Як розпочати вирощувати свиней

Тваринництво – це один з найдавніших промислів людини, який і наразі є актуальним. Хоча в нашій країні в останні кілька десятиліть ця галузь знаходиться в не надто гарному стані. Проте свинарство – це одна з найперспективніших напрямків тваринництва, особливо, якщо до справи підійти відповідно.

Обладнання приміщення

Якщо в господарстві вже є якесь господарське приміщення (наприклад, сарай), то будувати новий свинарник немає сенсу. Значно дешевше буде провести ремонт, придбати годівниці для свиней та інше обладнання вже в готовій споруді. Втім, важливо щоб приміщення відповідало певним критеріям.

Підлогу в свинарнику краще обладнати бетону, аби тварини не змогли зробити в ній підкопи. Стіни та перегородки краще облицювати деревом чи фанерою. Площу приміщення слід підбирати з розрахунку, що на одну свиню має припадати як мінімум два квадратні метри. В одному станку небажано утримувати худобу різних полів. Свиноматка з поросятами має перебувати відокремлено від решти тварин.

Щоб поросята швидко росли та правильно розвивалися, їм потрібно створити комфортні умови. Також треба заздалегідь подбати аби в свинарнику було зручно прибирати. Для цього можна обладнати підлогу з щілинами, куди б стікала волога. Як альтернатива – ванни з бетону, де б був передбачений отвір для зливу. За допомогою них продукти життєдіяльності тварин будуть самостійно прибиратися.

Крім цього важливо спроектувати вентиляцію, утеплити приміщення та зробити якісне освітлення. Встановлювати обігрівачі для свиней не треба, адже вони самі створюють велику кількість тепла. Поли встеляють соломою чи тирсою. Годівниці та напувалки мають бути герметичними, аби залишки їжі та води не протікали на підлоги і не спричиняли зайве забруднення, не провокували сирість. Таке обладнання пропонує Укрферма.

Заготівля кормів

Після того, як приміщення готове, слід зайнятися підготовкою кормової бази. При відгодовуванні свиней в їх раціоні обов’язково мають бути:

  • Овочі та коренеплоди;
  • Подроблений комбікорм (цільне зерно тваринам важко засвоювати, воно викликає розлади травлення та проблеми за кишково-шлунковим трактом);
  • Зелень (клівер, люцерна та ін.);
  • М'ясо-кісткове, рибне та бобове борошно;
  • Відходи м’ясного та молочного виробництва.

Після того як поросят відлучили від свиноматки, їх потрібно годувати по чотири рази на добу невеликими порціями. Коли вони досягнуть двомісячного віку, то можна вводити триразове харчування, а ще через два місяці – дворазове.

Коренеплодів бажано робити кашу, при цьому їх не варять, а запарюють. Незайвим буде додати молочну сироватку чи висівки.

Вибір молодняку

Перш ніж формувати поголів'я потрібно зрозуміти, для чого ви вирощуєте свиней. Є кілька варіантів:

  • На м’ясо та сало;
  • Для продажу племінних свиноматок.

Відгодовувати свиней на забій легше. Це стосується як організації господарства, так і реалізації кінцевого продукту. Для розведення свиней з подальшим продажем на ферми потрібен певний досвід, до того ж при недостатній кількості контактів важко реалізовувати молодняк. Тому новачкам краще зосередитись на виробництві м’яса.

В Україні користуються популярністю наступні м’ясні породи свиней:

  • Дюрок;
  • Ландрос;
  • Полтавська;
  • Хемпшир;
  • Червоно білопоясна;
  • Мангал та ін..

Наприклад свині ландрас у пів року можуть важити до 100 кг, що вже вистачає для забою. Тварина дасть багато якісного м’яса і зовсім невеликий шар підшкірного жиру.

Не менш важливе місце де купуються молодняк. Ферма має бути з гарними відгуками і працювати вже не перший рік. Поросята мають бути здорові, в міру вгодовані, чисті та сухі.

Партнерський матеріал


04.05.2023 2145
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1064
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2788
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

969
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1030
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1036 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3088 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

885

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

769

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1083
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

137
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2332
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1141
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

441
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15061
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7377
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

809
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

373
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

284
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

372
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

649
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1104