Марнославство і самообман - хвороба соціуму ХХІ століття

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився.

Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

До прикладу, газетні статті замінили на невеликі замітки в мережі, ба навіть читання ми замінили на перегляд відео в youtube.

Зрештою довге відео в ютюб замінено на кількасекундні ролики в тікток, перегляд сторіс чи рілз.

Це породило кліпове сприйняття інформації практично з відсутністю критичного мислення.  

Звичайно, цього б не відбулося, якби на це не було  запиту. 

В епоху інстаграму та тіктоку кожен має майданчик для самовиявлення.

На фото та відео  можна побачити неймовірно успішних людей, підтягнутих, підкачаних, соціально активних, лідерів думок, а  коли зустрічаємо їх в реальному житті, то цього немає, що є в мережі.

Все  робиться напоказ заради лайків,  суспільного схвалення  та слави.

Соціологи вважають це ознакою доби, як соціокультурної парадигми: мультимедійність, надмірне споживацтво, кліпове мислення – характерні риси постмодерну.

З погляду психології, марнославство — риса особистості, пристрасть, набута психологічна вада, що характеризується частим намаганням людини здаватись іншим у вигідному світлі й униканням такого положення, у якому вона могла б скласти відразливе враження. Прагнення стояти в думці навколишніх вище, ніж є насправді. 

В богословській площині ця вада називається гріхом марнославства або лицемірства – це коли людина уявляє себе кращою за інших, а ще гірше, вона приписує все хороше собі, відкидаючи дію Божої благодаті, забуваючи слова Господа

«…без Мене не можете робити нічого» (Ін.15, 5).

Марнославство – це пристрасть до марної (даремної) слави, любов до почестей.

Де ж тоді справжня краса, якщо ми бачимо тонни косметики та роботу пластичних хірургів.

Успіх часто стає роботою іміджмейкерів.

Якщо всі були б такими спортивними, то дієтологи залишились без роботи.

Існує два основні види марнославства. Один вид спонукає звеличуватися плотськими перевагами та видимими речами, а також своїми чеснотами або талантами: багатством, силою, красою, хорошою сім’єю, освітою, голосом, одягом (фотографії з фітнес залів, відпочинку за кордоном та ін).

Інший вид спонукає звеличуватися духовними перевагами: постом, милостинею, милосердям, смиренням і тому подібне (на жаль ця участь не обійшла і багатьох священників, які хизуються  своїми здобутками на парафії чи в іншій пастирській діяльності, забуваючи про приклад Св. Миколая, який робив добрі справи – тихо і без розголосу).

Слід згадати про те, що говорить Священне Писання за марнославство:

«Пильнуйте, не творіть милостині вашої перед людьми з тим, щоб вони бачили вас: інакше не буде вам нагороди від Отця вашого Небесного» (Мт.6:1).

«І, коли молишся, не будь, як лицеміри, котрі люблять у синагогах і на розі вулиць, зупиняючись, молитися, щоб показатися перед людьми. Істинно кажу вам, що вони вже отримують нагороду свою» (Мт.6:5).

«Також, коли постите, не будьте сумні, як лицеміри, бо вони приймають на себе похмурі обличчя, щоб на людях показатися такими, що постяться. Істинно кажу вам: вони вже отримують нагороду свою» (Мт.6:16).

В духовному вимірі корінь марнославства – гординя, також воно часто межує між брехнею та нещирістю.

Психологічна причина брехні – страх.

Тож марнославство породжується страхом, щоб бути відповідними чи прийнятими. В дитинстві ми прагнемо подобатись своїм батькам (в кращому випадку).

А згодом добираємо нагородами, дипломами, сертифікатами, лайками, брендовими речами, накачаними м’язами, штучними віями та силіконом.

Але зараз аудиторія значно розширилась, бо соцмережі дали можливість бути впізнаваним.

Частково це спричинене суспільним тиском, який вимагає досягнення у всьому і зрештою перетворилось на замкнуте коло.

Стрічки соцмереж перетворились на змагання за вподобайки з майстерності у постановочних фото та відео, з використанням фільтрів та спецефектів, та встановлюють хибні орієнтири та ознаки щасливості.

Марнославство  є формою самообману, оскільки люди можуть бути настільки стурбовані своїм іміджем, що втрачають зв’язок зі своїм справжнім «я».

Дослідження підтверджують, що надмірна стурбованість зовнішністю та соціальним статусом та досягненнями спричиняють депресію, тривожність та інші проблеми психічного здоров’я.

До цього призводять тиск та стреси, пов’язані із підтриманням певного іміджу, або розчарування від недосягнення бажаної реакції з боку інших. 

Дуже важко вирвати себе з цього «зачарованого кільця».

Святе Письмо, Отці Церкви, а зараз і психологи дають схожі поради. Наприклад, Біблія нагадує про смирення:

«...хто хоче бути першим, нехай буде…всім слугою» (Мк.9, 35).

А також

«Не складайте собі скарбів на Землі, де міль та іржа знищать їх, де злодії можуть вдертися й викрасти їх.

Краще збирайте скарби для себе на Небі, де ні міль, ні іржа не понівечать їх, де злодії не вдеруться й не викрадуть їх».(Мт. 6:19-34).

Психологи радять  регулярно саморефлексувати. Це може допомогти людям краще зрозуміти себе та свої мотиви, визначити основні причини свого марнославства та підвищити рівень усвідомленості.  

Таким чином створюється своєрідна бульбашка з брехні всередині якої комфортно жити, але життя в брехні - це шлях в нікуди.


01.04.2024 Роман Тадра 1253
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

3659
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

12173 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

2473
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

2323
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

3297
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

5333

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

1124

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1568

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

2092

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1794
28.05.2024

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

361
24.05.2024

Посівна кампанія в Івано-Франківській громаді в розпалі.   

255
27.05.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Текля Юзефів.  

390
24.05.2024

Цьогоріч Молитовний сніданок відбувся під гаслом “Незламність. Віра. Стійкість”.  

754
19.05.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

9291
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

1109
27.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20992
26.05.2024

Російські окупаційні війська не досягли заявленої кремлівським правителем Владіміром Путіним мети щодо створення "буферної зони" на півночі Харківської області.  

160
24.05.2024

Як наголосив президент, "захист життя повинен мати всі необхідні інструменти, щоб дійсно перемагати терористів".

360
19.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

823
14.05.2024

Найбільш підготовлений рубіж — той, що розміщений на деякій відстані, що дозволяє використовувати й засоби інженерного озброєння, й залізобетонні споруди.

1515 8