Легендарний сотенний: яким був життєвий шлях Мирослава Симчича

У Коломиї 20 січня в останню путь провели Героя України Мирослава "Кривоноса" Симчича, який помер у віці 100 років 18 січня 2023 року. 

Військовий, громадський діяч, політв'язень, який 32 роки провів у концтаборах — про життєвий шлях великого українця розповідає Фіртка.


Дитинство 


Народився Мирослав Симчич 5 січня 1923 року в селі Вижний Березів Косівського району Івано-Франківської області ще за часів існування Польської Республіки.

На його патріотичне виховання великий вплив мав дядько матері — командир Гуцульського куреня Української Галицької Армії (УГА) Григорій Голинський.

У шкільні роки Симчич мріяв бути козаком, а тому вирішив готуватися до цього численними сутичками з ровесниками-поляками. В одній з таких своїх пригод він навіть побив сина місцевого війта (керівник місцевого управління — ред.), за що його виключили зі школи на певний час.


Найуспішніша битва


У 1941 році Мирослав Симчич вступив до юнацької мережі ОУН — звідси й починається  бойовий досвід. Уже 1944 року його призначають командиром новоствореної Березівської сотні.

Рушірський бій можна вважати блискучою перемогою під керівництвом "Кривоноса" — усього за дві з половиною години повстанці знищили майже всю резервну дивізію НКВС, що йшла на допомогу своїм частинам у Космачі, — а це було близько 405 ворожих солдатів та офіцерів на чолі з генералом-майором Миколою Дергачовим.

Такий блискавичний успіх можна пояснити тим, що Мирослав Симчич добре знав місцевість, а тому бійці УПА змогли зробити ідеальну засідку на схилах, коли замаскувались у снігу.

Сотенному УПА тоді навіть не завадило бойове поранення: розривна куля влучила йому в ліву руку. Командир вирішив не говорити про це підлеглим, аби не знижувати бойовий дух. Лише наприкінці бою Мирослав Симчич знепритомнів від втрати крові.

Усього в "Кривоноса" було 42 успішні бої.


Арешт і табори


1949 року Мирослав Симчич був арештований за участь в УПА. Лише дивом він вижив у жахливих умовах етапів та концтаборів.

Загалом через радянське ганебне "правосуддя" український боєць відбув в ув'язненні 32 роки, 6 місяців та 3 дні.

У 2008 році Мирославу Симчичу встановили прижиттєвий пам'ятник у Коломиї. А 11 травня 2013 року він став почесним громадянином Львова.

На пенсії жив у Коломиї, що на Івано-Франківщині. Був почесним громадянином Коломиї.

Лише 15 січня 2017 року Косівський районний суд реабілітував Мирослава Симчича та зняв з нього усі радянські звинувачення за поданням Івано-Франківської обласної прокуратури.

Фото: зі сторінки очільниці Івано-Франківської ОВА Світлани Онищук

Наприкінці 2022 року міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків вручив Герою України відзнаку до 80-ліття УПА. Цього разу посадовець ще раз привіз йому відзнаку — Почесного громадянина міста, але цього разу вже посмертно. 

"Він не зламався, він не втратив віри в Україну і свій народ. Тому й ми повинні пам’ятати таких визначних постатей.

«Кривоніс» був легендарною людиною, творцем історії українського визвольного руху минулого століття.

Дякуємо за те, що своїм міцним українським духом надихав та продовжує надихати нас на боротьбу за українську незалежність", — прокоментував  очільник міста.

Своїм прикладом жертовності Мирослав Симчич, безумовно, надихає українських захисників на боротьбу за незалежність України проти підступного ворога. Сьогодні старший син легендарного сотенного УПА Ігор в лавах Збройних сил України продовжує справу батька — боронить рідну землю від загарбника. 

Україна втратила визначну особистість, однак пам'ять про Героя житиме вічно. 

Фото: зі сторінки очільника Івано-Франківська Руслана Марцінківа


Редакція Фіртки висловлює щирі співчуття сім’ї, родичам, близьким та друзям з приводу непоправної втрати. Світла пам'ять Герою України!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Мешкає у Коломиї: найстарший Герой України відзначив 100-літній ювілей (ВІДЕО)

Війна: як пережити смерть рідних


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1425
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2981
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1039
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1091
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1108 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3288 5

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1004

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

840

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

379

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1123
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

213
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2401
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1183
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

491
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15112
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7417
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

850
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

413
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

323
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

411
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

697
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1154