Як правильно обрати сонцезахисний засіб: Поради франківських медиків

На вулиці вже кілька тижнів панує тепла, сонячна погода, яка так і манить позасмагати на річці. Проте саме в перші дні прийняття сонячних ванн найбільший ризик отримати опіки.

Щоб уникнути таких неприємностей багато з нас використовують сонцезахисні засоби. Втім не всі знають, як правильно обирати такий засіб, щоб він підійшов до типу шкіри, де його купувати і які протипоказання можуть бути. Відповіді на ці питання дав у розмові з кореспонденткою Бліц-Інфо завідувач кафедри дерматології та венерології ІФНМУ Олександр Александрук.

Перш за все медик наголошує, що є два види взаємодії шкіри з сонцем: корисна і шкідлива взаємодія. Наприклад, дітям потрібне опромінення сонцем для вироблення вітаміну Д який їм критично необхідний для росту і розвитку кісток. Також є велика кількість людей з алергічними хворобами шкіри і якраз у літній період при невеликий кількості сонячного проміння в них спостерігається полегшення перебігу цих захворювань.

Але окрім позитивного впливу є негативний вплив. Наприклад багато людей знають про так зване фотостаріння шкіри. Якщо протягом життя шкіра людини тривалий час, багато разів піддається впливу сонячних і ультрафіолетових променів, то це призводить до передчасного старіння шкіри. І відповідно людина виглядає на 5-10 років старше. Друга особливість надмірне і часте опромінення, з віком підвищує ризик розвитку передпухлинних станів і пухлин шкіри, які загрожують здоров’ю і життю людини.

Тож, щоб сонячні ванни приносили вам тільки користь, Александрук радить дотримуватися певних правил при виборі захисних засобів.

«Кожна людина має отримати не вищу ніж корисна для її типу шкіри експозицію сонячних променів. Це залежить від початкового стану шкіри. Ми народжуємося з різною шкірою по відношенню її реакції з сонячним світлом. Наприклад на Прикарпатті в основному зустрічається чотири фототипи шкіри. І знаючи свій фототип можна правильно обрати сонцезахисні засоби», - пояснює лікар.

Зокрема, Олександр Александрук назвав такі основні особливості цих фототипів:

Перший фото тип, або «кельтський» найбільш чутливий до сонця. Люди в яких дуже біла шкіра, є багато веснянок на обличчі і плечах, в них найчастіше рудий чи дуже світлий колір волосся. Ці люди мають надзвичайно низьку резистентність до сонячного опромінення. Таким пацієнтам медик не рекомендує зациклюватися на прийнятті сонячних ванн, адже у них немає схильності отримати засмагу. Навпаки засмагання у цих людей призводить до надмірного подразнення, опіків шкіри і потенційного ризику розвитку пухлин шкіри.

«Людям з таким типом шкіри я б порадив користуватися сильними фотозахисними кремами та лосьйонами. Класифікація по SPF 40 і вище. Тому говорити про засмагу для цих людей проблематично. Якщо вони їдуть на море, то їм краще знаходитись у тіні і використовувати сонцезахисні креми», - радить дерматолог.

Другий тип шкіри – нордичний. У таких людей світла шкіра, волосся або біляве, або світле. Вони трішки краще взаємодіють з сонцем, але також схильні, особливо у перші дні, до сонячних опіків.

«Якщо вони хочуть їхати на відпочинок, то сонцезахисні засоби мають бути між 20 і 40 SPF. Правила засмаги для таких людей: приймати сонячні ванни максимум до 11 години і після 16.30. Засмагати в проміжок між цими періодами категорично не рекомендуємо.  Адже дуже високий ризик отримати сонячні опіки і медичні проблеми», - пояснює Александрук.

Що ж стосується третього фототипу, то це люди з коричневим і темно коричневим волоссям. Колір шкіри у них теж світліший, але їм засмагати легше. Під кінець сезону у них виникає світло-шоколадна засмага. Їм також потрібні сонцезахисні засоби особливо в перші дні перебування на сонці в межах 20 SPF. Правила засмаги такі ж як і для другого типу.

Найлегше, за словами медика, людям із четвертим середземноморським типом. Це люди в яких шкіра має легенький коричневуватий відтінок, у них темне волосся, карі очі. Вони дуже рідко отримують сонячні опіки, легко засмагають, під кінець сезону вони мають гарну засмагу.

«У них старіння шкіри відбувається повільніше. Їм у перші дні можна використовувати легенькі сонцезахисні креми в межах 10-20 SPF, а в подальшому за потреби», - каже Александрук.

Коли ви визначились з типом вашої шкіри, можна йти купувати необхідний крем, спрей чи лосьйон. Втім, Олександ Александрук пояснює, що є кілька речей, на які варто звернути увагу при виборі сонцезахисного засобу.

«Виробників цих засобів є багато. Тож перша порада – купувати ці засоби у спеціалізованих магазинах чи аптеках. Я б радив краще в аптеках, адже тут змушені дотримуватися певних правил зберігання препаратів, тож ви можете бути переконані, що той засіб, який ви купуєте правильно зберігався і викликати алергію не буде. Окрім того в аптеках продаються дорожчі засоби від відомих виробників, які дбають про репутацію. Також тут можна підібрати засоби для різних типів шкіри: сухої, жирної, подразненої. Другий варіант купувати в спеціалізованих магазинах побутової хімії. Там засоби дешевші, проте вони підходять тільки для нормальної шкіри",  - радить лікар. 

На завершення Александрук зауважує, щро не варто купувати сонцезахисні засоби в невеличких павільйончиках і магазинчиках, які можуть сильно нагріватися чи охолоджуватися. Адже тоді хімічна структура засобу змінюється і результати застосування можуть бути неочікувані.


18.05.2018 2062
Коментарі ()

26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

626
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1814 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1109 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

533
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6883 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11354 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

313

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1049

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1095

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1090
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

258
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1063
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

828
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

720
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

649
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2923
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4419
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18420
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

291
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

336
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

646
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

748