"Якщо суспільству байдуже, це не ставиться пріоритетом", — Вахтанг Кіпіані про важливість створення меморіального кладовища

В Івано-Франківську відбулася зустріч "Культура в час війни" із Сергієм Жаданом, до якої доєднався історик, журналіст, військовослужбовець Вахтанг Кіпіані.

Про це з місця події повідомила журналістка Фіртки.

Вахтанг Кіпіані підкреслив, вкрай важливо зберігати пам'ять про загиблих військовослужбовців.

"Є пам'ять сьогодні, завтра, через п'ять, десять років... Крайні дна на зустрічі мене запитують: "1 000 днів війни чи десять років?". Якщо в країні десять років війна, то де Національно військове меморіальне кладовище? Значить, може, війни немає? Якщо вже три роки великої війни, вже сумнівів немає, то де цей комплекс?

Це свідчення того, якими ми з вами є роздвоєними людьми, або як організм, нація. Якщо ми вважаємо, що чин воїнів нинішніх часів потрібно вшановувати, тоді чому ми нічого не робимо? 

А коли Україна, іншої в нас немає і не буде, починає будувати цвинтар, то частина суспільства удає, що цього не відбувається, немає комунікації, немає підтримки. Влада міряє рейтинги, щотижня соціологи обдзвонюють та запитують вашу думку про те, що вам подобається, а що ні. 

Якщо суспільству байдуже, це не ставиться пріоритетом. Цього року на День Незалежності мали відкрити меморіальний комплекс під Києвом, його немає. Потім сказали, що відкриють 14 жовтня, його знову немає. Буквально два десятки активістів, частина явно проплачена російська сволота, а частина місцеві, так звані, екологічні активісти, які просто брехуни, та кілька ветеранів цієї війни змогли зупинити цю техніку.

І показати, що ми можемо та здатні це зробити. Оскільки держава залежить від громадян, то вони подумали, що ми, хто підтримує меморіал, недостатньо активні. А ці люди активні, то їхній голос переважив цих зацікавлених. І станом на зараз почнеться зима, сніги, і до весни начебто ніякого меморіалу не буде. 

Але це не просто про час. Це про те, що на руках у батьків, дружин є прах дітей, чоловіків, які вони не ховають, а тримають вдома у баночках. І вони хочуть, аби їхніх рідних поховали разом, аби вони були в строю, а не розсіювати по всій Україні. Тобто, коли ми зупиняємо цей процес, то робимо все, аби пам'ять про цих людей була втрачена вже".

Журналіст додав, що в Україні мав бути пантеон, де б були поховані всі видатні українці всіх часів і народів.

"Пантеон мав бути створений чи оголошений у 1991 році. У часи Ющенка його почали обговорювати. Основна причина того, що цього місця немає — Київ не дав землю. У Києві немає землі для Бандери, Петлюри, Коновальця, Багряного, Мстислава Скрипника та багато інших. Це про те, що українське суспільство не вважає пам'ять про воїнів або ж не воїнів, але героїв пріоритетом. Це просто німий урок всім нам.

Всі, хто про це говорить, розуміє, що просто тикає вату в пустоту. Тому обов'язково треба тиснути на владу, медіа, діячів культури, аби вони займали позицію щодо створення меморіалу. 

Кажуть, що на цьому крадуть гроші... Кажуть, але ви думаєте, що через десять років не вкрадуть, якщо на те пішло? Може, і не вкрадуть, а може, і зараз не вкрадуть.

Знаєте, був такий чоловік Мстислав Скрипник і він побачив, що американсько-українська громада на очах зникає. Були тисячі героїв... І він купив земельну ділянку і створив меморіал. І зараз там 1 300 вояків. Це людина взяла та зробила".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Незабаром бригада "Хартія" стане харківсько-франківською», — Вахтанг Кіпіані під час зустрічі в УКД

Кіпіані, Асєєв та інші. Оголосили номінантів Шевченківської премії 2021 року


24.11.2024 Тетяна Сорока 447
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1743
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

869
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

944
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2032
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3529
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2438 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

770

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

672

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

644

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

661
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10310
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1159
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5230
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

971
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2769
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1155
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

367
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

683
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

589
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

634
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

989 2