Липи на Шевченка скоро почнуть рубати (фото)

 
Липи на Шевченка почнуть рубати
Нагадаємо, наприкінці минулого року ініціативні мешканці вулиці виступили категорично проти рубки дерев. Вони ходили до влади, ініціювали громадські слухання, зібрали 5000 підписів. Чиновники запевняли, що так складений проект, а на місці старих лип посадять нові. Але люди домоглися змін до проекту: комунікації посунули від коріння дерев до центру дороги.
 
«Мабуть, липи висаджувалися, коли не було цих будинків, – говорить одна з найбільших захисників лип Світлана Пронь. – Зараз тут мало світла й, думаю, маленький саджанець не приживеться. Має шанс дерево, якому виповнилося 10‑12 років, і тільки якщо його посадять з його власним кубом ґрунту, як це роблять у Європі. Це дорогі дерева, не знаю, чи вони впишуться у той кошторис, якщо робитимуть, як треба».
 
За словами пані Світлани, ще 23 жовтня минулого року вони звернулися в Український науково-дослідний інститут гірського лісівництва (УкрНДІгірліс) з проханням надіслати рекомендації, як доглядати за липами, й надати липовій алеї статус пам’ятки природи. Рекомендації надіслали. Але ніхто нічого не робив. «Тільки біля мого будинку засипали шутром, – каже жінка, – щоб я не казала, що корінці мерзнуть. А повсюди зранені нещасні пошкоджені коріння отак і зимували».
 
Недавно на вулиці була комісія, яка перевіряла липи на довговічність: стукали обухом по дереву та слухали звук. На «глухих» деревах робили засічку сокирою. Так позначили 39 лип.
 
Світлана Пронь не вважає, що у всьому винні чиновники чи комунальники. На її думку, тих смикає за ниточки хтось інший, впливовий – надто вже цікава вулиця в комерційному плані. «Офіційно тут ще немає дозволів на будівництво, – каже мешканка, – бо не було комунікацій, а будувати колектор власним коштом нікому не цікаво. Чекали, поки держава вкладе гроші. Тепер старі будинки зноситимуть, а будуватимуть елітні багатоповерхівки».
 
Пані Світлана наголошує: вона не проти рубки дерев. Але тільки тих, які справді небезпечні, гнилі, можуть впасти. А от зрізати лише тому, що вони комусь заважають, – маразм і не по-європейськи.

 
Або рубаємо, або… ріжемо
 
Як каже завідуючий лабораторії екології та захисту лісу УкрНДІгірліс Юрій Шпарик, є два шляхи поводження зі старими деревами. Таке дерево можна або зрубати й посадити нове, або визначити пам’яткою природи чи садово-паркового мистецтва й тоді зберігати усіма можливими способами. Але заповідати можна тільки кожне дерево окремо. І для цього воно ще мусить бути пов’язане з якоюсь історичною постаттю чи подією. Тому з липової алеї є шанс зробити хіба пам’ятку садово-паркового мистецтва та й то лише після реконструкції, бо нині там уже все розрили. (І якщо залишиться що заповідати – Ред.)
 
Багатьом липам на Шевченка по 80‑90 років. За словами Юрія Шпарика, у наших умовах 80 років – це нормативний вік лип. Якщо ж їх ще й підстригають, формують крону, то вік скорочується удвічі. «Після 80 років дерево стає аварійно небезпечним, – каже фахівець. – Тому підхід має бути об’єктивним».
 
За словами Юрія Шпарика, оглядається дерево так: по ньому треба стукнути, якщо дзвенить – здорове. Якщо ж глухе, то, ймовірно, йому лишилося кілька років. Кожне із 39 дерев має свою причину, чому потрапило до списку. Одні гнилі, інші нависають над будинками, треті – над дорогою, четверті мають хворобу (некроз). «Ми хочемо забрати ті дерева, які є аварійнонебезпечними, – зазначає фахівець. – Вони можуть і нас пережити, а можуть впасти сьогодні-завтра».
 
Як підкреслює Шпарик, на жаль, у роботі з деревами в місті немає системності. Адже, за нормативними документами, інвентаризацію усіх дерев треба проводити кожні п’ять років. Натомість в Івано-Франківську її не робили вже з 10 років.
 

І знов чекаємо грошей
 
Як каже заступник керівника департаменту комунального господарства Василь Білик, вони чекають, поки інститут лісництва дасть висновки, які дерева залишаються із тих 39, а які треба рубати. Решту лип, щойно сприятиме погода, почнуть чистити. Усіх рекомендацій інституту Білик обіцяє дотримуватися. А от інформацію про нібито зацікавленого забудовника спростовує. Каже, роблять каналізацію, тому що лікарню на Мазепи постійно затоплює. А зав­дяки новому колектору проблема зникне.
 
«Ми працювали цілу зиму, до сьогодні, – говорить Білик. – Копали, робили комунікації, вивозили гравій, і сніг з морозом нам не заважали. Уже поміняли комунікації: газові, частину каналізації, повністю водопровід, електрику. Скоро там встановлять світильники та під’єднають телефонну лінію».
 
Аби вирішити питання з фінансуванням, міський голова Віктор Анушкевичус звернувся з листами у кілька міністерств та ОДА. Відповідей ще нема. А Василь Білик не хоче гаяти часу, тож просить міськраду долучитися до фінансування. Адже загальна вартість ремонту вулиці майже 12,8 млн. грн., із них 2,8 млн. – з міського бюджету.
 
А з 39 липами все буде так: кожне дерево детально вивчать, до кожного напишуть обґрунтування. Мабуть, якісь доведеться зрубати, але деякі вдасться зберегти. Завдяки пильності мешканців, пише Репортер.


15.04.2013 1737 8
Коментарі (8)

Щукар 2013.04.15, 16:07
Досвід у них є рубати.Он як раніше столітні липи в міському парку порубали.
Ірина 2013.04.15, 16:33
«Ми працювали цілу зиму, до сьогодні..." - ага, бачили ми як ви цілу зиму працювали - розрити - розрили (до виборів) і залишили в такому стані - ходіть люди пів року по болоті. Ось уже й зима закінчилася а толку... Недавно привезли багато гравію - зсипали, трохи щось там зрівняли, а потім знову той таки гравій вивозили вантажівками. Одним словом носять воду в решеті стільки часу!..
Залізняк 2013.04.15, 16:41
Руки пообрізади свободівським невігласам!
Правдоруб 2013.04.15, 17:55
гроші вони вміють рубати, собаки, лапи їм повідрубувати треба !
лісоруб 2013.04.15, 18:44
Я б залишив мешканцям ці липи , а колектор зробив би посередині вулиці і через кожних 3-4 роки розкопував би вулицю для заміни труби. Хай би ходили і їздили по бездоріжжю , як у всьому місті. Но зате лишив би липи, котрі при падінні можеб і вікно комусь розбили б, але було б з деревами!
Софія 2013.04.15, 20:22
Біда нашого міста в тому,що мерами стають або з глухого хутора (як Анушкевичус)або люди , які народились дуже далеко від міста і їм це все байдуже. Вони ж не ходили дітьми по вулиці Т.Шевченка , не зустрічали схід сонця біля озера і т.д. Треба міняти мера на уродженця нашого міста.
Петро 2013.04.16, 09:08
Сто раз вже писав. На вулиці Шевченка - щільна забудова. І світла там майже немає. Працював там кілька років. Завжди її обходив, бо інші вулиці навесні вже давно прогрілися, а на Шевченка - холод і сирість. Нехай зріжуть старі дерева і буде хоч трохи сонця.
Лісорубу 2013.04.16, 11:53
От такі лісоруби й ставлять такі коллектори,в яких труби треба міняти раз в два роки.
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1628
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3081
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1081
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1123
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1152 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3401 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

176

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1061

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

878

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

401
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

269
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2444
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1204
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1258
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

512
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15146
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7446
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

282
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

201
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

349
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

347
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

437