Маловідомі замки Прикарпаття

Зазвичай, Івано-Франківщина асоціюється у всіх з Карпатами та гірським відпочинком. Однак, тут є багато й інших цікавинок, зокрема, замків.

Колись замки були і в Коломиї, і в Отинії, і в Снятині, і в Тлумачі, однак про них залишились хіба що згадки у Вікіпедії. З 20 прикарпатських замків і палацових комплексів лише в деяких збереглося щось більше, ніж самі лише фундаменти. Наразі чотири замки Галицький, Пнівський, Раковецький та Чернелицький внесені до Державного реєстру пам’яток архітектури національного значення.

Ще від частини замків здебільшого залишились тільки руїни, однак там і досі є на що подивитись.

Пнівський замок

У 16 столітті біля підніжжя Старгори під час занепаду Галицько-Волинського князівства з`явився Пнівський замок. Його побудували польські феодали угорського походження – Куропатвами. Замок виконував одночасно кілька важливих функцій. Оскільки його зводили в основному руками підневільних селян старовинного села Пнів, то звідти і пішла його назва.

У 19 столітті, після серії руйнувань, замок втратив своє первинне значення. Місцеві жителі стали розтягувати стіни замку на будматеріали. До сьогоднішніх днів добре збереглася лише північна стіна замку та декілька веж. Загалом замок був у формі п’ятикутника, а товщина зовнішніх стін сягала до 1,8 метра.

Основною легендою, яка пов’язана з замком, є наявність величезної мережі підземних ходів. За одними даними, вони пов’язували замок з іншими вежами, розташованими далі в селищі. За іншими – ходи вели аж до Манявського скиту, що знаходиться більш ніж в 30 км. І хоча ці відомості не підтверджені, але те, що під замком є підземелля – це точно.

Де знаходиться: село Пнів, Надвірнянського району

Результат пошуку зображень за запитом

Надвірнянський замок

Від Надвірнянського замку залишились тільки руїни, збереглись тільки фрагменти вежі у північно-східній частині замку. Вони розташовані в міському парку.

На момент першої згадки про Надвірну у 1589 році замок вже існував. Припускають, що його збудував хтось із роду Потоцьких у першій половині 16 століття. За іншою версією, фортифікації у межах сучасної Надвірни існували ще у 13 – 14 століттях.

Існує думка, що після того, як в кінці XVI століття замок був зруйнований татарами, нові власники з роду Куропатвів перенесли свою резиденцію в Пнів.

Де знаходиться: місто Надвірна, парк Івана Франка

Результат пошуку зображень за запитом

Галицький замок

Галицький або Старостинський замок розташований на високому пагорбі Галич гори на правому березі річки Дністер.

Галицький замок споруджено в середині XIV століття. Однак його попередника вперше згадують у 1114 році, як укріплену цитадель. Археологи вважають, що спочатку це була дерев'яна споруда, яка згодом переросла у міцний замок галицьких князів.

Одні історичні джерела приписують будівництво дерев'яно-земляного замку Казимирові Великому, інші стверджують, що твердиню спорудив волинський воєвода — князь Любарт у 1350—1352 роках. У кожному разі відомо, що Галицький замок відбудовували 100 років і він був одним із найбільших в Галичині.  

До наших днів від замку дійшли руїни мурів 5-гранної наріжної західної башти на рівні 2-го ярусу, рештки оборонної стіни з бійницями. На території замку збереглися численні підвальні приміщення.

Де знаходиться: Галич Гора у місті Галич

Результат пошуку зображень за запитом

Маріямпільський замок

Замок Яблоновських або Маріямпільський замок побудований у 1692 році за взірцем французької фортифікаційної школи. Звели його неподалік від Замкової гори, біля підніжжя якої знаходиться джерело, відоме своїми цілющими властивостями. Фортеця мала чотири оборонні вежі, двоє в’їзних воріт, житловий будинок і казарми гарнізону. З двох боків твердиню оточував рів, а з інших були дуже круті і високі береги Дністра. Товщина замкових стін сягала 2-3 метрів.

До наших часів замок практично не дожив: від фортифікаційних споруд, веж, воріт, казарм залишилося зовсім небагато. Частина укріплень замку були розібрані для будівництва палацу, в якому зараз розташовується лікарня.

Біля входу до будівлі росте дуб Симона Петлюри, якому вже близько 600 років, а за будівлею розташований старовинний парк.

Де знаходиться: село Маріямпіль, Галицького району

Результат пошуку зображень за запитом

Чернелицький замок

Чернелицький замок – це один зі 100 чудесних замків, фортець та палаців України. Його будівництво почалось між 1607 та 1636 роками, за ініціативи власниці Чернелиці, останньої з роду Язловецьких — Ядвіґи, дружини ротмістра Анджея Белжецького. А добудував замок у 1659 році новий власник Чернелиці польський магнат русинського походження Михайло (Міхал Єжи) Чарторийський.

Замок займає квадратну ділянку площею 2 гектари і збудований за новою бастіонною системою. Його оборонні мури сягають 6–метрової висоти, товщиною до 2,5 м, у них є бійниці для вогнепальної зброї. По кутах замку розташовані чотири гострокутні бастіони.

Всередині західного муру, який зберігся найкраще, розміщена двоповерхова в'їзна квадратна вежа з арочним проїздом, обрамленим білим каменем. Це з'їздова вежа з брамою, яка архітектурно оздоблена і привертає до себе увагу. Її передній фасад прикрашений гербом.

Де знаходиться: селищі міського типу Чернелиця, Городенківського району

Результат пошуку зображень за запитом

Раковецький замок

Замок спорудив польський шляхтич Домінік Войцех Бієневський у 1660 році. Фортецю декілька разів штурмували, а у 1768 році вона згоріла.

Через 72 роки у замку було організовано фабрику поташу, однак і її невдовзі знищила пожежа. Згодом місцеві жителі розібрали замкові мури.

До наших днів збереглася тільки шестикутна семиярусна вежа висотою 20 метрів типу донжон, розташована зі сходу. Поруч біля неї – великі пивниці. Вежа має арковий вхід, на кожному ярусі – бійниці.

Де знаходиться: село Раковець, Городенківського району

Результат пошуку зображень за запитом

Мисливський замок Скарбека

Замок маловідомий, свого часу був перебудований у палац. Зараз від нього збереглися стіни палацу, вбудована вежа, вал, залишки рову, кам’яних укріплень, частини замкового парку. Знаходиться він у Рожнятові.

Історія свідчить, що перший замок з'явився на цьому місці в XV столітті, але ще за три століття до того тут розташовувалося укріплене село. Перша фортеця була оснащена двома баштами і оточена широким ровом. У 1735 році замок і прилеглі до нього землі стали частиною приданого М. Беное, що вийшла заміж за графа Р. Скарбека. Новий власник взявся перебудовувати фортецю, прагнучи надати їй готичні риси. У підсумку, з'явилася парадна резиденція магнатів в неоготичному стилі.

Результат пошуку зображень за запитом

З приходом радянської влади колишня фортеця була перебудована, втративши свій первозданний вигляд. Тепер ця споруда мало нагадує замок. Зараз у будівлі знаходиться відділення поліції.

Де знаходиться: селище міського типу Рожнятів

Бліц-Інфо


30.11.2019 8220
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1319
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

566
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

919
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1984
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3496
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2389 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

744

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

646

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

624

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

646
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10280
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1127
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5194
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

932
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2736
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1131
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

327
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

650
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

563
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

613
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

966 2