КРАСА ВРЯТУЄ СВІТ

«Краса – узагальнений, інтуїтивний

критерій істинності».

(З якогось довідника)

 

Колись моя викладачка російської мови і літератури  в Івано-Франківській СШ №7 Ріта Пєтровна (яку боялися всі, включно з Васею Барчуком, який намагався «втретє» закінчити восьмий клас, та Вовою Беном – майбутнім кримінальним «татом» Івано-Франківська, що був підірваний у власному авто, здається, в кінці «буремних» 90-тих) промовила цю фразу Достоєвського: «Краса врятує світ!». Тоді ця формула рятування світу видалася примітивною банальністю.

А пояснити не було кому. Ріта Пєтровна мала, казали, досвід викладання в колонії для малолітніх злочинців, - зі всіма «витікаючими наслідками», навиками та вміннями. Проте, її викладання було попри постійний для нас прес та стрес – Стильним (тобто «Красивим») в своїй надмірній дхарматичній жорсткості. А ще Конфуцій сказав, що все, мовляв, на світі – фігня, головне – Стиль.

Що таке Стильність? Це  – разом з відповідністю Концепту, ще й, безперечно, Пропорційність, Гармонійність, Красота.

 

*******

Кращі філософи останніх століть задалися питанням, що головніше – Етика чи Естетика? Що первинне? Що важливіше?

Ми зараз більше говоримо про Етику, Естетика виглядає «буржуйською надмірністю». А дарма. В античних Греції та Римі вважали, що Гармонійність (читай Красота-Естетика) зовнішнього світу безпосередньо проектується на Гармонійність внутрішню, яка, в тому числі, утримує людину жорстко в Етичних рамках, відповідних часу, епосі. Естетика зовнішнього світу віддзеркалюється на Естетику внутрішню беззаперечно, вважали древні.

Філософи середньовіччя підтвердили формулу, яка твердить, що «чим менше Естетики навколо, тим більше проблем в Етиці»… Тобто чим менше матеріалізованої красоти зовні, тим менше і красоти всередині – в наших душах .

 

*******

Є така широковідома книга «Многії літа. Благії літа». Ця книга заповідей 104-річного карпатського мудреця Андрія Ворона – «як жити довго в щасті і радості», витримала вже 12 перевидань.  Вона – як інструкція до щастя з коротких історій, приповідок, рецептів та цитат.

Є в ній і таке: «Все тобі можна. Але не все потрібно. Все тобі дозволяється, але не все корисне. Вибирай не те, що хочеться, а те, що потрібно.  Я не покликаю тебе вибирати лише корисне. Життя буде пісним. Я, приміром, з корисного і красивого частіше вибираю – красиве».

Як міг 100-літній гуцул вивести формулу, над якою століттями б’ються кращі філософські уми нашої цивілізації? Цивілізації, що все більше забуває про вічні пропорції Божественної Архітектури, і у всьому хоче бачити лише прагматичну користь…

 

*******

Все більше розмов і праць на тему Етики з’являється якраз в часі занепаду Естетики. Зараз навіть в школах ввели предмет «Християнська Етика»… Чому в школах не навчають вічній «Естетиці», Божественним константам, чи, скажімо, Християнській Ісихії (Містиці), Мистецтву Молитви, Медитації? Тільки тому, що немає викладачів? Ну, Етику також викладають не завжди взірці моральної чистоти… Певно справи наші дійсно погані. Етика – виглядає ніби останньою лінією оборони перед приходом хаосу та «менеджера» Світу Цього.

…Хоча третій закон термодинаміки ніби то й твердить, що «будь яке зростання ентропії (хаосу) замкнутої системи завжди приводить до самоорганізації цієї системи через встановлення рівноваги та внутрішніх балансів…» А «внутрішні баланси», необхідні для самоорганізації і є тими Божественними Константами, які повернуть нам втрачену Естетику. Все нібито добре. Але через хаос треба буде пройти… Погано те, що дійдемо не всі :(


17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2425
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19533
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1747
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1220 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2268
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3874

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

139

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2010

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

697

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1310
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

380
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

907
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24402
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

638
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

611
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

747
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1641
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8052
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

490
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

781
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2056 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

738