедури банкрутства є укладання мирової угоди. Її суть полягає у тому, що сторони — боржник і кредитори, домовляються про відстрочку або прощення кредиторами боргів боржника. Але у тому, що створене міською радою ТзОВ «Хімпром-Оріана» ініціює укладання мирової угоди з тим, щоб списати частину боргів «Оріани» перед містом, при цьому не розраховуючи на інші вигоди, логіки мало. Проекту цієї угоди ми не бачили. Але можна припустити, що «Хімпром-Оріана» виступає як посередник, тобто має намір стати третьою стороною, яка бере на себе зобов’язання боржника (а така можливість законодавством передбачена). Тоді, якщо угода проходить, то ТзОВ «Хімпром-Оріана» з часткою міста 50% практично стає на місце «Оріани» з усіма наслідками. Але при цьому провадження у справі про банкрутство припиняється, а з кредиторами мають бути підписані угоди про повернення боргів на прийнятних для них умовах. Вони можуть погодитися на відстрочку оплати на декілька років (наприклад, Пенсійний фонд) або ж простити частину боргу (а для того, щоб нарешті розблокувати ситуацію і отримати бодай щось, кредитори на це підуть і напевне погодяться на 50%, а можливо навіть меншу частку). Таким чином, і очевидно саме на це робиться розрахунок, після того, як усі вимоги кредиторів будуть задоволені, від «Оріани» ще залишаться більш-менш серйозні активи, якими зможе розпорядитися «Хімпром-Оріана». Зокрема, корпоративні права у статутних фондах підприємств чи інше майно. Одним словом, є шанс без особливо ризику спробувати отримати виграш, не виключено, що чималий. Причому для обох партнерів — міста і «ЛУКОРу»-«Карпатнафтохіму» (не виключено, що останньому навіть не доведеться повністю викуповувати частку «Оріани».

 

Укладання мирової угоди вигідне для міста і з точки зору залучення інвестицій. На підприємство-банкрута інвестор не прийде, припинення справи про банкрутство відкриє нові перспективи, в тому числі шлях для участі китайців чи італійців у переробці розсолів Домбровського кар’єру. До слова, у цьому зацікавлене не лише місто, а й держава.

 

Засідання комітету кредиторів «Оріани», яке відбулося у вівторок, сподівань міського голови на укладання мирової угоди не перекреслило. Загалом, за словами І. Насалика, ідею було підтримано і комітет кредиторів дав згоду ТзОВ «Хімпром-Оріана» готувати пакет документів і збирати підписи в Мін’юсті, Фонді держмайна і ДПА. За умови погодження проекту мирової угоди, його має підтримати комітет кредиторів і господарський суд.

 

Дзвони Підгір'я


16.03.2012 2176 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

452
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

743
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

548
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5466
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1454
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1334

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

380

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1215

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1054

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

971
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

284
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10661
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

363
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

632
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5673
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1448
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

340
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

242
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

595 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1033
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

899