Івано-Франківськ стане першим «вільним» від ртуті містом: що відомо

Івано-Франківськ стане першим «вільним» від ртуті містом. У громаді впроваджують пілотний проєкт утилізації ртутьвмісних речовин. Грант на реалізацію програми отримала академія Івана Золотоустого.

Про це повідомила пресслужба Руслана Марцінківа, пише Фіртка.

Мета проєкту «Комплексний підхід до інформування та зміни поведінки населення для організації «вільного» від ртуті міста» - зменшення забруднення довкілля хімічними речовинами. 
«Дуже тішить, що є міжнародні проєкти, і що наша Українська греко-католицька церква, і громадські організації активно включилися в цей проєкт, і це дозволить нам частково подолати цю проблему.
Найголовніше – це навчити населення, як себе поводити в таких ситуаціях, коли є загроза життю, загроза екології, загроза громаді.
Ця проблема не є надуманою, ми час від часу, на жаль, маємо такі випадки, і дуже хочеться, щоби цей проєкт допоміг дійсно франківській громаді правильно поступати у таких випадках», - резюмував Івано-Франківський міський голова Руслан Марцінків. 
За словами керівника проєкту Романа Завійського, один звичайний термометр містить близько двох грамів ртуті. Якщо розбитий термометр викинути у загальний смітник, ці 2 грами ртуті забруднять близько 6-ти тисяч кубометрів повітря. Окрім того, ртуть потрапляє у грунт та грунтові води, а це катастрофічні наслідки для довкілля.
А ще ми користуємось у буденному житті добрим десятком предметами, які містять або ртуть, або сполуки ртуті. І це барометри, термостати, прилади для вимірювання тиску, акумулятори, батарейки, плоскі екрани телевізорів та монітори. Якщо ці предмети вийшли з ладу, їм точно не місце на смітнику.  
«Наш проект направлений на те, щоби проінформувати широкі маси про, власне, ці палітри предметів і допомогти муніципалітетам перейняти найкращі західноєвропейські практики зберігання та утилізації ртутьмістких речовин.
І в рамках ми з одного боку створимо інформаційне поле, інформаційний портал, який буде наповнений відеоконтентом, графічним контентом, яке допоможе широкому загалу ознайомитися з цією проблематикою», - розповідає про програму керівник проєкту Роман Завійський. 
Проєкт розрахований на 3 роки. За цей час пересічні громадяни мають переглянути своє користування та зберігання ртутьвмісних речовин, зробити його більш усвідомленим. 

Щороку в Івано-Франківську утилізують приблизно 300-400 кг речовин з ртуттю, розповів під час прес-конференції начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Ігор Влізло. Франківці активніше здають на утилізацію використані батарейки. Спеціальні ящики розташовані не лише у закладах торгівлі, їх надзвичайники встановили і в закладах освіти. 

 «Практично в кожній школі є спеціальні тумби, де зберігаються батарейки, лампочки. І після того як вони там наповнюються, Департамент освіти та науки сповіщає і передає нам для зберігання і в подальшому ми потім це все веземо на утилізацію.
Завдання управління – це щоби населення міста не викидало в смітник, не викидали десь на вулицю, а зберігали.
І кожен день управлінням здійснюється прийом в робочі дні і люди приходять, здають нам», - розповів начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Ігор Влізло. 

Реалізовуватиме проєкт «Комплексний підхід до інформування та зміни поведінки населення для організації «вільного» від ртуті міста» Івано-Франківська Академія Івана Золотоустого. Ректор закладу каже, питання екології завжди на часі. А завдання Академії полягає радше в освітньому моменті. Планують навчити, передати, показати.
«У 2015 році Папа Франциск видав прекрасну енцикліку, де говорить про проблематику екології як такої. Як ми маємо зберегти землю, як ми маємо передати це наступним поколінням, і що цікаво, що після нас мають прийти ті, які можуть пити чисту воду, мати чисте повітря.
Тому цей проект радо академія підтримує, сприяємо», - розповідає ректор Академії Івана Золотоустого о. Олег Каськів. 
Одним з перших кроків у реалізації проєкту депутат міської ради Роман Харук пропонує провести SWAT-аналіз по екологічній ситуації у нашій громаді. 
«Провести новий SWAT-аналіз для того, щоби подати міському голові і міській раді наші пропозиції щодо цього, яким чином покращувати екологічну ситуацію в нашій територіальній громаді. Тому що як ми будемо оберігати природу, таким і буде наше життя», - впевнений депутат міської ради Роман Харук. 
Івано-Франківськ став першим містом в Україні, де впроваджуватимуть на практиці досвід європейських країн у поводженні з ртутьвмісними речовинами. За словами керівника проєкту, це будуть методичні рекомендації і створення дорожньої карти для «вільного» від ртуті міста. 

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На випадок блекауту: де в Івано-Франківській громаді можна зігрітися

 


Коментарі ()

17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

532
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

11033 1
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

1843
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

1743
22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

2745
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

4601

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

341

Доволі часто можна зустріти згадку про так званого «пасхального зайця» в сучасній масовій культурі (фільми серіали, листівки, гіфки). Отож, яке відношення має кролик/заєць до Пасхи?

1043

Спорт — це не просто змагання, це мова, яку розуміють усі. І Україна використовує її, щоб розповісти світові про свою силу та прагнення до перемоги.

1455

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

1328
12.05.2024

З кожним днем війни стає дедалі важливіше зберігати емоційну стабільність і свідомо дбати про своє психічне здоров’я.   

1706
07.05.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

1515
03.05.2024

В Івано-Франківську триває передсвятковий ярмарок "Великодній кошик".  

1230
12.05.2024

Про значення неділі журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

599
08.05.2024

У цілому 63% українців вважають, що ця Церква має бути повністю забороненою в Україні (у грудні 2022 року — 54%, у травні 2023 року — 66%).  

675
04.05.2024

Великдень - свято, що є одним з найважливіших для віруючих християн.  

1870
30.04.2024

Великий або Страсний четвер — це день, коли Христос понад 2000 років тому на Тайній Вечері з апостолами, своїми священниками, установив Таїнство Святого Причастя, відслуживши першу Божественну Літургію.  

2098 10
12.05.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

20369
13.05.2024

В Україні громадяни переважно змінили свою думку у порівнянні із попередніми роками та вважають, що для країни важливіша демократична система, ніж сильний лідер.    

347
09.05.2024

Верховна Рада 9 травня 2024 року збільшила штрафи за військові правопорушення.  

698 1
05.05.2024

Президент Китаю Сі Цзіньпін у неділю вирушив до Парижа з рідкісним візитом, а його французький колега Еммануель Макрон має намір тиснути спробувати переконати його використати свій вплив на Росію щодо війни в Україні.    

732
30.04.2024

Івано-Франківська міська рада прийняла звернення до Президента України Володимира Зеленського, голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, комітету Верховної Ради України з питань бюджету, щодо спрямування видатків державного бюджету з фінансування політичних партій на ЗСУ.  

1079