Калуш залишається зоною екологічного лиха

 

За два роки оголошення Калуша зоною екологічної катастрофи, жодну з екологічних проблем так і не вирішили. Кількість розсолів у Домбровському кар’єрі далі зростає, і вже сусідня Молдова говорить про небезпеку забруднення Дністра.

 

До того ж на утилізацію ще чекає третина накопиченого гексахлорбензолу. Із лютого 2010 року Калуш і кілька навколишніх сіл президентським указом оголошені зоною екологічної катастрофи. У тому ж році з держбюджету було виділено близько 400 мільйонів гривень на вивезення гексахлорбензолу і першочергові роботи на Домбровському кар’єрі. На останній, зокрема, 50 мільйонів гривень. Львівський науковий інститут «Гірхімпром» розробив спеціальний проект. Виконавцем робіт без тендеру стала київська фірма «Фінансова енергетична корпорація України».

 

Результати її праці – це недобудований розсолопровід, неякісне укріплення дамби, завищені рахунки, імітація роботи, фіктивні працівники. Порушена кримінальна справа проти трьох працівників фірми і одного чиновника.

 

Жодна з калуських проблем повністю не вирішена, стверджує головний спеціаліст Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Івано-Франківській області Роман Кравець. Він живе у Калуші і здійснює моніторинг за ситуацією у місті хіміків. Називає її «стабільно напруженою, але контрольованою». Найбільшою ж проблемою вважає Домбровський кар’єр, де щороку на 3-4 метри піднімається рівень розсолів.

 

«На Домбровському кар’єрі протягом двох років не проводяться роботи. Прикро те, що вони не завершені, і це зводить нанівець ті роботи і ті об’єми коштів, які були вкладені свого часу у 2010 році. Ті роботи не принесли, по-перше, ніякого ефекту, по-друге, була тяганина і неспівпраця науки і виконавців: одні не розуміли, що вони роблять, грубо кажучи, а другі – не могли скоригувати, змусити робити те, що необхідно», – говорить Роман Кравець.

 

Екологи називають щастям, що в цьому році мало опадів. Але попереджають: якщо роботи на Домбровському кар’єрі не будуть доведені до завершення, через два роки можливе потрапляння розсолів не лише у місцевий водозабір, а й у Лімницю та Дністер. Тож загроза екологічної катастрофи зберігається. Як вихід – відновлення калійного виробництва В Івано-Франківській обласній держадміністрації підтвердили, що два останні роки консервація Домбровського кар’єру майже не проводиться. А це 400 гектарів площі, близько 20 мільйонів кубічних метрів калійних розсолів, що залишилися у спадок від колишнього хімічного підприємства «Оріана».

 

Перевірки прокуратури і КРУ встановили порушення при виконанні робіт, відкрито кримінальну справу. В цьому році певні кошти виділялися лише з обласного бюджету на моніторинг, на наступний рік проситимуть в уряду 106 мільйонів гривень. Майбутнє ж вбачають у відновленні калійного виробництва, каже перший заступник голови Івано-Франківської обласної держадміністрації Василь Плавюк.

 

«Обласна державна адміністрація стоїть на позиції, що вирішення екологічної проблеми у Калуші можливе лише паралельно з відновленням виробництва. Те підприємство, яке буде займатися переробкою калійної руди, забезпечить і екологічну безпеку того регіону», – каже Василь Плавюк.

 

У цьому році з державного бюджету область отримала 120 мільйонів гривень на збирання, затарення і вивезення гексахлорбензолу. Якщо спочатку йшлося про 11,5 тисяч тонн відходів, що відносяться до першої категорії небезпеки, то згодом їх виявилося чи не втричі більше. Уже вивезено на утилізацію до Великобританії 18 тисяч тонн, в цьому році – близько 3,5 тисячі тонн. Але зроблено найскладнішу роботу, зазначає еколог Роман Кравець.

 

«В цьому році забирали гексахлорбензол в найгіршій ділянці. Той, що захоронювався в 90-х роках, на початку незалежності України, 15-20 років тому. Захоронювався хаотично, великий об’єм цих відходів був без бочок, тому що почалася криза, почалося валитися виробництво в Калуші і значна частина відходів захоронювалася насипом, неконтрольовано. Більше того, ця територія була нерекультивована, тобто не накрита метровим шаром ґрунту і гравію. Через що цей гексахлорбензол витіснявся, вимивався в навколишнє середовище. І в тому районі були найгірші показники забруднення довкілля», – розповідає Роман Кравець, інформує Радіо Свобода.

 

В обласній держадміністрації визнають, що і при утилізації гексахлорбензолу були проблеми з виконавцями робіт. Але стверджують: перевірки КРУ та інших контролюючих органів нецільового використання коштів не встановили. «Є застереження, але криміналу нема», – каже перший заступник голови облдержадміністрації Василь Плавюк. І запевняє, що до кінця наступного року гексахлорбензол із Калущини буде вивезено повністю.


18.11.2012 2429 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

7476 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1115
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

619
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5637
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1522
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1387

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

463

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1282

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1110

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1013
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

349
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

407
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1349
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

425
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

693
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5732
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

441
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

307
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

645 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1090
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

946