Ігор Маслов: Безпідставними є заяви, що згортання свободи слова відбувається за сприяння Нацради

 

Ідея взяти інтерв’ю у представника Національної ради з питань телебачення і радіомовлення України в Івано-Франківській області Ігоря Маслова виникла після серії акцій, які відбулися на Прикарпатті та загалом в Україні минулої суботи на підтримку телеканалу ТВі.

 

Керівництво і колектив каналу стверджують: їхній канал відключають у кабельній мережі через тиск Нацради за власну, відмінну від владної, позицію, інформують Вікна.

 

Якою є ситуація з каналом ТВі на Прикарпатті? Що очікує глядачів від переходу всіх без винятку каналів на цифровий формат мовлення? Чи не зникнуть місцеві студії мовлення? Про це та більше — в інтерв’ю з представником Нацради з питань телебачення і радіомовлення України в Івано-Франківській області Ігорем Масловим.

 

— Ігоре, у суботу на Прикарпатті, як і загалом по Україні, відбулися акції на підтримку журналістів телеканалу ТВі і проти згортання свободи слова в Україні. Один із аргументів протесту — за сприяння Нацради з питань телебачення і радіомовлення триває відімкнення ТВі у кабельних мережах. Якою є ситуація з цим телеканалом на Прикарпатті й у Калуші загалом? Як відомо, у нашому місті у мережі одного із кабельних операторів ТВі таки зник…

— Як мене вчили у школі: виправдовуєшся — значить, винний. Я вже говорив це в інтерв’ю місцевому телеканалу: жодних письмових або усних наказів, розпоряджень, рекомендацій щодо ТВі (або іншого каналу) я не отримував.  Вибір кожної людини — вірити у це чи ні. Вважаю абсолютно безпідставними заяви, що згортання свободи слова відбувається за сприяння Національної ради. Це не відповідає дійсності. Що стосується ситуації з діяльністю Телерадіокомпанії «ТелеРадіоСвіт» в Івано-Франківській області, то хочу зауважити, що ніхто не утискає канал на нашій території. По-перше, цей канал має діючу ефірну ліцензію у Верховинському районі. Ви про це чули на акціях? Напевно, що ні, не чули. Так про які утиски на Прикарпатті йдеться?

Щодо Івано-Франківська: у нас працюють 2 провайдери програмної послуги (простіше — кабельні оператори). У них канал ТВі був і є. У Коломиї у знову ж таки 2-х місцевих провайдерів канал ТВі не зник, не був виключений, а був переведений з аналогового пакету (який є обмеженим за кількістю каналів) у цифровий пакет (який у нашому випадку є абсолютно безкоштовним для глядача). Переключення каналу з аналогу у «цифру» не було зроблене виключно для ТВі: у компанії «НТК» у цьому списку опинились 13 українських каналів, а у компанії «Квант-2» — 14 каналів, з яких 11 — українських і 3 — закордонних. Чому ми не говоримо про це? Якось ця інформація загубилась на акціях. Інше питання — чому таке відбувається?

Справа у тому, що наприкінці серпня Національна рада було прийняла рішення про включення до універсальної програмної послуги всіх ефірних цифрових каналів. Оскільки ресурс аналогової мережі не є безрозмірним (залежно від оператора — від 60-ти до 70-ти каналів), то комусь треба перейти в іншу мережу. Ще раз хочу підкреслити: жоден кабельний оператор нашої області не бере плату за перегляд програм у цифровій кабельній мережі (а це приблизно 130 каналів). А якість у цифровому пакеті є значно кращою.

Щодо запитання про зникнення ТВі у Калуші, то, наскільки мені відомо, компанія, через необхідність включення додаткових каналів до УПП (які не були включені до загальної концепції при отриманні ліцензії), змушена була зробити заміну окремих програм. До відома: в одного з найбільших провайдерів програмної послуги в Україні ресурс мережі складає 170 каналів. Якщо калуський провайдер додав би всю нову універсальну послугу без заміни каналів, то їхня кількість була би значно вищою. Заміна була виправданою і необхідною.
Хочу також повідомити: згідно із розпорядженням Голови Національної ради, найближчим часом буде зроблений моніторинг усіх компаній, у яких зник з ефіру канал ТВі. Інформація буде оприлюднена.

— Якою є Ваша особиста позиція як громадянина у ситуації навколо телеканалу ТВі? Чи вважаєте його опозиційним, чи таким, який політики використовують у час виборів? Як відомо, генпродюсер ТВі Микола Княжицький балотується за списком однієї з політичних сил, а на мітингу на підтримку ТВі виступали політики-опозиціонери.

— Не хочу ділити телеканали, радіоканали чи газети на опозиційні і провладні. Як тільки ми про це починаємо говорити, відразу виникає питання впливу та лобіювання чиїхось інтересів. Усі засоби масової інформації — електронні або друковані — завжди використовують політики. Особливо у період виборів. Щодо моє особистої позиції як громадянина, то вважаю, що утиски прав і свобод людини і преси, зокрема, безперечно, не є позитивним моментом і не приводять до чогось гарного.

— Склад Нацради розподіляють на «людей Хорошковського», «донецьких», «людей Президента». До котрої з «когорти мужніх» належить Ігор Маслов? Іншими словами — наскільки посада представника Нацради є політичною?

— Найперше, що хочу зауважити: згідно із законом, половина складу Національної ради призначається Президентом України, друга половина — Верховною радою. Друге: я не є представником жодної з перелічених Вами груп. Я маю 12-річний досвід роботи на ФМ-радіо в Івано-Франківську, і коли оголосили конкурс на цю посаду, то подав документи, як і інші 5 претендентів. Я не є членом жодної партії. Жодних зобов’язань перед політичними структурами не маю. Я — державний службовець, і виконую свою роботу згідно з посадовими обов’язками, які дуже чітко визначені у Законі України «Про Національну раду з питань телебачення і радіомовлення».

— Який відсоток прикарпатців дивиться вже розрекламоване цифрове ефірне мовлення? Скільки каналів до нього входить? Директор ТРО «Незалежність» Василь Мороз в інтерв’ю місцевій пресі розповів про 16, а у телерекламі йдеться про 32.

— Точної кількості людей, хто вже дивиться «ефірну цифру», назвати не можу. По-перше, сет-топ-бокси надходять поштою малозабезпеченим верствам населення вже впродовж 2-х місяців. По-друге, у нашій області 4 мережі електроніки продають ці пристрої. Але цифрове ефірне телебачення вже дивляться досить багато людей. Щодо згаданого Вами інтерв’ю Василя Мороза, то можу сказати, що інформація у ньому (саме з цього питання) взагалі не відповідає дійсності. Що саме відбулося — технічна помилка редакції чи щось інше — не знаю. Тому хочу більш детально пояснити ситуацію.

Українське цифрове ефірне телебачення має 32 канали, що поділені на 4 мультиплекси по 8 каналів кожен. З них 28 каналів загальнонаціональні (які є у кожному населеному пункті країни), а 4 — регіональні, що відрізнятимуться по областях. Калуш не є винятком. Через те, що не всі регіональні канали вже працюють, маємо у нашому регіоні поки що 30 каналів. До кінця листопада будуть всі, які мають бути. Тому не можу зрозуміти, чому в інтерв’ю йшлося про 16 каналів. Це прикра помилка. Ще раз хочу наголосити: всі канали, які мають бути, є в ефірі. На всіх вежах, де встановлене обладнання компанії «Зеонбуд» (яка забезпечує трансляцію цифрового сигналу), є обладнання, яке дозволяє бути в ефірі всім каналам, які мають відповідні ліцензії. Щодо Калуша, то там завжди була проблема з прийомом будь-якого сигналу з Івано-Франківська: телевізійного або радіосигналу. Упевнений, що ефірна «цифра» має вирішити цю проблему.

— Скільки пільговиків нашої області отримали телетюнери за кошти Кабміну, а скільки ще чекають своєї черги і коли отримають?

— Прийом заяв на безкоштовне отримання сет-топ-боксу завершився 1 липня цього року. У країні активно проводилась рекламна агітаційна кампанія щодо цього. Станом на 1 липня у нашій області було прийнято 31543 заяви. Заяви подавали впродовж декількох місяців. Відповідно, хто перший її написав, першим і отримав пристрій. Доставкою сет-топ-боксів займається «Укрпошта». Назвати точну кількість уже отриманих пристроїв не можу, це питання — не до мене. Те, що вони почали приходити за вказаними у заявах адресами ще з другої половини липня, — це точно. Думаю, що до кінця вересня цей процес має бути завершеним.
Щодо Калуського району, то кількість людей, які мають право на безкоштовний сет-топ-бокс, складає майже чотири з половиною тисячі осіб. Загалом, в Україні, на виконання Програми безкоштовного забезпечення незахищених верств населення сет-топ-боксами з Державного бюджету виділено 450 млн. 120 тис. гривень. Цих коштів вистачить, щоб забезпечити пристроями для перегляду цифрових ефірних телепрограм близько одного мільйона малозабезпечених сімей.

— Якими є переваги цифрового ефірного мовлення перед існуючим кабельним телебаченням чи трансляцією телеканалів по супутнику? Чи варто не-пільговикам купувати тюнери у торговій мережі, і чи є ці тюнери, власне, у продажу, і за якою ціною?

— Про переваги «ефірної цифри» можна говорити, якщо її порівнювати з ефірним аналоговим телебаченням. Основною перевагою цифрового ефірного телебачення у форматі DVB-T2 є висока чіткість і якість зображення. Такого ефірного зображення (на звичайну антену) Ви ще не бачили. Я би хотів, щоб ми чітко зрозуміли, що у цифровому ефірі є 32 українських телевізійних канали. Хочете дивитись закордонні канали — підключайте кабельне телебачення або супутникову тарілку. Чи варто купувати сет-топ-бокси, якщо Ви не є пільговиком — це питання до людей. Якщо Ви хочете у майбутньому дивитись ефірне українське телебачення, то без цього пристрою Ви не зможете цього зробити. Зауважу, що для кожного телевізора треба окремий сет-топ-бокс. Якщо у Вас дома є декілька телевізорів, то можете один з них, наприклад, підключити до ефірної «цифри», інший — до кабельного телебачення або супутника тощо. Будь-яке телебачення має свою аудиторію. Це справа звички, що Ви хочете дивитись. Якщо Ви хочете бачити місцеві телеканали, то мусите мати сет-топ-бокс або бути абонентом кабельної мережі.

Справа у тому, що, згідно із рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 29 серпня цього року, всі кабельні провайдери мають обов’язково включити до універсальної програмної послуги (а це перелік програм, які надаються кожному абоненту) всі канали ефірного телебачення, які є у відкритому режимі на даній території та весь цифровий пакет з 32-х каналів. Щодо другої частини запитання: купити сет-топ-бокс можна у мережевих магазинах «Comfy», «Фокстрот», «Ельдорадо», у регіональній мережі «Світ електроніки», і коштує він сьогодні трохи більше 500 гривень. Обладнання, яке продається у цих мережах, є сертифікованим. Щодо назв сет-топ-боксів, то це Strong SRT-8500, Strong SRT-8502 та Trimax TR-2012HD. З 19 березня цього року сигнал, який посилають передавачі цифрового телебачення, йде вже закодованим. І саме «сет-топ-бокс» із маркуванням DVB-T2 розкодовує його для перегляду. Інші пристрої не дають можливість переглядати цифрові ефірні канали.

— У якому форматі нині працюють калуські телестудії: ДС «Калуське міське телебачення» і ТРО «Незалежність»? Жодна з них не виграла конкурсу, який оголошувала Нацрада з питань телебачення і радіомовлення, на цифрове мовлення на Прикарпатті, тож, яким буде їхнє майбутнє?

— Найперше я хочу, щоб ми зрозуміли, що дійсно жодна із студій телебачення у Калуші не отримала своєї власної ліцензії на цифрове ефірне мовлення (хоча у деяких ЗМІ вашого міста я зустрічав згадки про наявність таких ліцензій). І, фактично, як окремі ефірні студії (саме як ефірні, я підкреслюю), вони зникнуть з відключенням ефірного телебачення в Україні. Максимально це буде 1 січня 2016 року. Хоча, це може відбутись і раніше. Процес переходу не буде одночасним по всій Україні: вимкнення аналогового телебачення в Україні відбуватиметься по областях. На Львівщині, наприклад, це може бути раніше, ніж у нас. Або ж навпаки. Фактично, процес вимкнення аналогового телебачення розпочнеться вже з наступного, 2013 року.

По-перше, завдяки тому, що телекомпаніям, у яких закінчуються ліцензії на аналогове телевізійне мовлення, їх уже не продовжують. Нові телевізійні ліцензії будуть видавати лише на «цифру». По-друге, нині телеканали, які отримали ліцензії на цифрове мовлення, змушені платити подвійну плату за доставку сигналу, адже він передається як в аналоговому, так і в цифровому форматах. Ці витрати є досить вагомими, і, звісна річ, певною мірою необгрунтованими з погляду ведення бізнесу. Тому телевізійна індустрія зацікавлена у повному і якнайшвидшому переході до цифрових технологій. І по-третє, населення країни буде забезпечено сет-топ-боксами і зможе переглядати ефірне цифрове телебачення. Ще раз хочу наголосити: «аналог» вимкнуть тільки після насичення переважної частини населення (у даному випадку області) приймальними пристроями.

Щодо загаданих калуських компаній, то зараз для них жодних змін не відбувається: поки працює аналогове телебачення, вони працюють згідно з чинними ліцензіями на ефірне мовлення. Але керівники компаній подумали про майбутнє. «Калуське міське телебачення» активно просувається у кабельні мережі: починають з Калуша та Івано-Франківська, є плани на Долину, Богородчани, Косів та ін. Це нормальний, вірний шлях розвитку. У «Незалежності» ситуація трохи відрізняється. Ця компанія фактично вступила у так звану спілку з телерадіокомпанією «РАІ» (яка має ліцензію на ефірну цифру) і буде і надалі, після відключення аналогового телебачення, робити інформаційні сюжети з Вашого регіону та окремі програми для обласного каналу «РАІ» як продакшн-студія.

— Упродовж багатьох років обласне телебачення «Галичина» не має мовлення на теренах Калущини. Відтак — глядачі, навіть попри бажання, не отримують потрібної інформації. Проблема — тільки у технічних проблемах? Чи вирішить їх перехід «Галичини» на цифрове мовлення?

— Відсутність мовлення Івано-Франківського обласного телебачення «Галичина» у Калуші та Калуському районі пояснюється тим, що «Галичина» не має окремої ліцензії на Калуш із зазначенням конкретного телевізійного каналу мовлення (як у ТРК «3-студія»). Так що це не технічні проблеми, а конкретна ліцензія, яку має студія телебачення. А оскільки канал відсутній у відкритому доступі в ефірі, його до останнього часу не було і в кабельних мережах. Усе вищевказане стосується аналогового ефірного мовлення. «Галичина» має цифрову ефірну ліцензію на Долину, так що ефірний сигнал телекомпанії Ви зможете зловити з Долинської вежі. Оскільки ця студія є в ефірі у «цифрі» (тобто вважаємо, що у Калуші її вже видно), то і в кабельних мережах Вашого міста та району обласне телебачення «Галичина» має бути в універсальній програмній послузі, тобто — у кожного абонента. Як бачимо, цифрове ефірне телебачення розширює територію мовлення місцевих телевізійних каналів.

— Ігоре, Ви — активний користувач соціальних мереж. Це допомагає моніторити ситуацію у теле- і радіо просторі чи просто вид комунікації?

— Моє захоплення соціальними мережами ніяк не пов’язана з моєю теперішньою робою. Активним користувачем «Фейсбуку» та «Однокласників» я був і раніше. По-перше, це один із сучасних методів спілкування та обміну інформацією. По-друге, багато друзів та однокласників живуть за межами нашої країни і не завжди виходить поспілкуватись телефоном — так значно легше і краще. Чи допомагає мені це у роботі? Так, траплялись такі випадки, коли окремі цікаві моменти я дізнавався через соціальну мережу. Там — занадто багато інформації. Головне – правильно її використовувати, вміти відділяти головне від другорядного.

 

 

Читайте також:

Цієї суботи Калуш вийде на захист телеканалу ТВі


17.09.2012 2474 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

626
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1887
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3366
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1222
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1238
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1307 3

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1209

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

375

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1032

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1196
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

409
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2567
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1294
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1403
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

603
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15258
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7546
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

406
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1035 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

540
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

443
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

525