Максим Чопей: Гірським громадам необхідне наповнення бюджетів за рахунок плати податку за користування землями під лісами

Гірські населенні пункти в Україні завжди були дотаційними. За всі 27 років незалежності державна політика не сприяла розвитку таких громад.

Як наслідок, нині ці ОТГ мають у наявності знищену інфраструктури, яку успадкували від попередніх сільських та селищних рад, низький рівень надання медичних, освітніх, а також публічних послуг.

Реформа місцевого самоврядування дає шанс ОТГ нівелювати цю ситуацію. Децентралізація створила можливості для розвитку таких громад. На цьому наголосив виконавчий директор Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття Максим Чопей.

«Система координат змінюється – ОТГ стають потужними суб’єктами у системі публічного врядування. На рівень громад переходять нові повноваження, створюються механізми для бюджетонаповнення. Та найважливіше: у громадах змінюється філософія управління, а також розуміння того, що здійснити якісні зміни можна, насамперед, власними зусиллями. Перед громадами простягається широкий діапазон можливостей. Сьогодні з думкою очільників, а також депутатами рад ОТГ рахуються місцеві державні адміністрації, відомства, народні депутати. У той же час голови територіальних громад утворюють місцеві асоціації, задля відстоювання своїх інтересів та представлення своїх ініціатив», — зазначив експерт.

За його словами, з моменту утворення місцевої асоціації «Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття» очільники гірських громад констатували необхідність наповнення своїх бюджетів за рахунок плати податку за користування землями під лісами. Одним з таких джерел багатства у громадах з гірським статусом є ліси.

«Приміром, в Івано-Франківській області є дев’ять гірських ОТГ, територія яких, у більшості випадків, на 60 % покрита лісами. Тому представники тергромад висловили ініціативу щодо оподаткування земельної площі, яка знаходяться під лісовими масивами. Гірські громади повинні отримувати плату за лісові землі за тим же принципом, що і рівнинні ОТГ отримують плату за сільськогосподарські землі. Це б дозволило вирівняти їхній бюджет, адже згідно Бюджетного кодексу бюджети всіх рівнів мають бути збалансовані, а в даному випадку був явний дисбаланс», — наголосив виконавчий директор Агенції. 

При цьому Максим Чопей додав, що такі громади вже як два роки отримують рентні платежі від лісових господарств. «Але чи достатньо цих коштів для вирішення проблем в ОТГ, коли лісовози майже щодня знищують інфраструктуру громад?», — зазначає він.

«Ми вивчали досвід європейських держав та дійшли згоди щодо необхідності внесення змін до Податкового кодексу України. У Верховній Раді України підтримали цей законопроект, а Глава держави його підписав. Документ пройшов довгу процедуру. Очевидно, у парламеті зрозуміли, що цей Закон буде сприяти розвитку громад», — додає Чопей.

Особливістю цього Закону є те, що органи місцевого самоврядування самостійно приймають податкову ставку.

«Ми готові йти на компроміс та зацікавлені у тому, щоб лісові господарства розвивались, а тому рекомендували радам ОТГ зупинитись на мінімальній ставці – 0,1%», — зазначає Максим Чопей.

Одночасно він підкреслив, що нині є чимало тих, хто критикує цей Закон.

«В основному критика лунає від працівників лісових господарств та від деяких депутатів обласної ради. Ми їх розуміємо, а чи розуміють вони, що в гірських громадах немає перспектив для створення промислових підприємств. Так звідки ж вони братимуть кошти? Із галузі туризму та розвитку автентичних ремесел? Ми вважаємо, що гірські громади мають використовувати той ресурс, який є на їхній території», — сказав Максим Чопей.


03.11.2018 2363
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

341
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13885 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1587
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

878
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6156
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1730

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

644

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1472

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1281

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1171
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

525
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

665
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1585
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

608
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

893
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5929
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13695
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

258
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

556
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

491
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

800 2