В Україні склалася парадоксальна ситуація в паливно-енергетичному комплексі – виробленої електроенергії виявилося забагато.
Зайві кіловати не хочуть купувати закордоном через занадто високу ціну української енергії, а всередині країни її використовують менше, ніж зазвичай, внаслідок спаду промисловості.
Проблема тягне за собою цілий ланцюжок негативних наслідків, особливо для людей, що працюють у цій галузі.
Зупинка промислових гігантів на Сході країни та економічна криза призвели до зменшення обсягів виробництва – багато заводів та підприємств або припинили свою роботу, або перейшли на скорочений робочий графік. Дані Держстату лише підтверджують цей факт – за січень-лютий цього року роботодавці планують звільнити 83 тисячі людей, а це на 24 тисячі більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Результати спаду промисловості моментально відчули на собі теплові електростанції, що велику частину електроенергії постачали в нічний час саме для промислових об’єктів. Варто зазначити, що ТЕС на відміну від атомних станцій, можуть працювати у різних режимах навантаження, в той час як перші мусять дотримуватися рівного графіку. Тим не менше, держава сфокусувалася на підтримці атомної, більш дешевої у виробництві енергетики, поставивши цим під загрозу не лише роботу Теплових електростанцій, а й українських шахт.
Саме ТЕС були основними покупцями українського вугілля, надлишок якого у 2016 році за прогнозами складе 1,5 мільйонів тонн. І якщо станції не зможуть купувати його у таких же обсягах, як і раніше – робота тисяч шахтарів виявиться непотрібною, а вугільна галузь в Україні, на думку керівника Незалежної профспілки гірників Михайла Волинця, буде знищена. «І якщо нарешті почнеться підйом економіки, то ми будемо вимушені купувати вугілля удвічі дорожче. Причому не завжди якісне. Наприклад, польське вугілля за якістю значно гірше, ніж українське, - заявив він під час круглого столу. - А головне, люди будуть викинуті на вулицю. Зупинятимуться й блоки теплових електростанцій. І там теж почнуть звільняти людей. Причому це може статися найближчим часом».
Уникнути вкрай негативних наслідків для людей, що працюють в паливно-енергетичному комплексі можна, якщо продавати зайву електроенергію закордоном. Та в Укренерго заявляють про відсутність механізмів для нормального ринкового ціноутворення – простіше кажучи, українська електроенергія буде коштувати занадто дорого.